DEVA Partisi’nin Burdur Merkez İlçe Başkanı ve Çeltikçi İlçe Başkanı belli oldu.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Burdur Kurucu İl Başkanı Saim Türkay, 26 Ocak 2021 Salı günü Burdur İl Başkanlık binasında, ilçe başkanları görevlendirme toplantısı yaptı.

Demokrasi ve Atılım Partisi Burdur Kurucu İl Başkanı Saim Türkay yaptığı görevlendirme toplantısı ile merkez ilçe başkanı olarak Hakan Büyüktopbaş’ı, Çeltikçi Kurucu İlçe Başkanı olarak da Anıl Çakıcı’yı görevlendirdi.

Törene Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Satıcı’da katıldı.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Burdur Kurucu İl Başkanı Saim Türkay, toplantıda yaptığı konuşmada; “Güzel Ülkemiz, Türkiye’mizde problemler her alanda büyüyor, içeride bugünkü yönetimin artık ülkenin problemlerine çözüm üretemediği bir tablo görüyoruz, Türkiye’nin uluslararası itibarı önemli ölçüde zedelenmiş durumda, içeride uzunca bir süredir devam eden ve çözümlenmeyen bir ekonomik krizin tam ortasındayız.  Ülkemizde yoksulluk hızla artıyor. Ülkemizde işsizlik çok ciddi bir sorun olarak karşımızda, aynı zamanda Türkiye’nin ciddi bir şekilde yönetim sistemi sorunu var daha da ötesinde bir yönetim zihniyeti sorunu var.” ifadelerini kullandı.

“Deva Partisi, adalet için, özgürlük için yola çıktı.”

Bütün bu olumsuz şartlar altında Deva Partisi, bu ülkedeki, onun güzel insanlarındaki umudu tekrar yeşertmek için, umudu damla damla tekrar çoğaltmak için yola çıktı diyen Türkay; “Dini, dili, ırkı, cinsiyeti, görüşü ve yaşam şekli fark etmeksizin, herkesi temsil edecek, herkesi bir araya getirecek Deva Partisi’nin ilk adımları atıldı. Oldukça yoğun bir çalışma sürecinin ardından 09 Mart 2020’de Türkiye’nin DEVASI Deva Partisi kuruldu.  Dokuz ay gibi, ülkemizde rekor sayılabilecek bir sürede 1. Olağan genel kurulunu yapabilen Türkiye’nin tek partisi Deva partisi oldu.Deva Partisi kadınlarla, gençlerle, çiftçilerle, öğretmenlerle, emekçilerle, engellilerle, işçilerle, esnafla toplumun her kesimiyle, eşitlik için, adalet için, özgürlük için yola çıktı.” Dedi.

“Deva Partisi engelli kotası olan Türkiye’deki tek partidir.”

Türkay; “Deva Partisi toplumsal cinsiyet eşitliği sorununa, parti içi %35 cinsiyet kotası uygulayarak çözüm buluyor. Genel Başkanımızın Türkiye’deki tüm kadınlara “Siyaset sadece erkeklere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.” şeklindeki seslenişi bu kararı pekiştiren bir durum olmuştur. Deva Partisi engelli kotası olan Türkiye’deki tek partidir. Biz engelli arkadaşlarımızın toplumsal hayatta ve siyasette olmalarını çok önemsiyoruz. Yine mevcut siyasi partilerden farklı olarak partimizin teşkilatlanma sürecinde her yaştan, her sosyal gruptan gönüllü on-line başvuru yaparak partimizde görev almak istedi. Ve bu isimlerden birçoğuna parti yönetimimizde görevler verildi.” Diye konuştu.

“Biz Burdur’u, Burdurluyu bilen, Burdurlu insanlarız.”

DEVA Partisi Burdur Kurucu İl Başkanı Saim Türkay, sözlerine şöyle devam etti; “Biz Burdur’da doğmuş, Burdur’da büyümüş, Burdur’da kazanıp Burdur’da harcamış Burdur’lular olarak temmuz ayında partimiz genel merkez heyeti ile görüşme yapıp, görevin tarafıma ve heyetimize tesliminin hemen akabinde Burdur ilinde teşkilatlanma çalışmalarına başladık. Bu süreç içinde merkezde ve ilçelerde yüzlerce görüşme yapmamızın yanısıra Burdur ilinde yaşanan sorunlar hakkında da fikir alışverişi yaptık. Biz Burdur’u, Burdur’luyu bilen, Burdurlu insanlarız.  Bizler Türkiye’nin, Burdur’un derdine Deva olmak için yola çıktık, Ülkemizin üzerine çökmüş karanlıkları yok edecek tüm sorunları çözecek bir kadro ile beraberiz. Birçok vatandaşımız Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’a sokaklarda “Kurtar bizi” diyor. Deva Partisi Burdur İl Başkanlığı olarak biz sorunları biliyoruz ve çözüm önerileriyle geliyoruz.”

“Gençlere eğitim programları yapmaya başlayacağız.”

Türkay; “Biz gençleri çok önemsiyoruz ve aktif olarak Parti’mizin içinde, İl Yönetimimizin içinde görev alıyorlar. Bugün çalıştıkları için aramızda değiller. Ancak biz ayrıca bir gençlik kolları kurmak yerine gençlerin direk İl Yönetimlerinde, İlçe Yönetimlerinde temsil edilmesini öngördük. Bu yüzden genç arkadaşlarımız, gençlik işlerinden sorumlu İl Başkanlarımız olacak. Bu anlamda toplantılar yapılacak. Henüz yeni kurulan bir partiyiz eğitim programları yapmaya başlayacağız. Bu şekilde siyasetin içinde daha aktif olmalarını istiyoruz. Örneğin engelliler tarafında da hem il yönetimimizde hem de ilçe başkanlarımızdan bir tanesi engelli arkadaşımız. Kendi seslerini daha rahat, istedikleri platformda duyurabilmelerini sağlamak istiyoruz.” Diye konuştu.

“Türkiye’deki her 4 gençten 3 tanesi Türkiye’nin geleceğine güvenmiyor.”

Demokrasi ve Atılım Partisi Burdur Kurucu İl Başkanı Saim Türkay’ın konuşmasının ardından açıklama yapan Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Satıcı’da; “Öncelikle Türkiye’de gençlerin yaklaşık %75’i yani her 4 gençten 3 tanesi yurt dışında yaşamak ve orada eğitim görmek istiyor. Daha doğrusu Türkiye’deki her 4 gençten 3 tanesi Türkiye’nin geleceğine güvenmiyor. Bu çok büyük bir problem ve bunu çözmemiz gerekiyor. Gençlerin ücretsiz eğitime ulaşması çok önemli, bunu sağlamalıyız. Bunun ötesinde de özellikle kamu alanlarında liyakatı esas almalıyız. Mülakat sistemini kaldırmak gerekiyor. Partimiz kadınlar kadar gençlere de bu anlamda çok önem veriyor. Çünkü şunu söylüyor Sayın Genel Başkanımız ‘Gençler ülkemizin geleceği değil bugünü’ olaya biz bu çerçeveden bakıyoruz.

“Türkiye birçok alanda dibe vurmuş durumda”

“Onun dışında Sayın Başkanım gerçekten çok iyi bir ekip kurdu. Ara ara arkadaşlarla gelerek istişare ediyoruz. Burdur’a yakışan bir ekip oldu. Burdur’u temsil anlamında da iyi bir noktada olduğunu görüyoruz. Burdur’da ve Türkiye’nin genelinde DEVA Partisi’ne her geçen gün ilgi artıyor. Türkiye gerçekten çok olağan dışı bir dönemden geçiyor. Eğitimde, sağlıkta, siyasette, basın özgürlüğünde, kişi hak ve özgürlüklerinde, ifade özgürlüğünde birçok alanda Türkiye dibe vurmuş durumda ve Türkiye’yi buradan çıkarmak gerekiyor. Çünkü gerçekten Türk insanı bunu hak etmiyor. Çok daha iyisini hak ediyor. Bizler bu anlamda yüzlerlerce partinin olduğu bir coğrafya da, Türkiye’de çok daha farklı bir konsepte çıktık. İstişarenin ve ortak aklın hakim olduğu, her konuda fikirlerin toplandığı, parti içi demokrasinin çok iyi işletildiği bir yapıdayız ve muhalefet yapmaktan çok iktidarı yenmek için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu yüzden partinin kuruluş aşamasında yüzlerce arkadaşımız, onlarca komisyonda görev yaptı ve parti polistikamızı oluşturduk. Bundan sonraki süreçte DEVA Partisi, Türkiye’nin kamuoyunda çok daha fazla görünür olacak ve yakın zamanda da halkımızın, gençlerimizin bu anlamdaki beklentilerini, umutlarını karşılama noktasında önemli katkılar sağlayacaktır.” Diye konuştu.

-Muhammet Fatih Başcı