GündemManşetSiyasetÇINAR: ‘HALKÇI BELEDİYE SÖZÜ VERENLER NEREDE?’

5 sene ago

Geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen Aralık ayı Meclis toplantısında içme suyuna yapılan % 30’luk su zammını, AK Parti Burdur İl Başkanı Mehmet Fatih Çınar, dün düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ve CHP’li Meclis Üyelerinin içme suyu zammındaki aldıkları pozisyonu, zam gerekçelerini eleştiren Çınar, 30 Mart 2014 yerel seçimi öncesinde CHP’nin başkan adayı Ali Orkun Ercengiz’in seçim beyannamesinde verdiği ilk söz’ün su konusu olduğunu hatırlatarak, “daha seçim beyannamelerinin ilkinde çuvalladılar” yorumunda bulundu.

“Yerel seçimde ‘halkçı Belediye’ sözü verenlerin, ‘sosyal demokrat belediye anlayışını getireceğiz’ vaadinde bulunanların, ‘mutlu Burdur’ diyenlerin, içme suyuna zam yapmayı anlatmadıklarını” belirten AK Parti İl Başkanı Çınar, “halkın CHP’li Belediye’nin aldığı acı kararları yaşamaya başladığını, bu durumun 2019’a kadar da devam edeceğini” öne sürdü.  

Belediye Başkanı Ercengiz’in Meclis toplantısında su’ya zam için ortaya koyduğu gerekçeleri, Bucak Belediyesi örneği vermesini de eleştiren Çınar, “bir il belediye başkanı, ilinin bir ilçesini değil, başka illeri örnek alsın, gitsin Isparta’yı, çevre illeri örnek alsın” dedi.  AK Parti İl Başkanlığında gerçekleşen basın toplantısı, AK Parti’lilerin su zammına gösterdikleri reaksiyon, 30 Mart yerel seçiminde Burdur Belediyesi’nda başkanlık yarışı kaybından sonra sessizliğe bürünen AK Parti’li yöneticilerin, sekiz aylık süreçten sonra şehir merkezinde artık daha etkili bir muhalefet yapacaklarının da bir göstergesi oldu… Çınar’ın basın toplantısında en ilginç anlardan biri de Ercengiz’in seçim vaadlerini hatırlatması oldu… Bildirgedeki birinci gündem maddesi olan su bahsini aynen okuyan Çınar, ‘neden su’ya zam yapacağınızı haklka paylaşmadınız?’diye sordu.

AK Parti İl Başkanı Çınar basın toplantısında şunları söyledi:

“3 Aralık 2014 Çarşamba günü Aralık ayı Belediye Meclisi toplantısında CHP gurubunun çoğunluk tahakkümüne sahip iradesi doğrultusunda, AK Parti Meclis Gurubunun tüm karşı çıkmalarına ve ret oyu vermesine rağmen ücret ve tarifelerde ciddi artışlar yapılmıştır, özellikle Su fiyatlarına fahiş oranda zam yapılmasına karar verilmiştir. BU KONUYU KAMUOYU İLE PAYLAŞMAMIZ KAÇINILMAZ OLMUŞTUR. Geçmiş dönemlere bakıldığında şöyle bir tablo ile karşılaşmaktayız. 2004 yılında CHP Belediyesinden AK Partiye Belediyeyi teslim aldığımızda su fiyatları 1,40 TL idi. Seçim öncesi vatandaşımıza söz verdiğimiz gibi ilk icraatlarımızdan birisi suyun bedelinde %30’luk bir indirim yaptık. Suyun fiyatını 1 TL’ye indirdik. Takip eden yıllarda yine CHP Belediyeciliğinden kalan ve yasal zorunluluk gereği değiştirmemiz mümkün olmayan 10 Milyon TL maliyetli Senir Projesi tamamlandı. Senir suyunun maliyeti çok yüksekti. Bu sebeple suyun satışını asgari CHP’den aldığımız seviyeye gelmesi için çalışma başlattık ancak CHP Belediye Meclisinin şiddetli muhalefeti ile karşı karşıya kaldık. Maliyet tablolarını açıkladığımız halde su fiyatını CHP’den aldığımız noktanın altında 1,30 TL’den 10 yılda teslim ettik. Hatta bu durumu zamanında CHP parti binasına afişler asarak protesto ettiklerini hatırlatmak isteriz.

Şimdi CHP grup sözcüsü ve Belediye Başkanı su fiyatını geçmiş dönemde düşük olduğunu ve düzelteme yaptıklarını mecliste beyan ettiler. Yani geçmiş 10 yıl boyunca mecliste belediyenin su politikalarında CHP’nin engel olduğunu kabul ettiler. Hatta CHP döneminden kalan ve Burdur Belediyesinin kaynaklarının verimsiz harcanmasına neden olan ve aslında kendi dönemlerinden intikal eden Senir İçme s uyu projesini eleştirerek Burdulu hemşerimizin 10 milyon Tl ödemesine sebebiyet veren bu projeyi eleştirerek kendilerine ait hatayı bize yönlendirme gayreti ortaya koymaya çalıştılar. Bunun ise hedef saptırmak ve abesle iştigalden başka bir şey olmadığı açıktır.

Bugün ise hayati ihtiyaç olan suyun fiyatlarına geçmiş döneme göre düzeltme yaptık diyerek suyun maliyet tablolarına halktan gizleyerek ve açıklamadan suyun kalitesini artırmadan ve suya yatırım vapmadanbunların yerine bize para lazım diyerek su gelirini bir yatırım kaynağı gibi görerek hatta “bana bunun yöntemini söyleyin suyu 1 TL yapmazsam Burdur Belediye Başkanı olarak bu görevi de yapmayacağım” diyen Sayın Belediye Başkanımıza seçim beyannamesindeki vaadlerini hatırlatmak isteriz:

1.İçecek suyumuzun kalitesizliği ve su şebekemizin eskimiş olmasını: İnsanımızın mutsuzluğununda umutsuzluğunun da öncelikli sorunlarının başında olduğunu ifade ediyorlar ve ‘İnsanımızı damacana ile su taşıma derdinden kurtaracağız. Yeni ek kaynaklarla Burdur bir dâha içme suyu problemi çekmeyecek. Senir suyunu CHP düşündü, çeşmelerimizden sürekli akmasını da CHP sağlayacak. 10 yıldır sağlıklı akıtılamayan Senir suyunun problemlerini gidereceğiz- Yeni İçme Suyu kaynağını Burdur’a kazandıracağız.’SU BURDUR’DA ÇEŞMEDEN İÇİLİR çeşmeden içilen su sağlıklı, güvenli ve daha ekonomiktir.” şeklinde açıklamaları bulunmaktadır.

Ey CHP, Belediye Başkanlığını isterken Burdurlu hemşerilerimize biz halkçı belediye olacağız, Sosyal Demokrat Belediye anlayışı getireceğiz, emekçinin işçinin yanında olacağız, mutlu birey mutlu Burdur’u oluşturacağız derken neden suya %30 zam yapacağınızı, ücret ve tarifelerin yarısına ortalama %26 oranında zam yapacağınızı anlatmadınız.

Sayın Başbakanımızın her zaman ve her yerde ifade ettiği gibi CHP demek kıtlık demek, yoksulluk demek, kuyruk demek, zam demek sözlerini bir kez daha haklı çıkarmaktasınız. Şu an Burdurlu hemşerilerimiz de CHP Belediyesinin almış olduğu kararlar ile bu durumu acı bir şekilde yaşamaya başlafrııştır. Bu durumun değişmesi de 2019 seçimlerine kadar kuvvetle muhtemel değişmeyecektir. Keşke yanılsak da Burdurlu hemşerilerimiz bu acı zamları yaşamasa, Keşke yanılsak da ‘Mutlu Birey, Mutlu Burdur’ olabilsek.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive