GündemManşetDepremevleri’ndeki hak sahipleri bilgilendirildi

2 sene ago

Şehrimizde uzun bir süredir gündemde olan, konut sahibi olmak isteyenlerin de büyük bir merakla bekledikleri yeni TOKİ yatırımı öncesinde kritik bir eşik daha aşılmak üzere…

Depremevleri bölgesine inşası planlanan yeni toplu konut yatırımında, mevcut arsa üzerinde evleri bulunan hak sahipleri ile TOKİ yöneticileri arasında resmi temaslar başladı.

Bozkurt Mahallesi’nde bulunan ve Depremevleri olarak bilinen bölgede yapılacak Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında hak sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantısı önceki gün gerçekleşti.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda yapılan toplantıya; AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Depremevlerinde oturan Bozkurt Mahallesi sakinleri katıldı.

Toplantıda TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu yapılacak konutlar ve ödeme miktarları hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirdi.Konyalıoğlu TOKİ’nin 1 Milyon 200 Bin Konut yapma hedefi olduğunu bunu yaparken daha nitelikli, daha fonksiyonel, daha kaliteli imalat yapmak istediklerini söyledi.

Konyalıoğlu; “Burdur mimarisi, Burdur halkının alışkanlıkları dikkate alınarak, iklimsel koşullar gözönüne alınarak tasarımlar oluşturduk. En fazla 8 katlı yapı inşa edeceğiz” dedi.

Konyalıoğlu; “burada emekli ya da orta ve alt gelir grubu vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımızdan anlaşma yaptığım zaman inşaatlar yapılıncaya kadar nerede kalacağım sorusu gelebilir. Biz bu konuda gerekli tedbirleri alıyoruz. Kurumla anlaşarak muvafakat senedini imzalayan vatandaşlarımıza, binasını tahliye edip yeni konutunu alıncaya kadar Kurumumuzca aylık 650 lira kira yardımı yapacağız” dedi.

Bozkurt Mahallesi’nde 318 hak sahibi olduğunu söyleyen Konyalıoğlu, yapılan çalışmalar neticesinde şu anda 64,80 metrekare olan hak sahiplerinin 150’sinin 69,95 metrekarelik konutlara bedelsiz sahip olabileceğini, 168 hak sahibinin ise inşaat bitim tarihi itibariyle maksimum 10 bin lirayı 15 yıl borçlanarak ödeyebileceğini belirtti.

Konyalıoğlu; “Kentsel Dönüşümdeki mantık bir takım çevrelerin söylediği gibi rantsal dönüşüm değildir ve olamaz. Amacımız hak sahiplerini modern, sağlıklı, nitelikli, birinci derece deprem bölgesinde yer alan Burdur ilimizde geleceğe güvenle , çocuklarını çocuk oyun alanlarında rahatça oynatabileceği modern bir şehircilik alanına kavuşturmak istiyoruz. Amacımız bu. Ödemeler konut teslim edildiği andan itibaren başlayacak. Daha önce ödeme yapılmayacak” diye konuştu.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Biz Burdurumuzun çehresini değiştirmek için, sizlerin sağlıklı yaşanabilir konutlarda olmanız için böyle bir çaba içerisindeyiz” dedi.

CHP Burdur Mileltvekili Mehmet Göker’de kentsel dönüşümde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de “bizim önceliğimiz yaşam koşulları düzgün olmayan evlerden yaşanabilir konutlara aktarılmanız ve o düzgün evlerde yaşamanız” diye konuştu.

Gürol Konyalıoğlu vatandaşların projeyle ilgili sorularını da cevaplandırdı.

Kodlama : SadeMedia Interactive