Düzenli ağız ve diş bakımı, genel sağlığın korunması bakımından önem taşıyor. Yetersiz ve eksik yapılan ağız ve diş bakımının birçok sağlık sorununun gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğunu, pandemi döneminde her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi Süleyman Faki, ‘Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ kapsamında ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik önerilerde bulundu.

22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü’nde Burdur’daki Diş Hekimlerinden Süleyman Faki gazetemize konuştu.

Faki’nin açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

22 Kasım Dünya Diş Hekimliği günü, ülkemizde ve dünyada ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak kutlanıyor. İlk 1908 yılında İstanbul’da açılan diş hekimliği okulunda sistemli bir eğitim çalışmasıyla başlayan süreç bugünlere ulaşmış ve bugün birçok üniversitemizde açılan diş hekimliği fakülteleriyle halkımızın ağız ve diş sağlığı için hem eğitim olarak hem de klinikleriyle hizmet vermektedir.

Bilindiği gibi genel sağlığımızın ilk başlangıç noktası ağız ve diş sağlığından geçmektedir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmezsek gereken duyarlılık ve hassasiyeti göstermezsek, ağızdan başlayan ve vücudumuza yayılan bir hastalık zinciriyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu noktada da bizim hem küçükler hemde büyükler olarak bilinçli olarak koruyucu diş hekimliğine önem vermemiz, küçük yaşlardan itibaren bu konuda gereken tedbirleri almamız gerekiyor.Bugün özellikle koruyucu diş hekimliği alanında yapılan çalışmalarla ileride oluşabilecek hastalıklar başından önlenmeye çalışılıyor. O yüzden koruyucu diş hekimliğinin küçük yaşlardan, bebeklik çağından başlayarak hem aileler tarafından hemde okullarda bunun iyi bir şekilde eğitiminin verilmesi ve öğretilmesi gerekiyor.

“Covid nedeniyle şu anda uzun süreli veya çok acil olmayan tedaviler yapılmıyor”

Dünya bugün bir salgın ile savaşıyor. COVİD-19 bir pandemik salgın. Bu dönemde tabi tüm sektörler etkilendiği gibi sağlık sektörü de etkilendi.Gerek hekimlerimiz, sağlık sektöründe çalışanlarımız, gerekse diş hekimlerimiz bu salgın döneminde gerçekten yoğun bir çaba ve özveri gösteriyorlar. Gerek diğer hastalıkların tedavi açısından gerekse COVİD-19 salgınıyla ilgili olarak virüslü hastalarla mücadele ediyorlar. Ayrıca diş hekimleri filyasyon ekiplerinde de çalışıyor. Onlarda yoğun bir çalışmanın içerisinde. Biz hem sağlık sektöründe çalışanlarımıza, doktorlarımıza, diş hekimlerimize bu üstün çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu süreçte vefat eden meslektaşlarımız, hekimlerimiz sağlık sektöründe çalışanlarımız var. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Vefat eden vatandaşlarımıza da aynı şekilde Allah’tan rahmet diliyorum. Bu hastalığa yakalanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu süreçte daha duyarlı olursak, maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edersek bu hastalıkla daha iyi mücadele ederiz. Bu dönemde diş ağrısı olan, ağız hastalıkları olan hastalarımıza gerek özel muayenehanelerde gerekse resmi kurumlarda acil tedavi hizmetleri yapılıyor. Ancak Kovid nedeniyle şu anda uzun süreli veya çok acil olmayan tedaviler yapılmıyor. Yapılması gereken tedavilerde gerekli önlemler alınarak yapılmaya çalışılıyor.

“20-30 yıl önceki diş hekimliği ile günümüz diş hekimliği arasındaki farklar”

Her alanda olduğu gibi Diş Hekimliğinde de teknoloji ve malzeme alanında büyük gelişme ve değişimler, bilimsel düzeyde de önemli gelişmeler var. Bu süreçte mesleğimizin ilk yıllarına göre bugün çok çok daha iyi bir noktadayız. Tabi son yıllarda implant çalışmaları daha çok güncel hale geldi. Onunla ilgili çalışmalar daha iyi bir noktada. Hem hastaların konforu ve kullanımı açısından, hem hekimlerin daha rahat uygulayabilmeleri için daha güzel teknikler ve malzemeler geliştirildi. 20-30 yıl öncesi döneme göre o günkü şartlardaki yetersizlikleri ve eksiklikleri bugün daha iyi görüyoruz. O günleri yaşadık, bugün çok çok daha iyi şartlarda ağız diş sağlığı hizmetini vermeye çalışıyoruz.

“Diş hekimliği okuyan veya okuyacak olanlara tavsiye ve öneriler”

Diş hekimliği özveri, sabır ve beceri isteyen bir meslek. İyi bir diş hekiminin hem bilimsel anlamda yeterli olması gerekiyor hemde beceri anlamında el yeteneğinin daha iyi olması gerekiyor. Bu konuda mesleği tercih ederken el becerisini de dikkate alarak bir tercih yapılmasıdır. Şunu da hatırlatmakta fayda var, insan kendisini geliştirdikçe her sektörde olduğu gibi çalışarak daha iyi bir noktaya da gelebilir. Diş Hekimliği tercih edilen, saygınlığı olan bir meslek grubu. Bu mesleği seçecek arkadaşlarımıza da önerimiz önce kendilerini iyi tanımaları, sektörü incelemeleri ve izlemeleri, sonrasında çok çalışmalarıdır. Bu mesleği seçecek, tercih edecek arkadaşlarımıza başarılar dilerim.

“İnşallah MAKÜ Diş Hekimliği Fakültemiz yeni dönemde öğrenci almaya da başlayacak”

Burdur doğumluyum, ilk orta ve lise öğrenimimi Burdur’da tamamladım.Daha sonra Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandım. O zamanlar üniversite sınavları tek aşamalıydı ve tercihlerinizi puanınızı bilmeden yapıyordunuz. 1983 yılında mezun olduğum Fakültemde 12 yıl araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarım oldu. Daha sonra Protez alanında doktoramı tamamlayarak doğduğum şehrime dönerek muayenehanemi açtım. 1983’ten beri bu mesleğin içerisindeyim. Bu meslekte deneyim sahibi olmak güzel bir şey ve bunu da farklı şekillerde öğrencilere aktarmak o da farklı bir güzellik, Burdur’a geldiğim yıllarda Ispartada yeni açılan Diş Hekimliği Fakültesi’nde de hizmetlerimiz oldu. Bize de orada belli bir görev düştü. 5 sene boyunca gidip geldik. Bugün artık şehrimizde de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde bir Diş Hekimliği Fakültemiz kuruldu. Kurulmasında emeği geçenleri kutluyorum. Başta Rektörümüz Prof.Dr. Adem Korkmaz olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Burdur’umuza   katma değer katarak, sağlık sektörümüze de artılar getirecek bir Diş Hekimliği Fakültesi’ni Burdur’umuza kazandırdılar. İnşallah Diş Hekimliği Fakültemiz yeni dönemde öğrenci almaya da başlayacak. Şehir merkezinde yapımı devam eden fakülte binası tamamlanınca, hastalarımıza tedavi hizmeti de başlayacak. Belli bir akademik geçmişimiz olduğu için şu anda Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaya devam ediyorum. İnşallah faydalı oluruz.”

“Diş Hekimliği Fakültesi Burdur’a ne getirir?”

Genel anlamda baktığımız zaman Üniversiteler bulunduğu şehrin her alanda lokomotifi oluyor. Diş Hekimliği alanında da belirli bir potansiyel muhakkak ki olacak. Gerek öğretim üyesi kadrosu, öğrenci potansiyeli ve hasta potansiyeli açısından şehrimize de hem maddi hem manevi açıdan katma değerleri olacak. Hem üniversitemizin gelişmesi açısından hem şehrimizin gelişmesi açısından böyle bir fakültenin Burdurumuzda olması gerçekten gurur verici. Bu arada üniversitemizin dünya ve Türkiye çapındaki başarılarına Diş Hekimliği alanındaki başarılı çalışmaları da damga vuracak inşallah. kısa bir sürede bu noktaya gelmiş olması da ayrı bir kutlanması, onur duyulması bir olay. ‘Diş Hekimliği Günü ve Ağız-Diş Sağlığı Haftası’ nedeniyle meslektaşlarımın gününü kutluyor, başarılı sağlıklı çalışmalar diliyorum.

-Muhammet Fatih Başcı