EğitimManşetÇocukların olduğu yerde siyaset devre dışı olur! (Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Burdur’da idi…)

6 ay ago

Ülkemizin önde gelen eğitim sendikalarından Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Merkez Yönetim Kurulu üyeleri 17 Ekim 2018 Çarşamba günü  ‘eğitim kenti’ Burdur’da idi…

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve Genel Merkez yöneticileri Burdur Eğitim İş Şubesi’nin 13. kuruluş yıl dönümü ve Fakir Baykurt ödül programı için Burdur’a geldi. Şehrimizde bir dizi ziyaret ve açıklamalarda bulunan Eğitim İş yöneticileri, Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni de ziyaret ederek, basın mensuplarına açıklama yaptılar.

Cemiyet ziyaretinde eğitim sistemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan, iktidarın eğitim politikalarını eleştiren Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “AK Parti Hükümetleri, 16 yılda eğitim’de akılcı ve bilimsel bir politika izlemediği gibi; ‘her şeyi biz biliriz mantığı’ ile sadece kendi bürokratları ile bir değerlendirme yaptı ve her gelen Bakan yeni bir düzenleme getirdi. Altı Bakan gördüm. Yeni bir müfredat, yeni bir sınav sistemi, yeni bir düzenleme, yeni bir öğretmen atama sistemi, yeni bir mülakat sistemi. Yani getirdikleri her şey, aslında var olan sistemi bozmaya neden oldu. Yenilik yapmak, değişiklik getirmek adına yaptıkları her şey olumsuza doğru evrildi.

Çünkü; konu siyaset değil, konu bizim çocuklarımız. Konunun çocuklar olduğu bir yerde siyaset devre dışı çıkar. Dolayısı ile çocuklarımızı kurtaralım. Çocuklarımızı kurtarırsak Türkiye’yi kurtarırız. Ama ne yazık ki son 16 yıldır bunu yapmadılar. ‘Siz bilmezsiniz biz her şeyi sizden daha iyi biliriz’ dediler. Ama her gelen Bakanın bir yenilik diye ortaya sunduğu değişikliği, yine aynı siyasi partinin Bakanı çöpe attı. Ne yazık ki; son beş Bakan da eğitimi tamamen karıştırarak işin içinden çıkılmaz hale getirerek görevini devredip bıraktı gitti.

Eğitime siyasal açıdan bakmayız. Eğitim İş sendikasının eğitime bakış açısının tek şeyi çocuklarımız olduğu ve Türkiye meselesi olduğudur. Çocukların olduğu yerde siyaset olmaz. Çocuklarımızın kendi geleceği ve ülkemizin geleceğini birlikte düzeltmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive