GündemManşetDAĞ YOLU, BÖLÜNMÜŞ YOL OLACAK

4 sene ago

Burdur ve Isparta arasında 26 kilometre mesafedeki Dağ Yolu ile ilgili çalışma yapan Karayolları 13.Bölge Müdürlüğü, yeni bir yatırıma imza atarak, iki şehir arasındaki mesafeyi bölünmüş yol olarak 14 kilometreye düşürmeyi hedefliyor.

‘Dostluk-Kardeşlik Yolu’ olarak nitelendirilen Burdur- Isparta arasındaki Dağ Yolu mesafesi, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan bölünmüş yol (duble yol) projesi ile 14 kilometreye düşürülecek.

YILSONUNA KADAR PROJESİ HAZIRLANACAK

Projenin, Isparta’daki başlangıç noktasının ise merkeze bağlı Yakaören Köyü olduğu öğrenilirken, bitiş noktası yine Burdur karayolu üzerinde son bulacak. Konuya ilişkin Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Karayolları 13.Bölge Müdürü Şenol Altıok, yolun projesinin yılsonuna kadar tamamlanacağını aktardı.

YOLUN VİRAJLI KISIMLARI BY-PASS EDİLEREK TEPE BÖLGESİNE ÇIKILACAK

Bölge Müdürü Altıok, yapılacak değişiklikler ile ilgili olarak Isparta’da, görsellerle desteklenen bir sunum yaptı. Yoldaki bozuk olan virajlı kısımların, tepe bölgesine çıkılarak düzeltilmiş olacağını anlatan Altıok, gölet bulunan bölgeden giriş yapılarak, bazı köylerin de by pass edildikten sonra yol’un Yakaören’e bağlanacağını kaydetti.

ARTIK 14 KİLOMETRE OLACAK

Isparta’daki Deregüme ve Yakaören köyleri bölgesinde yaşayan insanların artık Keçiborlu Yolu’na 14 kilometre mesafe ile ulaşacağını ileten Altıok, “Bu proje sayesinde Dostluk Yolu dediğimiz yol ile gerçek anlamda iki ili birbirine daha da yakınlaştırmış olacağız” diye konuştu.

BÖLÜNMÜŞ YOL HALİNE GETİRECEĞİZ

‘Burası bölünmüş yol olacak’ diyerek sözlerini sürdüren Altıok, “Burası (Dağ Yolu) şu anda çok sağlıklı bir yol değil, zaman olarak da daha fazla kayba neden oluyor. Ama yapılacak olan proje sonrasında hem bölünmüş yol hem de oldukça yüksek standartlı bir yol haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

ZOR BİR PROJE DEĞİL

14 kilometreye inecek olan yolun zor bir proje olmadığına değinen Altıok, “Yolun önemli bir kısmı da Hazine arazisinden geçtiği için kamulaştırma ile ilgili de bir sıkıntımız yok. Bu konuda da çok tıkanacağımızı düşünmüyoruz” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’NİN EN YAKIN İKİ İLİ BURDUR VE ISPARTA OLUYOR

Bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Türkiye’nin en yakın iki ilinin Burdur ve Isparta olacağını kaydeden Bölge Müdürü Altıok, “Şu anda Türkiye’de benim bildiğim en yakın iki il Giresun ve Ordu var. O da 45 kilometre civarında… Ondan daha yakın, arasında bölünmüş yol olan iki il, 14 kilometre mesafe ile Burdur ve Isparta oluyor” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive