ManşetSiyasetCHP’nin Burdur Mitinginde öne çıkan notlar…

5 sene ago

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Burdur mitingi CHP’nin 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde ilimizdeki en iddialı partilerden biri olduğunu ortaya koydu.

Yağışlı havaya rağmen toplanan kalabalık, vatandaşların mitingdeki coşkusu, Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarına verdikleri reaksiyon geçer not aldı. Toplanan kalabalığın sonuna kadar Kılıçdaroğlu’nu dikkatle dinlemesi de mitingin iz bırakan yanlarından biri oldu.

CHP’nin Burdur’daki açık hava toplantısı, Burdur’daki dinamiklerini, sosyolojisini, gücünü yansıtan bir görüntü içerdi. Yine ağırlığın şehir merkezi olduğu, şehirde yaşayanların çoğunlukta olduğu topluluk vardı… İlçelerdeki katılımdan ziyade şehirde yaşayanların öne çıktığı, kırsal kesimden gelenlerin azlığı dikkat çeken bir nokta oldu. Gençler, kadınlar, emekliler, çalışanlar, meydanda dengeli bir şekilde dağılırken, kalabalığın “CHP’nin yeni seçim stratejisinden, programından, ekonomik vaadlerin öne çıktığı konuşmadan memnun olduğu” gözlendi.

Çoğu kişiye göre, Kılıçdaroğlu Burdur’da şimdiye kadarki en iyi konuşma performansını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun giderek daha iyi bir liderlik sergilediği, daha derli- toplu bir konuşmanın Burdur’daki meydanda karşılık bulduğunu söylemek mümkün…

CHP’li seçmenin, CHP tabanının iktidar olma arzusunun bir göstergesi de miting boyunca öne çıkan, sık sık tekrarlanan ‘Başbakan Kemal’ sloganı oldu.

Elbette; hele günümüzün bu denli gelişen iletişim imkanlarının olduğu bir ortamda, mitingler ölçü değil… (Vatandaş, liderlerin konuşmalarını her gün TV’den izlediğini, internette, sosyal medyada takip ettiğini, gazetelerde okuduğunu belirtiyor. O yüzden iletişim imkanlarının sınırlı olduğu günlerdeki meydan mitinglerini, o coşkulu ortamları günümüzde artık bulmak pek mümkün değil.)

Son seçimlerde ve şimdiki kampanyada partilerin bu tür organizasyonları vatandaştan ziyade, kendi partililerini, taraftarlarını motive etme, tabanı diri tutmak için yapıyor. Sağlanan ivme ile de kararsız seçmeni etkilemek temel hedef…

Bu pencereden baktığınızda, Burdur’daki siyaset yapısını, son 13 yıldır oturan dengeleri, konjöktürü dikkate aldığınızda CHP, Burdur’da kendi gücünü yansıtan bir miting gerçekleştirdi. Yani son üç genel seçimde TBMM’ye bir Milletvekili gönderen CHP, Burdur’da en azından bu başarıyı tekrarlama ihtimalinin güçlü olduğu mesajını yinelemiş oldu.

Asıl soru şu; “CHP’nin yeni seçim vizyonu, ekonomik vaatleri öne çıkaran söylemi, ‘artık laiklik, vatan, rejim elden gidiyor! kaygılarından’ ziyade ekonomiyi, dar gelirliyi, yoksulu, emekliyi hedef alan programı, Burdur’da oylarını artıracak mı? Şimdiye kadar aldığı oylara yeni oylar, yeni seçmen kitlesi ekleyecek mi? Asıl mesele bu…

Bu sorunun cevabını 7 Haziran’da sandık verecek. CHP Burdur’da 35-40 bin bandında bir oy alarak, mevcudu koruyup bir Miletvekili mi çıkaracak?, yoksa bu rakamları aşan bir oran mı yakalayacak?

Hep birlikte göreceğiz…

Kodlama : SadeMedia Interactive