GündemManşetDeprem Sigortası yeniden gündemde

10 ay ago

Son günlerde Denizli, İstanbul gibi illerde yaşanan depremler insanların aklına sağlam bina ve ‘Zorunlu Deprem Sigortası’nın yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

Özellikle ilimizin birinci derece deprem bölgesi olması Zorunlu Deprem Sigortasının ( DASK) önemini bir kat daha artırıyor. Öncelikle vatandaşların bir çoğunun hala bilmediği Zorunlu Deprem Sigortasının ne olduğuna bakarsak, DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, ittifak, tsunami ve yer kay- masının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Uzun yıllardır ilimizde sigortacılık işlemeleri ile uğraşan Mustafa Zorlu ‘Zorunlu Deprem Sigortası’, bu sigortanın nasıl yapıldığı ve ne gibi faydaları olacağı hakkında bilgi verdi.

Mustafa Zorlu: “Zorunlu Deprem Sigortası genel anlamıyla, belediye sınırları içinde kalan meskenlere yönelik olarak geliş- tirilmiş bir sigorta sistemidir. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, ittifak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar.Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Tabi bir de ‘Zorunlu Deprem Sigortası’ kapsamına alınamayan binalar var. Bunlar için İhtiyari Deprem sigortası yaptırılabilir. Köy yerleşimleri-genel olarak gelir düzeyinin düşük olması, binalarda Belediye denetiminin bulunmaması ve sigortanın sunumunun zor olması gibi nedenlerle sigorta kapsamı dışında yer alır. Ancak köylerde bulunan yapılar için istendiği takdirde, ihtiyari Deprem Sigortası yaptırılması mümkündür. Benzer şekilde ticari ve sinai amaçlar için kullanılan binalar için de ihtiyari Deprem Sigortası yaptırılabilir.Son günlerde yaşanan depremler dolayısı ile DASK için gelen vatandaşlarda artma var. Biz birinci derece deprem bölgesinde yer alan bir iliz. Deprem olasılığı her zaman var. Allah korusun her an yaşayabileceğimiz bu doğal afet için tedbirimizi önceden almalıyız.  Bu kadar önemli sigortalar bazı olayları yaşamadan önce aklımıza gelmeli ve yaptırmalıyız” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive