İlçeManşetSporDirmil güreşlerinde büyük heyecan

4 sene ago

İlimiz Altınyayla (Dirmil) ilçesinde 31 Temmuz 2016 Pazar günü bu yıl 29’uncusu düzenlenen Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Recep Kara başpehlivanlığı kazandı.

Teke Yöresi kültürünün yaşatıldığı en önemli merkezlerden biri olan Dirmil ilçesi yağlı pehlivan güreşleri ile de öne çıkan bir yer… Dirmil güreşleri Edirne Kırkpınar’dan bir hafta sonra yapıldığı için aynı zamanda “Kırkpınar’ın rövanşı” olarak da biliniyor. Kırkpınar’ın rövanşı niteliğindeki Dirmil güreşleri büyük bir heyecana sahne oldu. Dirmil’deki organizasyon, seyircilerin ilgisi, ortaya konan kaliteli mücadeleler Altınyayla güreşlerinin ne kadar önemli, marka değeri olduğunu da bir kez daha ortaya koydu.

Altınyayla Belediyesi’nin öncülüğünde hayırsever iş adamlarının katkısıyla düzenlenen bu yılki Dirmili güreşlerine 398 pehlivan katılırken, geçen hafta Kırkpınar’ı kazanan Recep Kara, Dirmil’in de başpehlivanı oldu.

Altınyayla Belediyesi tarafından ilçe merkezindeki

alanda düzenlenen güreşlere çeşitli illerden 21’i başpehlivan olmak üzere Miniklerde 42,Teşvik Boyda 57, Tozkoparanda 48,Ayak Borda 45, Deste Küçük Boyda 32, Deste Orta Boyda 32, Deste Büyük Boyda 14, Küçük Orta Küçük Boyda 43, Küçük Orta Büyük Boyda 24, Büyük Ortada 19, Başaltında 21 olmak üzere toplam 398 pehlivan katıldı.

Zaman zaman sağanak yağış altında geçen güreşler çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Güreşlerde yarı finalde Hamza Köseoğlu’nu yenen Orhan Okulu ile Serhat Balcı’yı mağlup eden Recep Kara finalde mücadele etti.

Oldukça çekişmeli geçen final mücadelesinde geçen hafta 655’inci Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde Türkiye Başpehlivanı olan Recep Kara rakibi Orhan Okulu’yu yenerek üst üste üçüncü defa Altınyayla’da Başpehlivan oldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive