EğitimManşetÜniversite-MAKÜDerse ‘Drama’ ile başlıyorlar

7 ay ago

Burdur  Merkez USO İlkokulu öğrencileri sabah Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin ‘Drama’ etkinliği ile derse hazırlanıyor.

İlkokul öğrencileri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Proje Topluluğu öğrencileri Topluluk sorumlusu Doç.Dr. Kenan Demir ile birlikte şehirdeki ilkokullarda öğrencilerle çeşitli eğitici oyunlar oynayarak hem çocukların güzel vakit geçirmesini hem çocukların iletişim becerilerinin gelişmesini sağlıyor hem de Üniversitede öğrendiklerini uygulayarak öğretmenliğe kendilerini hazırlıyorlar. 

‘Çocuk demek oyun demek’ diyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kenan Demir, “Okullarımızda genelde çocuklarımızı oyunla eğitime almıyoruz ve sürekli sıralara oturmak zorunda kalıyorlar. Biz de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi proje topluluğu ekibi olarak çocuklarımızı okulun dışına bahçeye çıkararak eğitsel oyunlarla iletişim becerilerini, tanışma kaynaşma becerilerini geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Proje topluluğunda eğitim fakültesinin her bölümünden öğrenciler olduğunu söyleyen Demir ” öğretmen adaylarımız okullara gelip hem tecrübe kazanıyorlar. Hem de öğrencilerin güzel vakit geçirmesini sağlıyorlar” dedi.

MAKÜ Proje Topluluğu olarak geçen yıl 51 proje yaptıklarını belirten Demir; “bu şekilde yaklaşık 4500 öğrenciye ulaştık. Ankara, Antalya, Fethiye gibi yerlere giderek çalışma yaptık. Dolayısıyla öğrencilerimiz Üniversitede öğretmenlik adına öğrendiklerini doğrudan doğruya okullarda uyguluyorlar. Böylelikle öğrendikleri teorik bilgiyi pekiştirmiş oluyorlar” diye konuştu.

MAKÜ Eğitim Fakültesi PDR Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Deniz Kocabaş; “Drama liderliği eğitimi alıyorum. Kenan Hocamın bize öğrettiklerini şehirdeki okullara gelerek öğrencilere uyguluyoruz. Öğrencilerin mutluluğunu görmek bizi de mutlu ediyor. Sınıfta, sırada sadece dinleyerek ders öğrenmek yerine kendileri birşeyler yapınca çok daha güzel bir şekilde öğrenebiliyorlar” dedi. 

USO İlkokulu Müdürü Nuri Düden ise hayatın kendisinin drama olduğunu belirterek; “öğrencilerimiz sabahleyin drama etkinliğinden sonra derslere daha zevkle giriyorlar ve başarı oranları daha da artıyor. Bu etkinlik MAKÜ ile işbirliğimizin güzel bir örneğini teşkil ediyor. Üniversite Rektörlüğüne, öğrencilerine ve Öğretim Üyesi  Doç.Dr. Kenan Demir’e teşekkür ediyorum” dedi.

Nuri Düden yıl boyunca bu tür etkinliklerin devam edeceğini belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive