GündemManşetDAĞ YOLU’NA 182 MİLYON LİRALIK YATIRIM (Burdur-Isparta arası 7 km daha kısalacak)

2 sene ago

Türkiye’de iki komşu il’in birbirine en yakın olduğu halk arasında ‘Dağ yolu, Gelincik yolu’ olarak bilinen Burdur-Isparta Dostuk, Kardeşlik yolu yapılacak olan yeni düzenlemelerle 7 km daha kısalacak. İki il arasındaki karayolu ulaşımı neredeyse iç içe olacak.

Proje ihalesi gerçekleşen, 2018 yılı içersinde yapımına başlanıp 2020 yılında bitirilmesi planlanan, 182 milyon lira’ ya malolması beklenen Dağ Yolu’ndaki çalışmalar Burdur kamuoyunda epey tartışmalara, polemiklere neden olmuştu!..

Burdur şehir merkezinde Dağ Yolu’nun kısaltılarak, standartlarının yükseldiği, duble yola dönüştüğü takdirde bu durumun komşu ilimiz Isparta’ya daha çok yarayacağı, Burdur açısından dezaavantajları olduğu, Burdur’un ekonomik yönden Isparta’ya daha bağımlı hale geleceği kaygısı hakim…

Isparta-Burdur arası en kısa güzergah olan yolun yol ağındaki uzunluğu 21 km, proje uzunluğu Isparta ili 7 km, Burdur ili 7 km olmak üzere toplam 14 km’ dir. 2018 Yılında Yatırım Programına alındı. 01.06.2018 tarihinde ihalesi yapıldı. Askeriye, Gölet, Gelincik Giriş – Çıkış ve Yakaören olmak üzere 5 adet farklı seviyeli kavşak, Isparta girişi hemzemin kavşak ve 200 m uzunluğunda 1 adet viyadük ile birlikte bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirildi. Yapım çalışmaları tamamlandığında güzergahta 7 km kısalma olacak.

Dağ Yolundaki gelişmeleri yakından takip eden AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik’te yaptığı açıklamada Dostluk Yolu’nun proje ihalesinin yapıldığını, 182 milyon TL’lik bu yatırımın 2020’de tamamlanacağını duyurdu.

Kodlama : SadeMedia Interactive