GündemManşetSiyasetCUMHUR İTTİFAKI Burdur Belediyeler Birliği seçiminde işlemedi

10 ay ago

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası üyeleri yenilenen Burdur Belediyeler Birliği seçimi önceki gün yapıldı. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yeniden Belediyeler Birliği Başkanı seçildi.

Burdur Belediyeler Birliği, il merkezi, on ilçe merkezi ve ve dört belde belediyesi olmak üzere ilimizdeki 15 Belediye’den oluşan bir oluşum… 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde de özellikle katı atık projesi, çöp’ten enerji yatırımlarında sıkça gündeme gelen Belediyeler Birliği’nin yeni dönemde nasıl şekilleneceği, Burdur’da siyaset kulislerinde merakla bekleniyordu…

Burdur Belediyeler Birliği Meclisi’nde toplam 55 üye bulunuyor. 2019 Mart mahalli idareler seçiminde ilimizdeki 15 Belediye seçimlerinden sonra Birliğin üye dağılımı şu şekilde oluştu: “22 üye AK Parti, 18 üye CHP, 13 üye MHP, 2 Üye İYİ Parti”

Susamlık Tesislerinde gerçekleşen seçimde, toplantıya katılan 55 üyeden 29’unun oyunu alan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2 yıllığına yeniden Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçildi.

Önceki gün yapılan Birlik seçiminde kilit parti MHP’li üyeler idi… Burdur’da MHP’li üyelerin bazıları, 24 Haziran genel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile en son 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki AK Parti- MHP iş birliğinin, Cumhur İttifakı’nın aksine CHP’li Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e oy verdiler.

22 AK Parti’li üyenin olduğu Belediyeler Birliği seçiminde AK Parti’nini adayı Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal 26 oy alırken, 18 üyeli CHP’de Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 29 oy alarak, yeniden Burdur Belediyeler Birliği Başkanı oldu.

Yerel seçimler sonrası İş-kur konjenjanı tantışmalarıyla yeniden tansiyonun yükseldiği yerel siyasette, Belediyeler Birliği seçiminde de AK Parti’nin MHP’den yeteri kadar destek alamaması, Burdur siyasetinin gündemine yerleşti. Seçim öncesi de sıkça tartışılan Cumhur İttifakı’nın Burdur’da kabul görmediği, iki parti tabanı arasında da çeşitli hoşnutsuzlukların olduğu söylentileri, ilçelerdeki başkanlık yarışında yaşanan rekabetlerin, ittifak ruhunu zedelediği iddiaları, Burdur Belediyeler Birliği seçiminde çıkan tablo sonrası iyice artacak, alevlenecek gibi görünüyor.

Yeni dönem Burdur Belediyeler Birliği’nde birinci başkan vekili CHP’li Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel olurken, İkinci Başkan Vekili ise MHP’li Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz oldu. AK Partili hiçbir belediye başkanı encümende dahil görev alamazken, seçilen 5 encümen üyesi de MHP’li belediye başkanlarından oluştu: Recep Aydın (Çeltikçi MHP), İlkay Güngör (Kızılkaya MHP), Ayhan Yurdasiper (Söğüt MHP), Süleyman Kayacan (Çavdır MHP), Ümit Alagöz (Tefenni MHP)

Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimlerinin ardından yaptığı konuşmada, iktidarı, muhalefetiyle Burdur menfaatinde ne varsa, hep birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade eden Başkan Ercengiz, “Çok kıymetli divan, değerli belediye başkanlarım, kıymetli meclis üyesi arkadaşlarım, birliğimizin değerli çalışanları, öncelikle yeni seçilen Başkan ve meclis üyesi arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Burdur için yapılacak ne varsa, iktidarı, muhalefeti hep birlikte kol kola gireceğiz. Kimin kapısı çalınması gerekiyorsa, hep birlikte çalacağız. Burdur’un ortak çıkarları ve paydasında, birlikte buluşacağız. Yeni dönemde şehrimizin ve ülkemizin gelişimde katkı koyacak işleri, hep birlikte gerçekleştirmeyi umut ediyorum. Biz, hepimiz Burdur için çalışıyoruz. Bundan sonra da birliğimiz yine öncesinde olduğu gibi, Burdur için çalışmaya devam edecek. Ben teveccüh gösteren, demokrasiye katkı veren tüm arkadaşlarıma bir kere daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive