İlçeKültürManşetDirmil’de güreş heyecanı

5 sene ago

Haftasonu ilimiz Altınyayla (Dirmil) ilçesi yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yaptı. Bilindiği gibi Dirmil Güreşleri, ülkemizdeki en önemli güreş organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Uzun yıllar “Kırkpınar’ın rövanşı” adı altına gerçekleşen güreşlerin bu yıl 28’incisi yapıldı. Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı Recep Kara kazandı.

Bu yılki Dirmil güreşlerinin en ilginç gelişmelerinden biri de güreş ağalığını kazanan 38 yaşındaki genç işadamı Gazi Türen’in ağalık ünvanını AK Parti Lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hediye etmesi oldu.

Altınyayla Belediyesi tarafından düzenlenen güreşlere çeşitli illerden 15’i başpehlivan olmak üzere toplam 258 pehlivan katıldı.  Baş güreşlerinin finalinde  Ali Gökçe ile karşılaşan Recep Kara rakibini uzatma dakikalarında yenerek başpehlivanlığı kazandı.

Güreşlerde dereceye girenlere ödülleri  ValiHasan Kürklü, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Eski Milletvekili Bayram Özçelik, Altınyayla Kaymakamı Medeni Bakır ve protokol üyeleri tarafından verildi. Güreş alanına “Her türlü terörü lanetliyoruz” yazılı pankart asıldı.

2016 yılı güreş ağalığını  İşadamı Gazi Türen 55 bin lira ile kazandı. Gazi Türen ağalığı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na armağan ettiğini belirtti. Türen “Geçen yıl da güreş ağasıydım. Bu sene de ağalığı aldım. Sayın vekilimizin aracılığıyla Başbakanımıza hediye etmek istedim. Vekilim de buradaydı güzel bir jest olacağını düşündüm. İnşallah hayırlara vesile olur. Güreşlerin ileri ki senelerde de yaşatılması için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Güreş Ağasının jesti için teşekkür eden ve bunu Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ileteceğini söyleyen Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek yaptığı konuşmada dostuna değil düşmanına bile insanlık öğretmiş bir milletin evlatları olduklarını,  bu aziz milletin güreşi, onun ahlakını ve ilkelerini yaşadığını ve bütün dünyaya yaşattığını belirtti.

Petek şunları söyledi: “Ama böyle bir günde kahpelikle, alçaklıkla bizim milletimizin şerefli evlatlarına, askerimize, polisimize, günahsız hemşiremize, doktorumuza, sade vatandaşımıza pusu kurarak onları şehit eden namertleri, teröristleri burada lanetliyorum. Bu lanetimizi Dirmil Meydanından bütün dünyaya haykırıyorum. Şu er meydanında yiğitliğini gösteren aziz milletimiz, şehit kanlarıyla sulanmış aziz vatanımızı teröristlere onların uzantılarına asla teslim etmeyecektir. Kanının son damlasına kadar ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırarak mücadelemize devam edeceğimizi erlerimizin ve yiğitlerimizin huzurunda vekiliniz olarak ilan ediyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive