GündemManşetCumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan: “BURDUR’DA FETÖ SORUŞTURMALARINA ZARAR VERİLMEK İSTENİYOR!”

3 sene ago

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, yaygın bir gazetenin (Aydınlık)  internet sitesinde “Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının, Burdur’da soruşturmaları yürütülen FETÖ’cülere haber vererek onların yurt dışına kaçmalarını sağladığı, bir kurumun İl Müdürünün FETÖ’cü olmasına rağmen serbest bırakıldığı, bylockcu bir polis memurunun tutuklanmadığı” şeklindeki haberleri hakkında yazılı açıklama yaptı.

Öne sürülen iddiaların akla ziyan, gerçek dışı olduğunun altını çizen Başsavcı Doğan, bu tür haberlerin Burdur’daki FETÖ soruşturmalarına zarar vermeyi amaçladığına dikkat çekti.

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan’ın yazılı açıklaması şöyle:

“28/06/2017 tarihinde bir basın yayın organında Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının Burdur’daki soruşturmaları soruşturulan FETÖ’cülere haber vererek onların yurt dışına kaçmalarını sağladığı, bir il müdürünün FETÖ cü olmasına rağmen serbest bırakıldığı mahrem imamlar soruşturması kapsamında tekrar tutuklandığı, bylockcu  bir polis memurunun tutuklanmadığı şeklindeki haberlere yer verdiği görülmüştür. Bu nedenle aşağıdaki  açıklamanın yapılmasında zorunluluk görülmüştür;

1- Haberde ismi geçen M.H. ve oğlu E.H.’nin 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminden hemen sonra soruşturma işlemleri başlatılarak ev ve iş yerlerinde arama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ancak şahısların darbe girişiminden  önce 17 Mayıs 2016 tarihinde yurt dışına çıkış yaptıkları tespit edilerek haklarında 10 Ağustos 2016 tarihi itibariyle yakalama kararı çıkarılmış ve tüm mal varlıklarına tedbir kararı uygulanmıştır. Dolayısıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızda daha önceden açılmış bir soruşturma bulunmayan ve darbe teşebbüsünden önce yurt dışına çıkan şahıslara fiilen haklarında soruşturma başlatıldığı bilgisi verilmesi tarih olarak dahi mümkün değildir.

2- AFAD İl Müdürü ve bir polis memuruyla ilgili çok gizli soruşturma bilgilerinin ilgili basın organlarına nasıl iletildiği hususu Cumhuriyet Başsavcılığımızca araştırılacaktır. İsmi geçen polis memurunun bylock kaydı bulunmamaktadır.

Haberin içeriğinde Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının önceden haber vererek bir kısım FETÖ’cülerin yurt dışına kaçmasını sağladığı gibi akıllara ziyan bir iddia ortaya atıldığı görülmektedir. Bu haberle Burdur’da mahkemeler ve Cumhuriyet Başsavcılığımızca en etkili ve sağlıklı bir şekilde yürütülen FETÖ soruşturmalarına zarar vermenin amaçlandığı net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Zira bugüne kadar Burdur’da FETÖ Terör Örgütü Üyeliği suçlamasıyla  yaklaşık 2000 kişi hakkında soruşturma açılmış ve bunlardan 400’e yakını hakkında tutuklama ve mal varlıklarına el koyma tedbirleri uygulanmıştır. Burdur ve ilçelerinde bu terör örgütünün içerisinde olan herkese  soruşturma açılması kararlılığı devam etmektedir. FETÖ Terör Örgütü ile ilgili mücadelede ve soruşturmalarda ortaya çıkan bu sonuçlar özenli, sağlıklı, dikkatli, vicdana ve hukuka uygun şekilde yürütülen soruşturmaların sonucudur.

Burdur’da Cumhuriyet Başsavcılığımız ve mahkemelerimiz kendilerine verilen soruşturma ve kovuşturma makamı olma yetkilerini hiçbir kişi ya da kurumla paylaşmaksızın bizzat kendileri gerçekleştirmektedirler ve bundan sonra da bütün soruşturma ve kovuşturmalar aynı  yöntemle ve aynı kararlılıkla devam edecektir. Vatandaşlarımızın adalet hizmeti sunmaktan başka bir görevi olmayan Burdur’daki hakimlerimize ve Cumhuriyet Savcılarımıza güven duymaya devam etmeleri gerekmektedir. Bu tür haberlerin amacının kurumları yıpratmaya ve  vatandaşların kurumlara olan güvenini sarsmaya yönelik olduğu açıktır.

Bu şekilde iftira ve hakaret niteliğindeki haberleri gerçekleştirenlerle ilgili soruşturma işlemi ivedilikle başlatılmıştır.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive