ÇevreEkonomiManşetÇiçek merakı, ev ekonomisine katkıya dönüştü

2 sene ago

Burdur’un Güvenli köyünde evinde oluşturduğu küçük çiçek bahçesinde yetiştirdiği bahar çiçeklerini küçük saksılar içine yerleştirerek pazarda satan Fatma Bozkurt ev ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Çiçekleri çok seven ve çiçek yetiştirmeye hobi olarak başlayan Fatma Bozkurt, yetiştirdiği çiçeklerin türünü çoğaltmaya ve bahçesinin büyük bir bölümünü kaplaya başlayınca genellikle kökleri soğanlı olan çiçeklerini pazarda çok cüzi fiyatlarla çiçekseverlerle buluşturmaya başladı.

Fatma Bozkurt; “Çiçekleri çok seviyorum. Önce bahçeme farklı çiçekler dikerek bahçemi güzelleştirmekle başladım. Bu merakım gittikçe büyümeye başladı. Çiçeklerim de soğanlı çiçek olduğu için genellikle bahçenin büyük bir kısmını kaplaya başladı. Söküp atmaya da kıyamıyordum. Küçük çiçek saksıları alıp onlara dikmeye ve bahçemde yer açmaya çalıştım. Ama zamanla saksılarda çoğaldı. Bende bu saksılardan alıp pazara satılır mı acaba diye getirdim. Fiyatı da çiçekçilerden ucuz olduğu için o hafta tüm çiçek soğanlarım satıldı. O gün bu gündür bende karanfil, sümbül, lale gibi çiçeklerimi bahar mevsimi gelip soğanlanınca küçük saksılara dikip pazarda satıyorum. Bu sayede hem çiçeklerim heba olmuyor hem de ev ekonomisine katkı sağlıyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive