EkonomiGündemKültürManşetDEĞERLERİMİZ, BİBLOLARLA TANITILACAK (Burdur’un tanıtımında örnek proje)

5 sene ago

Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip Burdur’un bu potansiyelini, bünyesinde barındırdığı değerleri tanıtması, turizm sektörüne kanalize etmek için ilimizde örnek bir çalışma başlatıldı. Tüm Emekliler Derneği ve Burdur Girişimci Kadınlar Derneği işbirliği ile başlatılan, geliştirilen proje Burdur’da tanıtım açığını giderme anlamında etkin bir rol üstlenecek.

BURTÜKODER Başkanı ve Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan gazetemize yaptığı açıklamada; geliştirdikleri projenin kentin tanıtımına katkı sağlamasının yanısıra istihdam imkanı da sağlayacağını belirterek, “Çanakkale ilimiz nasıl bir Truva ile hatırlanıyorsa, Truva Çanakkale’nin sembolü olduysa, buna yönelik pek çok hediyelik eşya ekonomik kazanca dönüşmüşse, aynısını Burdur’da yapmak, başarmak istiyoruz. Burdur’u anlatan, ilimizde öne çıkan 10 değeri hediyelik eşya sektöründe ekonomik kazanca dönüştürmeyi hedefliyoruz” bilgisini paylaştı.

Tüm Emekliler Derneği ile Burdur Girişimci Kadınlar Derneği işbirliği, yöremiz kültürüne katkıda bulunmak için önemli bir projenin altına daha imza attı. BAKA’dan destekli proje ile, Burdur’un tarihi mekanları ve kültürel değerlerinin minyatürleri yapılarak, ticari amaçlı satışı sağlanacak. Burdur Girişimci Kadınlar Derneği’nin atölyesinde gerçekleştirilecek olan çalışmalarda, projeye İş-Kur, Halk Eğitim ve BAKA’da destek veriyor. Proje kapsamında, daha önce başlatılan Burdur’un yöresel efe bebekleri ve Kezban yenge bebekleri ile Hadrian başı, Medusa, Antoninler Çeşmesi, Bucak ilçesindeki İncirhan ve Susuzhan girişleri gibi Burdur’un tarihi ve kültürel değerleri ile yöremiz kültürüne katkıda bulunulması ve özellikle sosyal güvencesi olmayan kadınlara istihdam sağlanması amaçlanıyor.

Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren, tarihi değerlerimizi biblolar ile tanıtmayı amaçlayan proje kapsamında başlayan çalışmaları yerinde inceledi.

Sosyal güvencesi ve işi olmayan her yaştan kadınlar, Burdur Kadın Girişimciler Derneği atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamındaki çalışmalara, yöremizin folklör kültürünü yansıtan ‘Efe ve Kezban yenge bebeklerini’ yaparak başlayan kadınlar, şu sıralar üzerlik tohumundan, evlerde kapı arkalarına asılan hediyelik eşya yapımını sürdürüyor. Burdur’un girişimci kadınları, bu çalışmanın ardından, Burdur’un tarihi dokusunu yansıtan mekanların ve kültürel eserlerimizin minyatürlerini yapmaya başlayacaklar.

Çalışmalarla ilgili gazetemize bilgi veren Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Cankara Ürküt, kurs’a katılabilmek için yaş sınırı olmadığının altını çizdi. Kurs’a katılıp, proje kapsamındaki çalışmaları yapmayı öğrenen ev kadınlarının, sertifika aldıktan sonra evde de çalışmalarını sürdürebileceğini ve bundan para kazanabileceklerini belirten Cankara “Proje sonunda, bez bebekleri, üzerlik süs eşyaları ve minyatürleri yaptıktan sonra, tüm Türkiye’de Müzelerde bunların satışı yapılabilecek.” dedi.

Bez bebeklerin yapımının devam ettiğini aktaran Vesile Cankara, 500 bebek yapmayı hedeflediklerini kaydederek, “Ardından üzerlik tohumlarından yapılan, özellikle evlerde kapı arkalarına asılan süs eşyalarını tamamlamak ve sonrasında da bir altın vuruş yaparak, yöremizi simgeleyen tarihi mekanların ve kültürel değerlerin minyatürlerini yaparak, biblo gibi kullanılacak şekilde satışını yapmak istiyoruz. Ayrıca, yöresel takılar da yapacağız.” diye konuştu.

Projenin ortağı Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan ise, İş-Kur’un proje takvimi 2016 yılının Ocak ayında başlayacağını ve kursiyerlerin kurs ücretlerini karşılayacağını açıkladı.

Projenin Burdur Girişimci Kadınlar Derneği’nin öznesi olduğu bir işbirliği çalışması olduğuna dikkat çeken Kemal Arslan, “Bu proje, Tüm Emekliler Derneği ve Girişimci Kadınlar Derneği işbirliği ile BAKA’dan mali destek aldığımız bir proje. Proje 3 aylık doğrudan destek projesi. Tamamı hibe desteği bir proje. Projenin amacı; Burdur’da mevcut tarihi değerlerin, Burdur turizmine, Burdur ekonomisine katkı sunacak ticari motifler haline dönüştürülmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalar tamamlandığında, bez bebekler, minyatürler ve üzerlik süs eşyalarının, ülke genelindeki Müzelerde satışlarının yapılması sağlanacak.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive