BölgeGündemManşetDEPREM; gerçeğini hatırladık! (Merkez üssü Denizli Bozkurt’taki deprem Burdur’da da hissedildi)

12 ay ago

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan, yakın tarihte 1914 ve 1971 depremlerini yaşayan Burdur ili, 8 Ağustos 2019 Perşembe günü öğle saatlerinde deprem gerçeğini, adeta yeniden hatırladı!..

Komşu ilimiz Denizli Bozkurt, Çardak- Baklan merkezli deprem, ilimizde de yoğun bir şekilde hissedildi.

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25’te 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25’te 6 büyüklüğünde yer deprem kaydedildi.İlçeye bağlı Armutalanı köyüne 1,74 kilometre mesafede yaşanan depremin 7,09 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Öte yandan ilçede 14.19’da da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Fethiye- Burdur Fay zonuna yakın bir bölgede meydana gelen deprem başta Burdur şehir merkezi olmak üzere, il genelinde ve bölgede hissedilldi, büyük bir korku ve paniğe neden oldu.

Merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, yerin yedi kilometre altında gerçekleşti. Depremin merkez üssü olan Bozkurt’un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor.

USGS verileri, sarsıntının Denizli’nin yanı sıra yedi şehirde daha hissedildiğini gösteriyor. Söz konusu yerler Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, İzmir ve Antalya illeri oldu.

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli’de yerel saatle 14.25’te şiddetli bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Denizli Bozkurt olan sarsıntının 6 büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

Depremin merkez üssü Bozkurt’a bağlı Baklan köyü ve köy Afyonkarahisar il sınırında bulunuyor. AFAD’a göre, deprem yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntının merkez üssünün Bozkurt ilçesine 6 kilometre, Denizli şehir merkezine ise 48 kilometre uzaklıkta olduğunu duyurdu. EMSC’ye göre, deprem yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı bir bölgeyi etkiledi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, deprem Denizli’nin yanı sıra Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, Antalya ve İzmir’de de hissedildi. Eskişehir’de yaşayanlar da depremi hissettiklerini söylüyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive