GündemManşetDEPREM BİLİNCİ (Deprem Simülasyon Tır’ı Burdur’da)

6 ay ago

AFAD Başkanlığı Eğitim Merkezinin planladığı faaliyetler çerçevesinde 81 il’i dolaşarak deprem konusunda eğitimler veren Deprem Simülasyon Tırlarından bir tanesi de Burdur’a gelerek beş gün boyunca Şeker kavşağı’nda (Özgürlük ve Demokrasi Meydanı) Burdur halkına ve öğrencilere deprem eğitimi verecekler.

Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız ve Daire Müdürleri Deprem Simülasyon Tır’ını ziyaret ederek AFADEM Öğrenmeleri Nilgün Öztemiz, Nermin Can Akdoğan, Sultan Boğazpınar’dan Deprem Simülasyon tırı çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Ayrıca Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler AFAD İl Müdürlüğü tarafında açılan depremlerle ilgili fotoğraf sergisini ve kurulan stantları gezerek çocuklara AFAD Kumbarası hediye ettiler.

VALİ ŞILDAK: “DEPREME HER AN HIZLIKLI OLMALIYIZ”

Vali Hasan Şıldak: “ İçişleri Bakanlığımız AFAD Başkanlığı Eğitim Merkezi’nin planladığı faaliyetler çerçevesinde Deprem Simülasyon Tır’ı ziyarette bulundu ve beş gün süre ile ilimizde özellikle, öğrencilerimize, çocuklarımıza ve de bütün vatandaşlarımıza gerçek bir deprem ortamı yaşatmak suretiyle, deprem konusunda bilinçlendirme, eğitim ve farkındalık oluşturmaya çalışacak. Son derece anlamlı ve eğitici bir faaliyet düşünüyoruz. İl AFAD Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde gayet başarılı ve yüksek katılımlı bir faaliyet bugün başladı. Bizlerde Tır’ımızı bugün ziyaret ettik. Tabi hep söylenildiği gibi deprem öldürmez, deprem zarar vermez, depreme dayanıksız binalar ve eğitimsiz insanlar depremden zarar görürü. Depreme karşı tedbir alınması gerek yapı stokumuzun depreme dayanıklı hale getirilmesi, gerekse deprem öncesi ve deprem anında nasıl davranılacağını bilinmesi ve bu konuda bilinç kazanılması son derece önem kazanıyor.

Biz de ilimizde bu çalışmanın, özellikle bütün okulların katılımı ile amacına ulaşacağına inanıyoruz. Aslında bütün vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz. Burada deprem anını canlı olarak yaşamak ve bundan bir pay çıkarmak, ders almak hepimiz için önemli. Biliyorsunuz ilimiz 1971 yılında büyük bir deprem yaşamıştır. Depreme hazırlıklı olmalıyız.

Depremin ne zaman, nerede geleceği bilinmiyor. Ama depreme hazırlıklı olmak her an mümkün. Bunu sağlamak içinde öncelikle kurallara uymak, yapılarımızı, evlerimizi, binalarımızı depreme uygun hale getirmek ve iç donanımını da buna uygun hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive