EğitimGündemManşetDEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENMEK GEREK!

5 sene ago

BURDUR’DA DEPREM TEDBİRLERİ

Bilindiği gibi; 17 Ağustos tarihi ülkemizi için büyük bir faciayı hatırlatıyor. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinde 16 yıl geçti. Dün bu felaketin 16. yıldönümünde deprem gerçeğini hatırladık. Birkaç gündür medyada Körfez depremi ilgili haberler yoğunluk kazanmış durumda. Herhalde birkaç gün daha konuşup yine yoğun gündemine dalıp unutacağız, ta ki; yeni bir depreme kadar…

Oysa; deprem bilinci geliştikçe, depremle yaşamak, alınan tedbirlerle depremle yaşamayı öğrenmek mümkün. Deprem gerçeğini öğrenmesi gereken en öncelikli illerden biri de Burdur… Birinci derecede deprem bölgesi üzerinde yer alan Burdur, 1914’de büyük depremi, yakın geçmişte de 1971 depremini yaşayan bir kent… Literatürde; Fethiye-Burdur Fay Zonu üzerinde yer alan Burdur, Anadolu’da aktif bir fay hattının üzerinde…

17 Ağustos’un 16. Yıldönümünde deprem gerçeğini dikkate alan Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren, deprem bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla AFAD Müdürü Mehmet Oral ile görüştü. İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Mehmet Oral, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 16. Yıldönümünde, Burdur’daki deprem tedbirlerini ve AFAD’ın çalışmalarını gazetemize anlattı.

Marmara depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Oral, Burdur’da alınan deprem tedbirlerini ve Büğdüz yolu üzerine yapılacak olan AFAD binası ile ilgili gelişmeleri anlattı. Deprem eğitimlerine çok önem verdiklerinin altını çizen Mehmet Oral, “Yine Afete Hazır Türkiye projesi kapsamında eğitim programları başlatıldı. Bu kapsamda yaklaşık 8 bin kişiye eğitim verdik. Deprem haftalarında ise birçok sempozyum ve panellerle farkındalık çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine kamu kurumları ve STK’lar ile tatbikatlar yapıyoruz.” dedi.

BURDUR’UN OLASI DEPREM SENARYOSU KONUŞULDU

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, Türkiye Afet Müdahale Planı hazırlandığını kaydeden AFAD İl Müdürü Mehmet Oral, bir yıldır tüm illerde çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Bu çalışma üç aşamada sonuçlanacak. Biz ilimizde ilk aşamayı tamamladık. Bu planda 26 hizmet planı grubu var. 8 hizmet grubu bizim müdürlüğümüzün bünyesinde. Diğer hizmet grupları, ilde bulunan diğer kamu kurumları. Bizim işimiz koordinasyonu sağlamak. Bir afet anında, tüm kurumların sorumlulukları var. Bu plan çerçevesinde kurumlara sorumlulukları anlatıldı. Geçtiğimiz günlerde sayın valimizin yönetiminde masa başı plan tatbikatı yaptık. Masa başı planına göre, ilimizin afetlerle ilgili olası bir senaryosu var. Bu plan üzerine kamu kurumlarının almış oldukları eğitimler sonucunda neler öğrenmiş bilgilerin ne kadarını almış, ne kadarını eksik bırakmış bunun tespiti yaptık. “ diye konuştu.

EKİM’DE BÖLGESEL TATBİKAT VAR

Deprem sigortasının öneminde vurgu yapan Mehmet Oral, Yarıköy ve Yazıköy’de oluşturulan deprem köylerinin Türkiye’de hatta dünyada bir ilk olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki süreçte bölgesel tatbikatlarının başlayacağını, Ekim ayı içerisinde Antalya merkezli bölgesel bir tatbikat yapılacağını açıkladı.

AFAD YÖNETİM MERKEZİ İHALEYE ÇIKACAK

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin desteği ile Büğdüz Yolu üzerinde , AFAD hizmet binası ve Yönetim Merkezi kurulacağını söyleyen Mehmet Oral, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Vali Hasan Kürklü ve Milletvekillerinin destekleriyle Türkiye’de ilk 5 ilde yapılacak olan AFAD Yönetim Merkezi’nin de Burdur’a kazandırılacağını açıkladı. 18 bin m2’ye yakın bir yer tahsisi yapıldığını söyleyen Oral, AFAD Başkanlığı’nın 5 il için proje ihalesine çıkacağını ve ihale süreci tamamlanır tamamlanmaz, ihaleye çıkılacağını belirtti.

DEPREM TEDBİRLERİNİZİ ALIN!

Oral, bir daha deprem gibi büyük felaketlerin ve acıların yaşanmaması için DASK deprem sigortasının mutlaka yapılması gerektiğini, binaların deprem testinden geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, vatandaşların da AFAD’ın verdiği deprem eğitimlerine katılmaları gerektiğini vurguladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive