GündemManşetSiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan Burdur’da konuştu: “BURDUR’U ÖZLEMİŞİZ, BURDUR DA BİZİ ÖZLEMİŞ!”

1 sene ago

Üç bölümlü konuşma; yerel temalar, Burdur’a hizmetler ve genel konular

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimleri öncesinde başlattığı yurt gezileri, seçim mitingleri kapsamında dün Burdur’a geldi. Burdur Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yerel temalara, konu başlıklarına değinirken, Burdur’daki hizmetleri, yatırımları da anlattı. Erdoğan hitabının son bölümünde ise; genel, güncel konulara temas etti, başta terör meselesi olmak üzere Burdur’dan kamuoyuna ve dünyaya net mesajlar verdi.

Oldukça keyifli olduğu görülen, Burdur’daki ilgiden de memnun gözlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan üç yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Burdur mitingine yerel üslup, yöresel deyimlerle başladı.

Burdurluları, Burdur’u ve tüm ilçelerini selamlayan Erdoğan, “Yaylalardan Ovalardan” türküsünün “Yaylalardan ovalara a yarim in de gel. Yayan değil kıratına a yarim bin de gel. Anan geldi, baban geldi, dayın geldi, halan geldi, davul zurna çalan geldi. Hadi gari sen de gel.” sözleriyle halka seslenirken, “Maşallah bu güzel Teke Zortlatmasının bugün tümü karşımda. Görüyorum, coşkunuzu, heyecanınızı görüyorum.” ifadesini kullandı.

Uzun bir aradan sonra Burdurlularla hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burdur’u özlemişiz. Burdurlu kardeşlerimizi özlemişiz. Gördüğüm kadarıyla Burdur da bizi özlemiş. Rabb’im muhabbetimizi, kardeşliğimizi, yoldaşlığımızı, gönüldaşlığımızı daim eylesin.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bölge şivesiyle “Burdur, 31 Mart’ta netcenizi biliyonuz mu? AK Parti diyecez gari.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burdur, 31 Mart’ta AK Parti belediyeciliğiyle tekrar buluşmaya hazır mısın, gönül belediyeciliğine kavuşmaya, Cumhur İttifakı’nın yanında yer alarak şehrine ve ülkene sahip çıkmaya hazır mısın?” sorularına alandakilerin hep bir ağızdan verdiği “Evet” yanıtına “Maşallah, işte sözü ince, özü ince Teke yöresi budur. İşte yaylaları serin, ovası sıcak Burdur budur.” şeklinde konuştu.

Burdur’u sadece gönülden sevmekle kalmadıklarını, tarihte görülmemiş hizmetlerle Burdur’u geliştirdiklerini, kalkındırdıklarını, ileri taşıdıklarını anlatan Erdoğan, son 16 yılda Burdur’a 9 katrilyon yatırım yaptıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Burdur mitinginde yaptığı konuşmada, terör konusuna değinerek,“Fırat’ın doğusunda ve Münbiç’te üstlenen teröristlerin hedefinin Türkiye olduğu apaçık ortadadır. Biz bu bölgede bir terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceğimizi defalarca söyledik. Türkiye sınırlarının dibinde bir terör oluşumuna göz yummayacak, rıza göstermeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız” ifadelerini kullandı.

BURDUR’A YAPILAN YATIRIMLAR

1130 yeni dersliği,  3 bin 383 kişi kapasiteli yurt binalarını,  gençlik merkezleri, spor salonları ve yüzme havuzunun yanı sıra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni şehre kazandırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dokuzu hastane 19 sağlık tesisini, 2 bin 671 adet konut projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirdeki ihtiyaç sahiplerine 500 milyon lira, Burdurlu çiftçilere 1,1 milyar lira, Burdurlu girişimcilere de 1,5 milyar lira destek sağladıklarını; 31 tarihî eseri restore ettiklerini, 14 baraj ve 1 gölet inşa ederek 238 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını aktardı.

Ulaşım, zirai sulama ve içme suyu, tarım, altyapı, eğitim, sağlık ve diğer alanlarda ortaya koydukları yatırım ve hizmetlerden örnekler verip, devam eden projelerle ilgili bilgi aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet hastanesi yanında 40 bin metrekarelik, Salda Gölü yanına 300 bin metrekarelik birer Millet Bahçesi yapacaklarını, Büyük Menderes Nehri kaynaklarından su vererek Burdur Gölündeki su çekilmesini telafi edeceklerini açıkladı.

İçme suyu sorunu yaşanan şehirde, DSİ vasıtasıyla suyu Burdur’a getirdiklerini; ancak Burdur Belediyesi’nin henüz şehir içi dağıtımını yapacak şebekeyi yenilemediği için vatandaşların suyu içemediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burdurlulara hitaben, “Sizlerin, 31 Mart’ta Burdur’un içme suyu sorununu, trafik sorununu, yol sorununu, otopark sorununu çözemeyen bu zihniyeti tasfiye edeceğinize ben inanıyorum” diye konuştu.

Mitingde öne çıkan izlenimler

– Meydanların dilinden anlayan, nabzını tutan Lider olarak bilinen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün dokuzuncu kez Burdur’a geldi.

– Burdur’da son zamanların en coşkulu kalabalıklarından birine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Burdur’da gördüğü ilgiden oldukça memnun kaldığı görüldü.

– Burdur’da platforma çıktığı andan itibaren Erdoğan’ın seçim şarkılarına eşlik etmesi, yine final bölümünde halkı selamlarken seçim şarkılarını vatandaşlarla birlikte söylemesi, miting performansı, Burdur beklentisinin yüksek olduğunu gösteren işaretler idi…

– AK Parti’nin 2019 Mart yerel seçimleri kampanyası kapsamında Burdur’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrimizdeki en kalabalık mitinglerinden birini gerçekleştirdi. İktidar partisi AK Parti, bilindiği gibi; miting organizasyonlarında en profesyonel destek alan parti. Meydan düzeninden, seçim şarkılarına kadar pek çok ayrıntının düşünüldüğü bir ortamı hazırlayan AK Parti, yerel seçimlerde miting tecrübesi, birikimi ile en büyük marka değeri Recep Tayyip Erdoğan’ın hitabetine, kitle iletişim becerisine güveniyor…

– Dünkü AK Parti mitinginde kalabalık, canlılık kadar, en etkileyici manzaralardan biri de, toplumun bütün katmanlarını yansıtan görüntülerin bir arada olmasıydı… Kadınlar, her yerde olduğu gibi Burdur’daki AK Parti mitinglerinde de en büyük güç konumunda. Gençlerin de önplanda olduğu meydanda, gencinden yaşlısına kadar uzanan toplumun geniş kesimleri, ilçelerden yoğun katılım, tipik bir kitle, merkez partisi olmanın avantajını da yansıtıyordu…

– Ve; seçimi kazanma, daha doğru bir tanımlamayla; “Burdur Belediyesi’ni yeniden kazanma arzusunun”, kitleyi motive eden birinci unsur olduğuna dikkat çekmek lazım… 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Burdur Belediyesi’ni kazanan, 2014’te ise belediye’yi CHP’ye kaptıran AK Partililerin Burdur merkezi yeniden kazanma hedefi, başkan adayı Deniz Kurt ile bu amacı gerçekleştirme uğraşı, mitingde iz bırakan gelişmelerdi..

Nitekim, kürsü, konuşma ustası Erdoğan’ın konuşmasının büyük bir bölümünü, iki kısmı yerel temalara, yerel konulara ayırması, Burdur ile ilgili yerel deyimler, benzetmeler, son 17 yılda yapılanları hatırlatması, Erdoğan’ın Burdur’a verdiği önemi ortaya koyan örnekler oldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive