GündemManşetSiyasetCUMHUR İTTİFAKI yerelde genişleyecek mi?

6 ay ago

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimi öncesinde, siyaset dünyasında hareketlilik giderek artarken, bir yandan da seçim takvimi işlemeye devam ediyor.

19 Şubat günü aday listelerinin bildirilmesi süreci öncesinde siyasi partilerin ittifak arayışları, yeni stratejiler, iş birliğini genişletme çabaları da dikkat çekiyor.

Siyaset kulislerinde dün’den beri en çarpıcı gelişme, AK Parti ile MHP arasındaki Cumhur İttifakının yerel seçimlerde yaptığı   iş birliğini genişletme kararı alması oldu. Burdur’u da özellikle de Burdur şehir merkezinde belediye başkanlığı yarışını yakından ilgilendiren ittifakı genişletme çabalarının, Burdur’a da yansıyıp yansımayacağı büyük bir merak konusu…

AK Parti Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün gerçekleştirdiği görüşme, yerel seçim öncesinde dengeleri, hesapları değiştirebilir…

24 Haziran 2018’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 27. dönem milletvekili genel seçimlerinde ittifak yapan AK Parti ile MHP, benzer bir iş birliğini 2019 yerel seçimlerinde başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerde Cumhur İttifakını sürdürme kararı almış, büyük şehirlerde ittifakı hayata geçirmişti…

Gelen bilgilere göre; Cumhur İttifakı’nda büyük şehirler dışındaki 49 il bir kez daha gözden geçirilecek. İki Lider arasında yerelde ittifakın genişlemesi yönünde görüş birliğine varıldı. CHP’li Belediyelerin olduğu Burdur, Giresun, Çanakkale gibi illerde de ittifak yapılabileceği konuşulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli görüşmesinin detayları netleşti. İki lider görüşmede yerelde ittifakın kapsamının genişlemesi kararı aldı. 30 büyükşehirde ittifak yapan AK Parti ile MHP, il belediyelerini de masaya yatıracak. Kayyum atanan belediyeler ile CHP ve İYİ Parti’nin işbirliğine gittiği illerde ittifak için çalışma yapılacağı kaydedildi.

“İKİ LİDERE SUNUM YAPILACAK”

Halihazırda MHP ya da AK Parti’nin beledisi olan illerde eğer CHP-İYİ Parti’nin başarısı sözkonusu ise bu ilde Cumhur ittifakının genişlemesi açısından bir çalışma yürütülecek. Bir diğer boyutu ise, CHP’nin elindeki mevcut il belediyelerine yönelik. Eğer Cumhur İttifakı burada beraber seçime girerse, ‘kazanabilir’ deniyorsa o il de kapsama alınacak.

Tüm bu değerlendirmelerin ardından kaç ile ulaşılırsa o illerde ittifak için iki lidere sunum yapılacak. Liderlerin de kararıyla ittifakın genişleyip genişlemeyeceğine, adayların bildirileceği 19 Şubat 2019 tarihi öncesinde son nokta konulmuş olacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive