EkonomiGündemManşetÇİFT YÖN’DE SON RÖTUŞLAR

5 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ve İmar ve Şehircilik Müdürü Mustafa Bozkurt ile birlikte, makamında hummalı bir çalışma içerisinde. Burdur esnafının ‘ne zaman uygulamaya koyulacak’ diye merakla beklediği, Gazi Caddesi’nde çift yön uygulaması üzerine çalışıyorlar. Vatandaşın 10 yıllık tek yön alışkanlığını değiştirmek elbette mümkün değil. Bu nedenle Başkan Ercengiz ve ekibi, tüm detayları, olasılıkları tek tek değerlendiriyor ve masaya yatırıyor.

Cadde de çift yön uygulamasına geçilmesinin ana nedenlerinden biri; çevre illerden gelen araç sürücülerinin, Burdur şehir merkezine girmelerini sağlamak. Uygulamayla birlikte, henüz doluluk oranı ne yazık ki % 50’yi geçemeyen Katlı Otoparka araç koyma alışkanlığının da vatandaşa kazandırılması amaçlanıyor.

Proje üzerinde çalışmalar devam ederken açıklama yapan Başkan Ercengiz’in özellikle altını çizdiği, çok önemli bir nokta var; uygulama başladıktan sonra, cadde üzerinde araçların park edilmesine kesinlikle izin verilmeyecek. Başkan Ercengiz, bu konuda vatandaştan duyarlılık bekliyor.

Peki, Burdur esnafının ve vatandaşların merakla beklediği çift yön uygulamasına ne zaman geçilecek? Başkan Ercengiz, bu ay içerisinde uygulamaya başlanabilmesi için çalışmaları hızlandırdıklarını da açıklamasında belirtti. İşte Ercengiz’in, çift yön uygulamasıyla ilgili devam eden çalışmalar ve sonrasında yapılacak uygulamalarla ilgili yaptığı açıklamaları:

VATANDAŞIN 10 YILLIK ALIŞKANLIĞINI DEĞİŞTİRMEK KOLAY DEĞİL

“Endişemiz; vatandaşın 10 yıllık alışkanlıklarını değiştirmekle ilgili. Bu alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Pazar yerinde Hamit Çine Caddesi, Pazar Camii Sokak , Yurt Sokak ve Yörük Sokakta yön uygulaması başlattık. Oradaki esnafların büyük bölümü uygulamayı istiyor. Birkaç esnaf arkadaşımız defans gösterdi. Biz de önce uygulamayı başlatalım, sonuçlarını görelim. Ondan sonra nihai kararımızı verelim dedik. Amacımız vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak. Şu anda Burdur’da çok ciddi trafik sorunu var, bu sorunu ortadan kaldırmak istiyor.

OTOPAR KULLANIMINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Vatandaşımız otoparkı çok kullanmıyor. Yarım saati ücretsiz olmasına rağmen, vatandaşımız çok tercih etmiyor. Bu durum; alışkanlıkların değiştirilmemesi olarak açıklanabilir. Biz bunları değiştirmek için gayret göstereceğiz.

PARK YASAĞI UYGULAMASINDA TOLERANS YOK

İstasyon Caddesi, Gazi Caddesi, Hükümet Caddesi , Araplar Sokağı, Adliye’nin taşınmasıyla birlikte, Adliye Caddesi’nin yükünün azalmasıyla biz vatandaşımızın yön tercihlerini değiştireceğiz. Gazi Caddesi’ne çok yük binecekmiş gibi gözükse de aslında öyle değil. Köprübaşı’ndan Müze Parkı’na kadar hem çıkış hem iniş var. Tek araç akıyor. İki araç gitmiyor bu bölgede. Çoğu zamanda halk otobüsleri, Köprübaşı’ndan geçtikten sonraki ilk durakta, iki halk otobüsü geldiği anda trafik orada felç oluyor. Bunun için biz Gazi Caddesi boyunca, kesinlikle park yasağı uygulamasını yapacağız. Bu konuda kesinlikle tolerans göstermeyeceğiz. Bu hepimiz için önemli ve yapılması şart.

Bunu sayın Valimiz ve Emniyet Müdürümüzle de görüştük. Biraz vatandaşımızın bu anlamda konforunu bozacağız ama vatandaşımızın otoparkı kullanma alışkanlığını kazanmasını sağlamış olacağız. Mümkün olduğu kadar Gazi Caddesi’nin boş bırakılmasını sağlayacağız.

ADLİYE CADDESİ’NDE TEK YÖN DEVAM EDECEK

Adliye Caddesi yine tek yön çalışacak. Durakları aynı şekilde muhafaza edeceğiz. Yukarıda, Müze Parkı’nın önünde durağımız olacak. Özsarı Restorantı’nın önündeki durağı kaldıracağız. Migros’un geçtikten sonra Cumhuriyet Parkı’nın altına bir durak yerleştiriyoruz. Yukarıdan gelen araçlar için de durağımız, eski yıkılan subay lojmanlarının önünde olacak. Vatandaşımızı belki 100-150 metre daha yürüteceğiz ama trafik açısından çok önemli.

SAĞA PARK KESİNLİKLE YASAK

Çalışmalarımızı Temmuz ayı içerisinde bitirilmesi yönünde yapıyoruz. Zaten biz yaz ayını bekledik. Burdur halkının tatile gittiği, okulların kapandığı, bu anlamda trafiğin de rahatladığı bir dönem olduğu için. Özellikle yemin törenlerinden sonra trafik felç oluyor. Şehiriçi trafiğinin kullanımını kolaylaştırmak için sağa parkları kesinlikle kaldıracağız. Bunun kaldırırsak, çift şeritten trafik akarsa, Burdur’da şehiriçi trafiği ortalama 30 km/saatte hızı yakalarsa, Burdur’u terk etmek, Burdur’un bir ucundan bir ucuna sadece 8 dakika ila 12 dakika arasında sürecek.

MEYDANA KADAR ÇİFT YÖN SONRASI TEK YÖN

Bizim talebimizi İl Trafik Komisyonu’na getireceğiz. Bu uygulamanın yapılıp yapılmayacağını, zaten onlarla istişare ederek bu noktaya getirdik. Bu uygulanabilir bir şey olmasa, zaten bu işe baştan kalkışmayız. Mesela Atatürk Caddesi’nde, Meydandan Öğretmenevi’ne kadar giden yolda, şu anki mevcut durumun tersi, yani tek yön uygulamak durumundayız. Çift yönlü trafik uygulayamıyoruz. Eski Tekel binası ve PTT’nin önünde alan daraldığı için. Bir de orada konutlar ve vatandaşın araçlarını park edebileceği çok alan yok. Sağa parkların önüne geçemiyoruz. Bu çalışmamızda Atatürk Caddesi’ni, fiziksel olarak kaldırım daraltma ve yol genişletme çalışmaları yapmamız lazım. Ağaç kesmek durumundayız. Bunu şimdilik istemiyoruz ama trafik akışına engel bir durum olursa ağaç da kesmekten çekinmeyiz. Biz bu yıl 4 bin’in üzerinde ağaç diktik. Ağaç düşmanı değiliz. Vatandaşımız bunu bilsin. Gerektiğinde ağaç keseriz, yerine fazlasıyla dikeriz.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive