İlçeManşetÇUBUK BELİ’NDE TÜNEL İNŞAATINA BAŞLANIYOR

3 sene ago

Batı Akdeniz bölgesinin en önemli yol güzergâhlarından biri olan Antalya’yı karayolu ile Bucak ve Burdur üzerinden Anadolu’ya ulaşımını sağlayan Çubuk Beli’nde uzun bir süredir gündemde olan tünel projesi hayata geçiriliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çubuk Beli Tüneli inşaatına bu ay başlanacağı müjdesini verdi.

Türkülere konu olan Çubuk Beli, turizm kenti, Batı Akdeniz bölgesinin amiral şehri Antalya’nın karayolu bağlantısını sağlayan stratejik bir mevki. Güneyin incisi Antalya, Çubuk Beli sayesinde Torosları aşarak Bucak ve Burdur üzerinden Anadolu’nun dört bir yanına ulaşım imkânı elde ediyor.

Dışişleri Bakanı, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya-Burdur karayolunda daha önce sözleşmesi tamamlanan Çubuk Beli Tüneli inşaatına bu ay başlanacağını açıkladı. Yeni Tünel ile Burdur – Bucak- Antalya arası ulaşımın büyük ölçüde rahatlayacağını aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Bu ay inşaatı başlayacak Çubuk Beli Tünelimiz önemli tünellerimizden bir tanesi. İnşaat için ekipmanlar hazırlanıyor. Vatandaşlarımızın can güvenliği için özellikle kış aylarında zorluk çekilen rampalardan halkımız bu yeni tünel ile kurtulacak” diye konuştu.

Çubuk Beli’ndeki güzergâh uzunluğu yeni Tünel ile 7.316 metreden 4 bin 852 metreye düşecek

Antalya Çıkışı-Kızılkaya Ayrımı arasında bulunan Çubuk Beli rampalarının mevcut gidiş – geliş güzergâh uzunluğu 7 bin 316,50 metre. Yapılacak olan Çubuk Beli Tüneli ile güzergâh 4 bin 852 metre’ye düşürülecek. Böylece araç sürücüleri Çubuk Beli’ni yeni tünel ile daha kolay aşacaklar.

Kodlama : SadeMedia Interactive