EğitimGündemManşetÇYYD Burdur Şubesi’nden; Türkan Saylan etkinliği

1 sene ago

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  (ÇYDD) Kurucu Başkanı Merhum Türkan Saylan’ın 13 Aralık doğum günü olması dolayısıyla, Burdur Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Sergül Canıgür ve üyeleri tarafından temsili doğum günü pastası kesimi ve anma programı düzenlendi.

Programa; Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Derneğin burs verdiği Üniversite öğrencileri de katıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Türkan Saylan’ın en sevdiği çiçek olan papatya buketini Başkan Sergül Canıgür’e takdim etti. Doğum günü pastasını ise Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz öğrenciler ile birlikte kesti.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı Sergül Canıgür; “Güneş umuttan bugün doğdu. Türkan Hocam iyiki vardı. İyiki bu kadar güzel çalışmalar yaptı. Bizim önümüzü açtı. Biz de kurulduğumuzdan günden bu yana, gerek Burdur Şubesi, gerek Türkiye genelindeki tüm şubeler Türkan Hocamı utandırmamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.Burs verdiğimiz öğrenci sayısı Türkan Hocamın söylediği hedefe ya ulaşacak, ya ulaşacak. Biz çağdaş, Atatürkçü, aydın gençler yetiştirmek için hep var olacağız, sonuna kadar da mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “Her şeyden önce bir Cumhuriyet kadını, bir Atatürk insanı ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bilim kadını. Bugün kızlarımızın üniversite eğitimi alması, kızlarımızın birer meslek sahibi olması, kadınlarımızın özgüven problemi yaşamamasının bir birey olmasının temel nedeni, her şeyden önce Atatürk Cumhuriyeti’nin onlara tanıdığı bu olanaklar. Bu tabi günümüz Türkiye’sinde çok da istediğimiz bir yerde değil.

Çünkü; kadını hâlâ bir birey olmaktan öte düşünen zihniyetlerin zaman zaman yansımasını sosyal medya ve medyada görüyoruz. Kadını sadece doğurgan bir organizma olarak görmek, bırakın kadına haksızlığı, onu yarata haksızlıktır en başta. Çünkü; şunu biliyoruz ki ‘Cennet Annelerin ayağı altındadır’ diyor Hz. Peygamber. Böyle baktığımız zaman biz kadını bir birey olarak görmek zorundayız. Kadını bir birey olarak görmediğimiz zaman bizim asla ileri bir noktaya gitmemiz mümkün değil. Çünkü; kanıtlanmış bir gerçek kadın bilimde daha başarılı. Çünkü kadın duygularını kontrol edebilen bir organizma erkeğe karşın.

Kadın daha çalışkan, kadın daha üretken bakıldığı zaman. Türkan Hoca bugün burada birçok kardeşimiz, onlara yol göstermeye çalışan, kaynak yaratmaya çalışan, miktarı hiç önemli değil önemli olan o birlikteliği, beraberliği, dayanışmayı, iş birliğini sağlamaya çalışan güzel insan sizler varsınız.

Hepimiz öğrencilik yaşadık. Bugün herhangi bir öğrenci için ailesinin dışındaki gelecek 100 TL.’lik bir kaynak bile çok önemlidir. Onun belki bir haftalık yemek harçlığıdır. Çok anlamlıdır bu. Bir diğer tarafı da benim sahibim, benim arkamda bir destekleyenim, benim burada bir ailem var düşüncesi algısı çok önemlidir. Başım sıkıştığında gidebileceğim kocaman bir ailem var düşüncesi ve en önemlisi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bunu bir sonraki aşama için hesap kitap yapmayan bir dernektir.

Yani gelecekte bir örgütlenme, bir yapılanma oluşturup bu çocukları asker olarak kullanıp, istediği noktada silah olarak kullanabilmek gibi bir düşüncesi yoktur. Sadece bu çocukların aydınlanması ve onların her birinin bir mum olarak gittiği yeri aydınlatabilmesi çok daha önemlidir. Türkan hoca aslında bunu söylemiştir. Bunu yapmıştır. Ona yapılan haksızlığı asla kabul etmiyoruz. Bugün gerçekler gün yüzüne çıktığında keşke yaşaydı da onun mütebessim yüzünü görüp haksızlıktan kurtulduğunu, keşke kendi ağzından da duyabilseydik. Onun birer çocuğu olarak, onun aydınlattığı gençler olarak bu görev bize düştü. Bugün görüldü ki aydınlatılmayan her insan birere makine, robot olarak ülkesine, vatanına, milletine silah sıkacak kadar kalbi gözü karardı. Genç arkadaşlarım şartlar ne olursa olsun, bıkmak, yılmak, vazgeçmek yok. Biz kesinlikle ve kesinlikle bu mücadelede yalnız olmadığınızı size her fırsatta hissettirmeye çalışıyoruz. Gümüz nereye, neye yeterse” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive