GenelGündemManşetDEPREMLERLE SALLANIYORUZ!

2 ay ago

Silivri, Akhisar, Ankara derken bu sefer de Elazığ Sivrice’de kendini gösterdi. Saat 20.55’te meydana gelen sarsıntının büyüklüğü 6.8 olarak açıklandı.

Doğu Anadolu’da hissedildi

Deprem Türkiye’yi bir kez daha vurdu. Sivrice ilçe merkezi deprem, başta Elazığ olmak üzere çevre iller Malatya, Tunceli, Adıyaman, Bingöl, Bitlis, diyarbakır’ı Karadeniz’e kadar tüm Doğu Anadolu’yu salladı. İlk dakikalarda gelen iyimser haberler daha sonra yıkımlara ve can kayıplarına dönüştü. Hasar en çok Elazığ merkez ve maden ilçesinde oldu. Kent merkezinde yıkılan onlarca binada 13 kişi hayatını kaybetti. 450’den fazla kişi de yaralandı.

Büyük korku ve panik yaşandı

Depremin vurduğu Malatya’nın Doğanyol ilçesinde ise 5 kişi öldü. İl genelinde yaralı sayısı 100’ü buldu. Bölgeye AFAD ve diğer kuruluşlardan çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Akşam ve soğuk havada dolayısıyla sarsıntıya evlerinde yakalanan bölgedeki vatandaşlar büyük korku içinde kendilerini dışarı attı. Araçları ile daha güvenli alanlara git- meye çalıştı. Bakan soylu, bölgeye başta çadır olmak üzere sevkiyatın başladığını söyledi.

Artçısı bile 5.4

Bölgeyi vuran dün akşamki 6,8 lik depremin ardından büyüttükleri 5.4 bula- şan çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof Dr. Haluk Özener, “40 kilometrelik fay kırıldı. Artçılar 75 kilometrelik bir alana yayıldı bölge sismik olarak aktif bir bölge. 5.5 büyüklüğüne kadar atçılar bir haftaya kadar sürebilir” dedi.

SON 16 YILDA DÖRDÜNCÜ BÜYÜK DEPREM

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Sivrice ilçesinde 11 Ağustos 2004’te 5,9, 9 Şubat 2007’de 5,5 ve yaklaşık iki hafta sonra 21 Şubat 2007’de de 5,9 büyüklüğünde depremler oldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive