GenelGündemManşetDoğadaki Sahipsiz Hayvanlar Onlara Emanet

1 ay ago

BURDUR’da Sahiplenilen ve daha sonra sokağa terk edilen hayvanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından besleniyor.
Koronavirüs salgını dolayısıyla beslenme sorunu yaşayan sokak hayvanları için ekipler aralıksız çalışıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğü tarafından şehrin dışına terk edilmiş sokak hayvanları tespit edilerek bulundukları alanlara mama ve su kapları yerleştiriliyor. Bu kapsamda Salgın dolayısıyla eğitim öğretime ara verilen ve kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklâl yerleşkesinde yiyecek bulmakta sıkıntı çeken sokak hayvanları için ekipler harekete geçti. Yerleşkedeki hayvanların bulunduğu yerleri tespit eden ekipler yanlarında getirdikleri kaplara mama ve su doldurdu. Uzun süredir aç kaldıkları gözlenen hayvanlar ekipler tarafından beslendi. Şehrin değişik bölgelerinde bulunan hayvanlarda ekipler tarafından tespit edilerek beslenmeleri sağlandı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil; “Zaman zaman sokaklardaki sahipsiz hayvanların beslenmesi için mama, su kabı ve gerekli besin maddelerinden oluşan besin sepeti ile bu sokak hayvanlarını besliyoruz. Arkadaşlarımız ile birlikte büyük bir özveri ile sokak hayvanlarını yemliyoruz. Bu arada sokağa çıkma yasağının olduğu illerde bizim bölgemizde Burdur, Antalya, Isparta var. Sadece Antalya ilimizde sokağa çıkma yasağı var. Buralarda yine Valiliğimiz öncülüğünde yaptığımız faaliyetlerde yemlemelerimizi yürütüyoruz. Bu arada yerel hayvan koruma görevlileri listesini de valiliklerimiz öncülüğünde bütün kurumlarımıza ilettik. Yerel hayvan koruma görevlilerimiz bu kapsamda sokağa çıkma yasağından muaftır ve onlarda faaliyetlerimize katılıyorlar. Burada önemli olan sosyal mesafeyi, hijyenik kuralları gözeterek, bu sokak hayvanlarının beslenmesine destek olmak esastır. Bizde arkadaşlarımızla birlikte eldiven, maske ve koruyucu giysi elbiseleriyle bu faaliyetleri bu şekilde yürütüyoruz. İllerimizde bulunan geçici hayvan bakım evlerinde bütün hijyenik şartları sağlamış arkadaşlarımız, veteriner hekimlerimiz bu geçici bakım evlerini sık sık kontrol ediyorlar ve buradaki hayvanların beslenmelerini belediyeler ile ortaklaşa yapıyorlar. Zaten bu amaç buradaki 5199 sayılı hayvanları koruma kanununda esas olan Belediyelerin bu faaliyeti yapması, ilimizde, ilçelerimizde de belediyelerimizde büyük bir özveriyle bu işe sarıldılar ve sokak hayvanlarını aç bırakmamak için mama, su kabı ve çeşitli besin maddeleri ile bunları besliyorlar bizde kendilerine destek oluyoruz. Burada diyoruz ki kendinizi salgından koruyun, sokak hayvanlarını can dostlarımız sokak hayvanlarımızı da açlıktan koruyunuz diyoruz. ” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive