ÇevreManşetDoğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Yılmaztürk’ün sitemi: “BURDUR’da SADECE GÖL YOK! İNSUYU MAĞARASI İNSAN ELİYLE YOK OLMUŞ; KİMSENİN SESİ ÇIKMIYOR!”

4 sene ago

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olarak, merkezi Burdur‘da kurulan, Batı Akdeniz bölgesinde Antalya, Isparta ve Burdur illerine hizmet veren Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, bölgenin potansiyelini yansıtan değerlerin tanıtımına devam ediyor.

6. Bölge Müdürlüğü proje ve akademik yayın çalışmalarına da ağırlk veriyor. Bu çalışmalar kapsamında 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürlüğü “Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı (Kargı Köyü-Bucak- Burdur) Flora ve Fauna Araştırma Projesi” hazırladı, bu çalışmanın kitabını yayımladı.

Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı ( Kargı Köyü-Bucak-Burdur) Flora ve Fauna Araştırma Projesi kitapçığının tanıtım toplantısı önce gün Burdur Müzesi konferans salonununda yapıldı. Toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Burdur İl Müdürü Tamer Yılmaz, Hassas Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu, Milli Parklar Şube Müdürü Hasan Uysal, araştırma projesinin yürütücüsü proje Koordinatörü Doç.Dr. İskender Gülle katıldı.

Proje içerisinde araştırma yapan Yrd.Doç.Dr. Neslihan Balpınar, Yrd. Doç. Dr. İ. İskender Soyaslan, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Alataş, Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, Prof.Dr. Celaleddin Öztürk ,Uzman Dr. Sinan Aktaş, Araştırma Görevlisi Dr.Gönül Eroğlu, Araştırma Görevlisi Hatice Esra Akgül, Doç. Dr. Hüseyin Fakir, Doç.Dr. Ümit Kebapçı,Doç.Dr. Fahrettin Küçük, Uzman Biyolog Lale Aktay’ın hazırladığı çalışmalar kitapta yer alıyor.

Proje ekibi adına açıklama yapan İskender Gülle, “insanoğlunun doğal sistemler üzerindeki baskının en yüksek düzeye ulaştığı günümüzde dünyamız biyoçeşitlilik ve biyozenginlikleri hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit altına girmiştir. Bu değerlerin geleceğe aktarılması konusunda korunan alanların önemi yansınamaz derecede yüksektir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) raporlarına göre, halen 161.000’ den fazla noktada dünya karasal alanlarının % 15,4’ü yaklaşık 6 bin 800 noktada denizel alanların % 3,4’ü korunmaktadır. Bu konudaki hedefler, 2020 yılına gelindiğinde karasal alanların % 17’ si ve denizel alanların % 10’unun korunması ve yönetilmesi yönündedir. Bakanlık verilerine göre, 2013 yılı itibariyle,1815 noktada ülkemiz karasal alanların %7.24’ü korunan alan adı altında tescil edilmiştir. Korunan alanlarımızdan ‘Sığla Orman Tabiatı Koruma Alanı’nda yapılan bu çalışma ile alanın biyo-ekolojik envanteri çıkarılarak, yönetimi ve korunmasına dair önlem ve öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın Bakanlık ilgi kurumlarına, yöneticilerine ve bilim insanlarına kaynak oluşturulmasını diler ve biyoçeşitlilik envanterimize katkısı olacak” diye konuştu.

Bu projeye katkı sağlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6.Bölge Müdürlüğüne teşekkürlerini ileten proje koordinatörü Doç.Dr. İskender Gülle, Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur İl Şube Müdürlüğüne, Selçuk Üniversitesi Mantarcılık ve Uygulama ve Araştırma Merkezine, değerli fotoğraflarını paylaşan Tamer Yılmaz’ a, katkı sağlayan Pegasus görsel iletişime, Kargı ve Karacaören köyü muhtarlıklarına da teşekkür etti.

Yapılan envanter çalışmasının bilimsel alanda faydalı olacağını açıklayan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, “Burdur’lulara sitemim var. Burdur Gölü kısa vadede çözüm bulacak bir olay değil, ne hikmetse Göl gündeme geldiğinde herkes ayaklanıyor, tepkisini koyuyor, Türkiye’nin ilk turizme kazandırılan İnsuyu Mağarası da insan eliyle yok olmuş, bu süreçte kimsenin tepkisi ve ilgisini çekmiyor. Burdur’ da sadece göl meselesi değil, bu olaylara bakış açısı önemli, Bölge Müdürlüğü olarak her alanda çalışmalar yapılıyor” dedi.

Tanıtım toplantısı sonrasında 6.Bölge Müdürü Yılmaztürk tarafından envanter çalışmasını gerçekleştiren akademisyenlere teşekkür belgeleri verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive