GündemManşetDepremevleri bölgesi TOKİ’ye devredildi

1 sene ago

Şehrimizde uzun bir süredir on yıldır gündemde olan Bozkurt Mahallesi Depremevleri bölgesi’ndeki yeni konut hamlesi, kentsel dönüşüm çalışmalarında artık sona gelindi. Depremevleri bölgesi sahası Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredildi. 

23 Ocak 2019 tarihinde yapım ihalesi de gerçekleştirilen bu alana Bozkurt Mahallesi (Deprem Evleri) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 655 Adet Konut, 41 Adet Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme çalışmaları yapılacak.

Depremevleri’nde Belediye’den tapu devri

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’ne ait Bozkurt Mahallesi’ndeki arazilerin Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devri için imza attı. Belediye Ali Orkun Ercengiz, Şubat ayında belediye meclisinde alınan karar ile Depremevleri Bozkurt Mahallesi kentsel dönüşümünde vatandaşın lehine kullanılacak olan 9000m2’lik arazinin 65 bağımsız bölümünün verileceğine dair verdiği sözü yerine getirdi. Tapu İl Müdürlüğü’nde 4 Mart 2019 Pazartesi günü atılan imza ile Burdur Belediyesi’ne ait Bozkurt Mahallesi’ndeki arazilerin TOKİ’ye devri yapıldı.

Atılan imzalar sonrasında Tapu İl Müdürlüğü bahçesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Şubat ayında aldığımız meclis kararı ve vaat ettiğimiz şekliyle Depremevleri Bozkurt Mahallesi kentsel dönüşümünde vatandaşımız lehine olan 9000 m2’lik arazinin 65 bağımsız bölümünün verileceğine dair verdiğimiz sözün gerekçesi olarak, bugün tapuda devir işlemimizi gerçekleştirdik. Bu kentsel dönüşümün Bozkurt Mahallesi’ndeki yurttaşlarımız için yaptığımız bu hamle Burdur’umuz için hayırlı olsun. Çünkü, sadece oradaki 320 vatandaşımızı değil, yeni yapılacak konutlarla dar ve orta gelirli vatandaşımızı ilgilendiren bir dönüşümün başlamasını sağladık.

Biz her zaman halkın yanında olan, halkı ile birlikte olan ve Burdur Belediyesi’nin varlıklarını da halkın lehine her zaman kullanan bir anlayışla, sosyal belediyecilik ilkeleri ile çalışmaya devam ediyoruz. Bu bölüm da- ha öncesinde Adliye hizmet binasının yapı- mına karşılık verilecek arazinin karşılığında bizde önce Sayın Sebahattin Akkaya Bey’in döneminde takas edilmiş bir bölümdü. Takas karşılında Burdur Belediyesi’ne geçmiş bir alandı burası, bizde bu alana Bozkurt Mahallesi sakinlerimizin kentsel dönüşüme daha fazla metre karede ev alabilmesi için, konut sahibi olabilmesi için, dönüşüme katkı olsun diye bedelsiz olarak Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devrini yapıp, devir işlemlerini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

BELEDİYE KONUT ALABİLİRDİ!

Burdur Belediyesinin istese TOKİ’den konut alarak devir yapabileceğini ama vatandaşlar için bu hakkından vazgeçtiğini anlatan Ercengiz, “TOKİ ile mutlaka pazarlığımız olacaktı. 9 bin metrekare karşılığında yaklaşık 50 daire civarında Burdur Belediyesi alma imkanı olabilirdi. Ancak; bu dönüşümün başlama imkanı belki de olmayabilirdi. Sıkıntımız olabilirdi. Çünkü vatandaşımıza devir ettiğimiz arazi karşılığında en az 10’ar metre kare daha fazla konut yapımı şartı ile yani daha fazla yüksek metrajlı konutta oturabilmesi karşılığında biz TOKİ devir sözü verdik. TOKİ’de hak sahipleri lehine daha yüksek metrajda konut yapmayı planlayarak yaptı. Bu şekilde dönüşüm başlatılmış oldu” ifadesini kullandı.

Milletvekili Özçelik’ten ‘Depremevleri’ açıklaması

Bozkurt Mahallesi’nde başlayacak kentsel dönüşüm öncesinde Milli Emlak’a ait alanlar AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik’in girişimleri neticesinde vatandaş lehine bedelsiz olarak TOKİ’ye devri yapıldı. Milletvekili Özçelik açıklamasının devamında 9000 m2’lik Belediyeye devredilen alanla  ile ilgilide hatırlatmada bulunarak, “9000 m2 yer, geçmişte girişimlerimiz neticesinde Milli Emlak’tan Belediye’ye devri yapılan alandır” dedi.

Bozkurt Mahallesinde Milli Emlak’a ait alanlar ve küçük m2’ler AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in görüşmeleri neticesinde vatandaş lehine sonuçlandı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile bir süredir sürdürdüğü görüşmelerin sonuçlandığını ifade eden Milletvekili Özçelik, Bozkurt Mahallesinde bulunan arsaların Kentsel Dönüşüm kapsamında bedelsiz olarak vatandaş lehine devrinin yapıldığını söyledi.

Milli Emlak’tan TOKİ’ye yapılan bu devir ile konut sahipleri lehine maliyetlerde indirimlerin gerçekleceğini söyleyen Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “09 Ocak 2019 tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü’nce, bağımsız 16 Bölümde, 6 Ada ve 7 Parselde, 8.432 m2 Alan, Arsa Payı vatandaşlarımıza Hazine’nin desteği olarak gerçekleştirilmiştir. Katkılarından dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve Milli Emlak Genel Müdürümüz Sayın Tufan Büyükuzun’a şükranlarımızı sunarım” açıklaması yaptı.

AYRICA BURDUR BELEDİYESİNE AK PARTİLİ BELEDİYE ZAMANINDA KAZANDIRDIĞIMIZ ALANLARDA :

‘Burdur Belediye Başkanlığının ‘Bozkurt Mahallesinde Belediyeye ait 9000 m2 alanı bedelsiz devir edeceklerini’ öğrendik‘ diyen AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik bu konuda da hatırlatmada bulunarak, o dönem yaptıkları girişimi anlattı.  Milletvekili Bayram Özçelik, “Bu 9 Bin m2 Burdur Belediyesine ait bir yer değildi. AK Parti Belediye Başkanlığı dönemimizde Belediye Başkanımız Sebahatin Akkaya ve şahsımın yaptığı girişimler sonrasında Milli Emlak’a ait bu yerin devrini Burdur Belediyesine gerçekleştirdik. Verilecek bu 9000 m2, Bozkurt Mahallesi sakinlerimize bir lütuf değil, zorunluluktur” açıklamasında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive