ManşetSporÜniversite-MAKÜÇırakoğlu’nun hedefi; 2020 Olimpiyatları

5 ay ago

Tunus’ta düzenlenen 2019 Dünya Para Atletizm Grand Prix 7’inci etabına katılan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisi Sevda Kılınç Çırakoğlu 1500 metrede altın madalya kazandı.

Çırakoğlu Tunus’tan dönüşünde önceki gün MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaret ederek desteklerinden dolayı teşekkür etti.

28-30 Haziran 2019 tarihlerinde Tunus’ta düzenlenen 2019 Dünya Para Atletizm Grand Prix 7’inci etabında MAKÜ Öğrencisi Sevda Kılınç Çırakoğlu 1500 Metreyi 5 dakikanın altında koşan ilk görme engelli bayan sporcu oldu.

Rektör Korkmaz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin spora çok özel önem veren bir üniversite olduğunu söyledi.

Korkmaz; “son iki yıldır sportif  teknik ve fiziki altyapı yatırımları yapıyor. Bu yatırımlar çok kısa zamanda meyvalarını verecek. Üniversitemizin hali hazırdaki mevcut eğitim sisteminin içerisindeki başarılı genç sporcularımızla özel oalrak ilgileniyoruz. Özel olarak çalışıyoruz ve bunun sonuçlarını da istikrarlı bir şekilde alıyoruz. Son yıllarda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin sporun her branşındaki farkı ortaya çıkıyor. Ben kendisini tebrik ediyorum. Hem ülkemizin hem üniversitemizin gurur duyacağı bir sonuç aldığı için” ifadelerini kullandı.

DHA’ya konuşan, MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği 4’üncü sınıf öğ rencisi Sevda Kılınç Çırakoğlu’da (26) 2009 yılında spora başladığını belirterek; “son iki üç yılda çok profesyonel çalışmaya başladım. Önceleri alt düzey yarışlara gidiyordum. 2015 yılından bu yana Dünya Oyunları üçüncülüğü, geçen sene Avrupa dördüncülüğü, bu yıl iki hafta önce İtalya’da Grand Prix yarışmasında ikincilik ve birincilik dereceleri elde ettim. Tunus’taki Dünya Grand Prix yarışmalarında 1500 metrede birinci, 400 metrede ise üçüncü oldum ” dedi.

2020 paralimpik olimpiyatlara katılma hakkı kazandığını belirten Çırakoğlu, “Dünya sıralamasında üçüncü sıradayım. Hedefim birinci sıraya yükselmek. Önümüzdeki hafta Polonya’da yapılacak olan Grand Prix yarışmalarına hazırlanıyorum.  Bu yarışmada da benden beklentilerin en iyisini yapmaya çalışacağım. Hedefim Kasım ayında Dubai’de düzenlenecek Dünya Para atletik şampiyonası. Dubai’de birincilik kürsüsüne çıkıp İstiklâl Marşımızı söyletmek istiyorum. Çocukluğumdan bu yana en büyük hayalim İstiklâl marşımızı söyletip bayrağımızı göndere çekmekti. Spor bir ekip işi. En büyük destekçim eşim. Piste çıkınca tüm Türkiye arkamda gibi hissediyorum. MAKÜ ailesinin desteği beni çok motive ediyor. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çırakoğlu 1500 metreyi 5 dakikanın altında koşan ve Türkiye rekoru kıran ilk kadın atlet olmanın onurunu ve gururunu yaşadığını söyledi.

Engelli vatandaşların spor yapmasını tavsiye den Çırakoğlu; “engelli arkadaşlarımız her şehirdeki engelli spor kulüplerine ulaşsınlar. Ben de bu şekilde başladım. Neden bir dünya şampiyonu ve olimpiyatlarda derece yapacak bir sporcu daha çıkmasın” ifadelerini kullandı.

Çırakoğlu ile birlikte Rektör Korkmaz’ı ziyaret eden MAKÜ öğrencisi Dünya üçüncüsü MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu son sınıf öğrencisi milli boksör Sema çalışkan’da Tokyo’da 2020 yılında düzenlenecek olimpiyat oyunlarına katılacak ilk bayan boksör olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive