EkonomiManşetDolarda yeni tarihi zirve!

1 sene ago

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz Burdur’da döviz piyasasının nabzını tuttu…

1 Ağustos 2018 Çarşamba gecesi sığ piyasada 5 liranın üzerini görerek yeni tarihi zirvesine çıkan dolar kuru, düne 5 liranın altından başlamasına karşın daha sonra gelen alımlarla yükselişe geçti.

Dolar kademeli olarak gerçekleşen artışlarla 5.09 TL’ye kadar yükseldi.

Piyasalarda Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler birinci gündem maddesi konumunda bulunurken, en son gelen ve ABD ile yürütülen görüşmelerin pozitif bir şekilde devam ettiği yönündeki Ankara kaynaklı haberlerle dolar 5.04’e indi.

Yükselen dolar kuru Burdur’da da gündemin öne çıkan konusu… Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, döviz piyasasının nabzını tutmaya çalıştı, şehrimizin tek döviz bürosu Arıkanlar Döviz Bürosu’nda yetkili isimlerden Fatih Arıkan ile görüştü. Doların yükselişi Burdur’da da döviz bürosunda hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Burdur’da yaşayan vatandaşların bir çoğu doların zirve yapmasını fırsat bilerek elindeki dolarları bozdurarak Türk parasına çevirirken, birçoğu da yatırım amaçlı dolar aldı.

VATANDAŞ DOLARINI BOZDURDU

Burdur’da dolar konusunda dikkat çeken en büyük gelişme, halkın dolar alımından ziyade dolar satış tercihi oldu. Fatih Arıkan, “bugünkü yükseliş gerçekten çok büyük bir yükseliş. Belki bir daha bu kadar yükselmez, biz en iyisi bozduralım daha fazla kazanç sağlayalım düşüncesi çok fazla” değerlendirmesinde bulundu.

Döviz kurundaki bu yükselmeyi değerlendiren Arıkanlar Döviz Bürosu İşletmecisi Fatih Arıkan “Dolar bugün şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde yükseldi. Bundan iki ay kadar öncede dolarda büyük bir yükselme olmuştu. O dönemde insanlar ellerindeki nakit parayı dolara çevirmek için gelmişlerdi, bugün ise genelde dolarlarını Türk parasına çevirmeye geliyorlar. Bugünkü yükseliş gerçekten çok büyük bir yükseliş. Belki bir daha bu kadar yükselmez biz en iyisi bozduralım daha fazla kazanç sağlayalım düşüncesi çok fazla. Doların bu yüksekliği altın fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Tabi sadece altın değil dolar bazında çalışan her ticaret hane bu yükselişten etkilenecek. İnsanlarda bir endişe ve panik başladı. İnşallah en kısa zamanda normale döner” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive