GündemManşet“Devletin ve Halkın Valisi” Hasan Şıldak, GÖNÜL KAZANDI (Vali Şıldak’ın Burdur Valiliği’nde birinci yılı)

6 ay ago

Geçtiğimiz yıl 22 Mayıs 2018 tarihinde ilimize gelerek Burdur Valiliği görevine başlayan Vali Hasan Şıldak, bugün görev süresinde birinci yılını geride bıraktı.

Mülki İdare Amirliğinde Kaymakamlık görevlerinin ardından İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2007 yılında Mülkiye Müfettişi, 2010 yılında ise Mülküye Başmüfettişi olan, 2016-2017 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten, 22 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ise Başbakanlık bünyesinde yer alan Olağanüstü Hal İşlemleri (OHAL) İnceleme Komisyonu Üyesi olarak görev yapmakta iken 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2018/11819 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Burdur Valisi olarak atanan Vali Hasan Şıldak, 22 Mayıs 2018 tarihinden bu yana bir yıldır ilimizde Valilik görevini sürdürüyor.

Vali Hasan Şıldak bir yıllık görev süresi içersinde Burdur’da gönüllere girmeyi başardı. Göreve başladığı ilk günden bu yana ısrarla “iş birliği, koordinasyon, birlikte hareket etme, takım ruhu, proje” vurguları yapan Vali Şıldak, bir yıllık sürede hedefleri, öne çıkarmak istediği konular arasında bir hayli yol aldı, somut adımları hayata geçirmeyi başardı.

İlk bir yıllık görev süresi içersinde 24 Haziran 2018 genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 31 Mart 2019 yerel seçimleri gibi iki zorlu, yoğun bir seçim takviminin arasında, Vali Şıldak ilimizde önemsediği konuları kamuoyunun gündemine taşıma, mesajlarını iletme, toplumu motive etme, öncülük yapma, liderlik anlamında başarılı oldu.

‘Devletin ve Halkın Valisi’ profiline uygun bir kamu yöneticisi olarak hareket eden Vali Hasan Şıldak, toplumun geniş kesimlerine ulaştı. Sürekli halkın içinde olmaya gayret gösteren, vatandaş odaklı uygulamaları yaygınlaştırma çabası içerisinde olan Vali Şıldak, Burdur’da Valilik görevine başladığı ilk gün Valilik makamında yaptığı açıklamadaki şu ifadeleri, yönetim tarzı, kamu yönetimi anlayışı hakkında işaretler vermişti:

“Yönetim anlayışımız her zaman adil, şeffaf, hesap verebilir, verimli, etkili ve güler yüzlü bir yönetim şekli olacaktır. Her zaman halkımızın sorunlarına açık, çözüm odaklı ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayan bir çalışma modelini uygulayacağız. Yönetim geleneğimizin önemli bir unsuru olan istişareye başvuracak, sorunları mutlaka taraflarıyla konuşarak, görüşerek çözme gayreti içerisinde olacağız. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız uyum ve hizmet birliği içinde hızlı, vatandaşı her zaman önceleyen bir anlayışla çalışmalarını sürdürecektir.

Özellikle devletin desteğine ve şafkatine daha çok ihtiyaç duyan şehit aileleri ve gazilerimiz, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, kimsesiz-yetim çocuklarımız, engellilerimiz ve yaşlı insanlarımızla bir arada olmaya özen göstereceğiz. İlimizde en çok ihtiyaç duyacağımız şey birlik, beraberlik ve huzur içinde tesis edilecek çalışma ortamı olacaktır.

Bunun için bütün idare teşkilatımız, mahalli idarelerimiz, üniversitemiz, meslek kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve il’deki diğer bütün hizmet unsurlarının bu anlayış etrafında toplanarak görevlerini yürütmelerini sağlamak için gerekli iklimi oluşturma konusunda her zaman duyarlı olacağız.

İl’in gelişiminde, devam eden yatırımların sonuçlandırılması ve yenilerinin gerçekleştirilmesinde ilgili bütün kesimlerle işbirliği içinde hareket ederek aktif ve sonuç odaklı bir çalışma şekli ortaya koyacağız. İlimizin güçlü olduğu alanları öne çıkararak yerel ve bölgesel kalkınma perspektifiyle yeni ve uygulanabilir projeler hazırlayıp uygulama gayreti içerisinde olacağız. İl’in gelişimine katkı sağlayacak her girişimi yakından takip ederek gerekli koordinasyonu sağlayacağız. İl yönetiminde zamanı en verimli biçimde değerlendirerek Burdur’un ihtiyaç duyduğu daha üst standartları yakalamanın gayreti içinde olacağız.”

İşte; o yıllık bir süreçte Vali Şıldak dile getirdiği Burdur’un ihtiyaç duyduğu üst standartlar başta olmak üzere, birlikte hareket etme, beraberlik ikliminin yanı sıra dezavantajlı gruplar, şehit aileleri ve gazileri, ihtiyaç sahibi vatandaşlar, kimsesiz-yetim çocuklar, kadınlar ve yaşlı insanlarla ulaşma, iletişim anlamında büyük mesafeler aldı.

Vali Hasan Şıldak’ın Burdur Valiliği’nde ilk yılındaki gelişmeleri kabaca beş ana başlıkta toplayarak özetlemek mümkün:

1-Devletin ve Halkın Valisi kimliği; Valilik makamını temsil kabiliyetinin, devleti idare etme sorumluluğuna, güleryüzlü yönetimi, toplumun bütün kesimlerini kucaklamayı ekleyen Vali Şıldak, geniş halk kitleleri ile, toplumun dinamikleri ile buluştu, buluşmaya da devam ediyor. Vali Şıldak, insan odaklı, halka dokunan uygulamalarıyla toplumun kılcal damarlarına erişti.

2- Birlik vurgusu; Valilik görevine başladığı ilk günden bu yana ısrarla Burdur’un en acil ihtiyacının birlikte hareket etmek olduğunu vurgulayan, öne çıkan sorunların da öncelikle bu birliğin tesis edildiği takdirde çözülebileceğinin mesajını her fırsatta altını çizen Vali Şıldak, uyumu, istişareyi öne çıkardı.

3- Kamu yatırımlarına sıkı takip; İş birliğini, koordinasyonu da her fırsatta dile getiren Vali Hasan Şıldak, ilimizde kamu yatırımlarının da sıkı takipçisi oldu. Özellikle bitirilemeyen, pürüzlerin yaşandığı yatırımların biran önce sonuçlandırılıp hizmete girmesi için uğraş veren Vali Şıldak, somut sonuçlar sağladı.

4- Proje kültürü- sosyal projeler; Burdur’da proje kültürünün yaygınlaşması, proje odaklı düşünme, proje yaklaşımlı uygulamaların gelişmesi için büyük çaba gösteren Vali Şıldak, proje konusunu söylemlerinin, mesajlarının en vazgeçilmez konu başlıklarından biri haline getirdi. Bir yıllık süreçte, başta Valilik proje birimi olmak üzere, kamu kurumları bünyesinde proje ekipleri hayata geçirilerek, Burdur; ‘adeta projeler kenti’ oldu. Hayata geçirilen, uygulanan sosyal projelerle proje kültürü Burdur’da gelişmeye devam ediyor.

5- Turizm vizyonu- turizm öngörüleri; Vali Hasan Şıldak’ın birinci yılında iz bırakan bir diğer konu başlığı da turizm öngörüleri oldu. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştiği, mermerciliğin bir diğer dinamik olduğu ilimizde, turizmi Burdur’un geleceği, uzun vadede en önemli dinamiklerden biri olabileceğini öngören Vali Şıldak, Burdur’da sağlıklı ve güçlü bir alt yapısı oluşturulduğu takdirde Burdur’un turizmle gelişeceğine, o arzuladığı seviyelere geleceğine inanıyor. Burdur’un turizm potansiyelinin gelişmesi için başta tanıtım olmak üzere, alt yapı çalışmalarına ağırlık veren Vali Hasan Şıldak, zengin bir turizm çeşitliliğine sahip Burdur’un göl, kültür, lavanta turizmi ile potansiyelini değerlendirecek adımları hayata geçirmeye çalışıyor…”

Kodlama : SadeMedia Interactive