GündemManşetSağlık“Çok geç değil, sen de bırakabilirsin” (9 Şubat sigarayı bırakma günü)

4 ay ago

Dünya Sigarayı Bırakma Günü 9 Şubat, 1987 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul edilmektedir. Her yıl 9 Şubat tarihinde sigaranın zararları konusunda tertip edilen etkinlikler toplumsal farkındalık oluşturmaktadır. Sigara içimi tüm etkilenenlerin sağlığını tehdit eden, mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur.

Ülkemizde yaşayan insanların önemli bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkan aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorunu haline gelen sigara kullanımı hakkında Yeni Gün Gazetesi olarak “Çok Geç Değil , en de Bırakabilirsin” diyerek farkındalık oluşturmak istedik.

Gazetemiz Muhabiri Muhammet Fatih Başcı, sigara ve tütün ürünlerinin kullanma alışkanlığı olan insanların sigara ve tütün ürünlerinin zararları konusundaki bilgilerini artırmak, insanların sigara ve tütün kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmak amacıyla Burdur Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği Doktoru Dr. Sabri Serhan Olcay ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

SİGARA HER YIL 7 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUYOR

Dr. Sabri Serhan Olcay; Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma günü olarak anılıyor. Sadece sigara olarak düşünmemek lazım tüm tütün ürünleri, nargile, elektronik sigara dâhil insan hayatını tehlikeye sokmaktadır. Sigara her yıl dünyada yaklaşık 7 milyondan fazla insanın ölümüne yol açmaktadır. Sigara dumanında bulunan 5 binden fazla kimyasal maddeden az 70’i kanser yapıcı. Bu kanser yapıcı bileşikler insan vücudunda hücre DNA’sı ile reaksiyona giriyor genlerde değişikliğe yol açıyor, kanser gelişimine neden oluyor. Bu yüzden sigara içen her 5 kişiden birinde akciğer kanseri gelişiyor. Aktif veya pasif tütün mamulleri maruziyeti kronik bronşit, koah gelişimine doğrudan sebep oluyor. Ayrıyeten astım gelişimine de yol açmakta. Astımlı hastanın atak sıklığını arttırmaktadır. Hastalıkların tedavi edilmesini güçleştirmektedir. Tütün ürünü kullanan bireylerde akciğer enfeksiyonları daha sık görülmekte, verem hastalığı riski ise en az iki kat artmaktadır. Pasif tütün dumanına maruz kalan çocuklarda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları astım, bronşit, zatürre gibi hastalıklar daha sık görülmektedir.

Sigarayı bırakmayı düşünen kişiler teşvik edilmelidir

Ülkemizde 15 yaş üzerinde sigara kullanım oranı %40’lara yaklaşmaktadır ve son zamanlarda ortaya çıkan elektronik sigara, elektronik ürünleri ve aslında bir tütün ürünüdür. Bunlar özellikle hedef kitle olan gençlerde özendirilmesi ve kullanımındaki artış endişe vericidir. Tütün kullanımı ile akciğer hastalıkları arasındaki ilişki bilimsel verilerle net olarak ortaya konmuşken zarar azalttığı iddia edilen tütün ürünleri yeni tütün mamullerinde geleneksel tütün ürünlerine benzer sağlık riskleri taşıdığı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Bugün vesilesiyle sigarayı bırakmanın teşvik edilmesi, sigaraya başlanmadan engellenmeye çalışılması önemlidir. Sigarayı bırakmayı düşünen kişiler teşvik edilmelidir, destek olunmalıdır bunun için bilimsel yöntemler kullanılmalıdır. İlimizde de Sağlıklı Hayat Merkezi’nde ve Devlet Hastanesi’nde birer adet sigara bırakma Polikliniği bulunmaktadır. Buralara MHRS den randevu alıp başvuru yapılabilmektedir. Randevu sonucunda başvuru yapan hastanın hastalığı yapılan değerlendirme sonucu uygun görülen tedaviler başlayabilmektedir. Sigara bırakma da tabii en önemli şey kurtulmaktan ziyade başlamamak. Çocuklarımızın bu zehir’e ulaşmamalarını sağlamaktır.

Destekle bırakma oranı % 50

Nüks çok yani bırakıp ta tekrar başlama oranları çok yüksek. İlaçlarında da yan etkileri var her ilaç herkeste kullanılamıyor. Ama özellikle şunu belirtmek istiyorum kişi kendi kararlı olduktan sonra bu destekle bırakma oranı yüzde % 50’ye yaklaşmaktadır diyebiliriz.

Sigarayı bırakmak isteyen kişi illa tedavi ile mi bırakmak zorunda?

Kendisi ’de deneyebilir önce kendisi denemesi daha uygun zaten. Bırakmak için kendine önce bir gün seçmesi mesela özel bir gün olabilir, doğum günü olabilir, yıl dönümü olabilir o gün sabah kalktığından itibaren tütün ürünlerinin hiç birine yaklaşmayacak, bıçak keser gibi kesecek. Azaltma gibi şeyler pek önerilmiyor. Bıraktıktan sonra kilo alımı rastladığımız bir şey onun için hayatına egzersiz ‘i sokması, beslenmeyi daha düzenli hale getirmesi, yanında gerekirse 1 şişe su taşıması, sakız kullanabilir el alışkanlığını yenmek için. Bunlar ilk başta kendi başına yapabileceği sigarayı bırakma formülleri. Genelde zaten sigarayı bırakma üçüncü, dördüncü denemeden sonra oluyor. İşte daha kararlı hale geliyor. Deneyip te bırakamayanların da kesinlikle üzülmemesi lazım çünkü sonra ki denemelerinde bırakma ihtimali daha yüksek oluyor. Yani ben 2-3 defa denedim olmadı diye denemeyi kesmemeleri, denemeye devam etmeleri gerekiyor. Sonuçta bu nikotin bağımlılığı ve bağımlılık hastalık olarak kabul etmek gerekiyor. Nikotin bağımlılığı tedavisi destek tedavisi için gereken destekleri, tedavileri yapmaya çalışıyoruz kendisi istedikten sonra. 18 yaş üstü ilaçlar verilebiliyor. Takip gerekiyor ilk 3 ay ayda bir, sonra üç ayda bir, bir yıl boyunca sigarayı kullanmamış kişi bırakmış olarak kabul ediliyor. 9 Şubat sigara bırakma günü vesilesiyle tüm hemşerilerimize dumansız, kirli havasız, sigarasız bir gelecek diliyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive