Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Örgütü bugün Türkiye’nin ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan İnsuyu Havzasında Merkez köylerde çiftçileri ve tarlada çalışan emekçileri ziyaret etti.

CHP Merkez İlçe Örgütünün ziyaretlerine Burdur belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Meclis Üyesi Atam Gülcü, İl genel Meclis Üyeleri Hasan Yalçın, Hakan Açar, eski İl genel Meclis Üyesi Ecevit Alan da katıldı. Ziyarete Fasulye halinden başlayan CHP heyeti çiftçinin, nakliyecinin ve tarlada çalışan emekçilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinledi.

Kuraklığın her geçen gün etkisini daha fazla hissettirdiğini ve gün geçtikçe yer altı su kaynaklarının seviyelerinin düşmesinden kaynaklı olarak zaman zaman yaşanan üretim sıkıntılarını dinleyen CHP’li heyet gelecekteki tarım politikalarını anlattı. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise çiftçiye İzmir Büyükşehir Belediyesinin “Başka bir tarım mümkün” projesini anlattı. Ardından üretici Muzaffer Akkoç’u İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile telefonda görüştürerek projenin nasıl uygulanabileceği hakkında kısa olarak bilgilendirdi.

Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesinin “Başka Tarım Mümkün” projesinin faydalarının çiftçi üzerindeki olumlu etkileri konuşulunca Başkan Ercengiz İzmir B.B Tunç Soyer’den söz alarak proje koordinatörü İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay’ın Burdur’a gelerek bölge çiftçilerini bilgilendirmek ve projenin başlanabilmesi için gerekli hazırlıkların yapılması konusunda söz aldı.

Konuyla ilgili olarak konuşan Başkan Ercengiz “İlk başta pilot bölgede uygulanacak olan proje ile çiftçinin üzerindeki elektrik, gübre, mazot, su ve işçi giderleri azalacak, Devletin belirlediği fiyatın üzerinde alım garantisi olan ürünü için müşteri aramayacak ve en az su ile üretilecek ürünler sayesinde yer altı su kaynaklarımız korunmuş olacak” dedi.

Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek ise “CHP’li Belediyelerimiz Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatları doğrultusunda sadece yer altı ve yer üstü yatırımlar ile ilgilenmiyor bunların yanında insanlığın, doğanın ve çiftçimizin geleceğini olumlu etkileyecek sosyal sorumluluk projeleri konusunda da elini taşın altına koyuyor. Geçtiğimiz aylarda Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in daveti üzerine Burdur’a gelerek Burdur’umuza Otobüs hibesinde de bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in ilimize gelişini itibarsızlaştırmak isteyenler olmuştu. Buradan şunu ifade etmek isterim ki Ali Başkan sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Burdur’umuz arasında bir bağ oluşmuş ve bu bağ meyvelerini vermeye başlamıştır. Buradan hem Burdur Belediye Başkanımıza, hem İzmir Büyükşehir Belediye başkanımıza hem de konuyla yakından ilgilenip bizlere destek veren muhtarlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.