GündemManşetDİSK: “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir!”

3 ay ago

Burdur’da DİSK’e üye işçiler, kıdem tazminatlarının tamamlayıcı emeklilik sistemi içine dahil edilmesine tepki göstermek için Burdur Belediyesi Fen İşleri Hizmet Kampüsü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, DİSK Burdur Baş Temsilcisi Barış Özdemir ve DİSK’e üye işçiler katıldı.

DİSK Burdur Baş Temsilcisi Barış Özdemir konuşmasında; “Sözlerime Nazım Hikmet’in şiiriyle başlamak istiyorum. Selam Türkiye işçi sınıfına selam! Beklenen günler güzel günlerimiz ellerimizdedir. Bugün burada toplandık çünkü bıktık. Bugün burada toplandık çünkü haksızlığa uğradık. Ama ne olursa olsun yılmadık yılmayacağız. 4857 sayılı iş kanununa göre çalışanın işten çıkması, çıkarılması halinde işveren çalışana kıdem tazminatı iş güvencesinin en önemli parçasıdır. Hakkımız olan kıdem tazminatı için sonuna kadar savaşacağız. Memleketin gündemi kıdem tazminatı değildir. Kıdem tazminatı damla damla biriken alınterimiz çocuklarımızın geleceğidir. Biz bugün DİSK olarak emekçinin hakkını almaya geldik. Hükümeti uyarıyoruz.  Kıdem tazminatı ve hakkımızı korumak için dün olduğu gibi bugüne savaşacağız. Kıdem tazminatına dokunmayacağız hakkımızı sizee yedirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Özdemir’in konuşmasının ardından DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük açıklamasını yaptı.

DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük; “Türkiye işçi sınıfının doksan yıla yakın bir süredir sahip olduğu en köklü kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimler hız kazanmıştır. Sermayenin ve iktidarların 45 yıllık düşü olarak, 11. Kalkınma Planından Yeni Ekonomik Programa kadar bütün politika belgelerinde yer alan hedefler ve IMF’nin tüm raporlarında geçen “tavsiyelerini” hayata geçirmek doğrultusunda işçi sınıfınınm “sinir uçları” ile oynanmaktadır. Bir yandan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatımız fona aktarılarak, bir yandan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir. Pandemi koşullarında 82 milyon insan yaşam mücadelesi verirken, işçiler olarak bizler canımızı, işimizi ve gelirimizi korumak için mücadele verirken, işsizlik rekorlar kırmışken, ülkeyi yönetenler kıdem tazminatımıza el uzatmakta ve daha esnek, daha güvencesiz, kölece çalışma dayatmaktadır.

Kıdem tazminatı ile ilgili konuşulacak tek şey, mevcut sisteminin güçlendirilmesi, kuvvetlendirilmesi, 1 gün bile çalışsa tüm işçilerin istifa hali dahil kıdem tazminatı alacağı bir düzenlemenin yapılması ve işverenler işçilere kıdem tazminatını vermediğinde devletin kanun hakimiyetini sağlamasıdır. DİSK Başkanları Kurulu bir kez daha kararlığını ve iradesini ortaya koymakta ve iktidarı uyarmaktadır: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir! “Kırmızı çizgi” geçilmesi mümkün olmayan bölge anlamına gelmektedir ve işçi sınıfı kıdem tazminatına o ya da bu biçimde dokunmasına izin vermeyecektir. Kıdem tazminatı bizim çocuklarımızın emanetidir!  Kıdem tazminatına sahip çıkmak emeğimize, geleceğimize, memleketimize sahip çıkmaktır.

DİSK Başkanlar Kurulu bu mücadeleyi omuzlama onurunu, diğer işçi konfederasyonları emek ve meslek örgütleri başta olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçleri ile beraber taşımak için girişimlerin başlatılması gerekliliğinin altını çizer.

İşçi sınıfının kıdem tazminatına dair hassasiyetini örgütlü ve kararlı bir irade olarak işyeri eylemlerine, yürüyüşlere, meydanlara, direnişlere, grevlere ve dişe diş bir mücadeleye taşıma kararlılığının altını çizen DİSK Başkanlar Kurulu, DİSK örgütünün bir bütün olarak tüm sendikalarımızla birlikte önümüzdeki günlerde açıklanacak eylem takvimini hayata geçirmek için hazır olduğunu ilan eder. Haklarımız için omuz omuza mücadeleye!”dedi.

-Muhammet Fatih Başcı

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive