Diyarbakır'da, depremin etkilerini atlatmaya yönelik başlatılan çalışmalarda, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sosyolog, psikolog, psikolojik danışman ve çocuk gelişimi uzmanlarından oluşan ekip, 11 bin 562 haneye ziyaret gerçekleştirdi.

Ev ziyaretleri sırasında 158 bin 712 kişiye psikososyal destek veren ekipler, aynı zamanda AFAD koordinatörlüğünde kurulan konteyner kenti ziyaret ederek, burada yaşayan depremzedelerle birebir görüşmeler yaptı. Çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyen ekipler, depremden etkilenen ailelere yardımcı oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Faysal Yaşa, deprem sonrası başlatılan çalışmaların aralıksız devam ettiğini ve sahada olacaklarını vurgulayarak, psikososyal destek hizmetinin devam edeceğini belirtti. Psikososyal Destek Sekreterya Sorumlusu Sosyolog Fırat Esmer ise ekiplerin sahada bireysel görüşmelere ve çocuklara yönelik etkinliklere devam ettiğini ifade ederek, sosyal hizmetlerin vatandaşların normal hayatına dönebilmesi için saha çalışmalarını sürdüreceğini dile getirdi.

Depremde evi ağır hasar gören bir vatandaş ise ekiplerin desteğiyle özellikle çocukların travmayı atlatmada önemli bir rol oynadığını ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak: AA