EkonomiManşetDeğişen iklim şartları, Burdur çiftçisini olumsuz etkiliyor

2 sene ago

Bu yıl yağışın olmaması Burdur’lu çiftçinin pancar ekememesine sebep oldu. Bu yıl iklimsel değişiklikler nedeniyle az olan yağış çiftçiyi olumsuz etkiledi.

DHA iklim değişiklikleri haberini Burdur gündemine taşıdı. Yıllardır pancar ekimi yaptıklarını ancak bu yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle pancar ekemediklerini söyleyen Merkez Yassıgüme Köyünden Kerim Bakır; “bu yıl pancar ekimi yapamadık. Eğer yağışlar olupta Karaçal Barajı yeterli seviyeye ulaşırsa silajlık mısır ekebileceğiz. Yağış olmazsa mısır da ekemeyeceğiz ve tarlalarımız bu yıl boş kalacak” dedi.

“Biz suyu çok kontrolsüz kullandık, hiç bitmeyecek gibi davrandık” diyen Bakır; “Suyu tarlaya saldık gezmeye gittik. Çok sulamakla çok mahsül alacağımızı düşündük ama su geldi gitti. Koskoca barajın dibi göründü. Şimdi de Medine fukaraları gibi yağmur yağsın diye bekliyoruz. Yağmur yağarsa yüzümüz güler. Hepimizin banka kredileri var, üretime güvenerek traktör aldık, ekipman aldık. Üretim yapamazsak ödemelerde de zorlanacağız” dedi.

Remzi Macit isimli çiftçide; “Bu yıl kış yağışlı geçmeyince barajımız kurudu. Pancar ekimini yapamadık. Bu ay yeterince yağmur yağıp barajımız dolmazsa işimiz çok zor. Kredi borcu olmayan çiftçi çok az. Mısır ekemeyince hayvan yemlerimizi de parayla alacağız. Mısır ekip kilogramını 15 Kuruşa mal ettiğimiz silajı 30 Kuruş’a satın alacağız. 30 Kuruşa mal ettiğimiz yoncayı, 70 Kuruşa alacağız. Bu yıl işimiz zor” dedi.

İlde ve bölgedeki iklimsel değişiklikler nedeniyle yağışların olmadığını belirten Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir; “Karaçal Barajının sınırları içerisinde Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer’den oluşan 7 köyümüz var. Köylülerimiz, barajda suyun hiç bitmeyeceğini düşünerek yaptıkları yanlış sulama uygulamaları nedeniyle oluşacak mağduriyetleri göremediler. Bölgede ekili alan 55 Bin Dekar, bunun 38 Bin Dekarı 2017’de sulandı. Bölgedeki üreticilerimiz yıllık 15 Milyon Ton su kullanarak son 3 yılda 45-50 Milyon Ton su kullandılar. Barajın su kapasitesi ise 60 Milyon Ton’dur. Yağışlarda olmayınca baraj kurudu” dedi.

Burdur Şeker Fabrikasının çalışma alanı içerisinde 105 Bin Dekar alanda pancar ekimi yapıldığını aktaran Demir; “Bunun 18 Bin Dekarı Sandıklı’da geri kalan kısmıda Burdur’da üretiliyor. Pancar, su bitkisi. Karaçal Barajı’ndaki su kapasitesinin sulamaya verilmeyecek kadar az olması nedeniyle pancar üretimi bu yıl bu yedi köyde yapılmadı. Geçen dönem o bölgede 3 Bin Dekardan 30 Bin Ton pancar alınıyordu. Bu yıl olmayacak. Şeker Pancarı üretiminde önemli bir alanı kaybetmiş durumdayız. Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer’de pancar ekemeyen köylülerimiz, Silajlık Mısır ekim dönemini bekliyor fakat o da su isteyen bir bitki olduğu için onun da ekimi olmaz. Silajlık mısır büyükbaş hayvanlara yem olarak kullanılıyor. Mısır da ekemeyen köylümüz yemi de parayla satın alır duruma gelecek. Çiftçimizi zor günler bekliyor” diye konuştu.

Bu duruma gelinmesinde sulama birliklerinin de hatası olduğunu kaydeden Demir şunalrı söyledi; “Suyu açıp denetimini yapamadılar. Su insanlığın geleceğidir. TBMM’de bir yasa çıkarılarak Su Birliklerinin çalışma alanları kısıtlanıp DSİ’ye yetki verilir onlar da iyi denetim yaparsa bir kaç yıl içerisinde sorun çözülür.

Bu durum önümüzdeki yıl da kolayca çözülemez. Allah’tan ümit kesilmez ama durum bir kaç yıl bölgede sulu tarımın yapılamayacağını gösteriyor. 7 Köyde çiftçilerimiz bu yıl tarlalarına hiç birşey ekemeyecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl ise mecburen hububata dönecekler. Arpa, buğday, çavdar ekecek. Sulanabilir durumda olan alanlara da hayvanları için çok fazla olmamak kaydıyla yonca ekmelerini tavsiye ediyorum. Yonca çok su tüketen bir bitki değildir. Başka alternatifleri yok.”

Kodlama : SadeMedia Interactive