DOLAR 20,3968 1.5%
EURO 22,0203 1.87%
ALTIN 1.284,522,23
BITCOIN 5670931,97%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumartesi günü çalışanlar dikkat!

Cumartesi günü çalışanlar dikkat!

ABONE OL
24 Mayıs 2023 17:21
Cumartesi günü çalışanlar dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar çıktı: Artık böyle olacak

Çalışanlar arasında yaygın olan durum, milyonlarca kişinin haftada 6 gün çalışması ve fazla mesai yapmasıdır. Ancak, şirketler, çalışanların fazla mesailerini ve resmi tatillerde çalıştıkları ücretleri ödemekte isteksiz davranmaktadır. Yargıtay ise özel sektörde çalışanların, hafta sonu izni ile alakalı emsal bir karara imza attı. İşte detaylar…

Bir silindir operatörü olarak çalışan bir işçi, iş yerinde yaşadığı devamsızlık sebebiyle işten çıkarılmasının ardından İş Mahkemesi’ne başvurdu. İşçi, kendisi hakkında asılsız bir devamsızlık tutanağı düzenlendiğini iddia etti ve iş yerinde fazla mesai yaparak ulusal bayramlar, genel tatiller ve hafta tatillerinde de çalıştığını belirtti. Ayrıca, yasal olarak ödenmesi gereken ücretlerinin düzenli olarak ödenmediğini ileri sürdü. İşçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ödenmeyen ücret alacakları, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti ve ulusal bayram genel tatil alacaklarının davalı şirketten tahsil edilmesini talep etti.

İşçi, iş akdinin devamsızlık nedeniyle feshedildiğini kabul etmeyerek iş yerindeki asılsız devamsızlık tutanağına itiraz etti. Kendisi, iş yerindeki devamsızlık nedeniyle işverenin derhal ve haklı bir sebep ile fesih hakkının bulunmadığını savundu. İşçi, devamsızlığının haklı bir sebep olduğunu belirterek hastalık durumu, aile fertlerinden birinin ya da yakınlarının ölümü veya hastalığı, tanıklık veya bilirkişilik yapma gibi durumların işe devamsızlığı haklı kılan sebepler olduğunu ileri sürdü. Ayrıca, mazeretin ispatı noktasında, özel sağlık kuruluşlarından alınan raporların da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak : (Haber Global)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.