2 günlük siyasi çalışma için Burdur’a gelen CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Tahsin Tarhan Burdur Radyosunda Serkan Şimşek’in canlı yayın konuğu oldu. Dün Burdur Merkez’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret eden Tarhan bugün Burdur Radyosunda canlı yayında gündemi değerlendirdi. Tarhan “Emeklilerimize gerçekten bugün haksızlık yapılıyor. Avrupalı turist geliyor Türkiye’de tatilini gönlünce yapıyor, fakat bizim emeklimizin aldığı maaş yetmediği için onlara hizmet etmek zorunda kalıyor. Bu gerçekten üzücü” diyen Milletvekili Tarhan “Gelir Adaletini sağlayacağız! Emeklilerin sıkıntılarını çözeceğiz. En düşük Emekli maaşı Asgari ücret olmalı ve olacak. En geç, yapılacak ilk seçimden sonra iktidarımızda bunun sözünü veriyoruz” dedi.

Tarhan “Bütün esnaflarımız, üreticilerimiz, çiftçilerimiz, vatandaşımız, sanayicimiz vergisini ödüyor fakat ödenen vergiler ne yazık ki hakça paylaşılmıyor. Mesela emekli zorda. Türkiye’de 2000-2500 lira emekli maaşı. Bu maaşla geçinebilmek için cambaz olmak lazım. Biz diyoruz ki bir emeklinin maaşı en az asgari ücrete sabitlenmeli, emekli her sene ne zam alacağını net bilmeli, Ramazan ve Kurban Bayramlarında en az birer maaş olmak kaydı ile ikramiyelerini alabilmeli. Gerçekten çok üzücü durumlar var. Emeklilerimize büyük haksızlık yapılıyor. Avrupa’dan emekliler geliyor Türkiye’de tatilini yapıyor ama bizim emeklilerimiz aldıkları maaşla geçinemedikleri için onlara hizmet etmek zorunda kalıyorlar. Biz bunu görünce gerçekten üzülüyoruz. Ve biz vaat ettiğimiz her şeyi başaracağız. İktidara geldiğimizde gelir adaletini mutlaka çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası sermaye ve ülkeler için en büyük sıkıntısı kek kişinin yönettiği bir ülkeye güven problemi”

CHP Milletvekili Tarhan “Sizlerde biliyorsunuz önümüzdeki seçimlere bir ittifak doğrultusunda girilecek. Bir Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı var. Millet İttifakı kendi içerisinde çalışmalarını yürütüyor. Türkiye’nin sorunları oldukça çok. Bunun ana sebebi 2018 yılında Anayasa değişikliği yapılarak geçilen Cumhurbaşkanlığı sistemi. Ama bu sistemin ne olduğu, nasıl olduğu hala belli değil. Hiç tartışılmadan, görüşülmeden, Sivil Toplum kuruluşları ve bilim adamlarının görüşleri alınmadan, siyasi partilere sormadan bir sisteme geçildi. Bu sistem Türkiye’ye uygun olmayan bir sistemdi. Biz bunu o günlerde de söyledik. Bu sistemin yarattığı tahribatlar var ülkemizde. En büyük sıkıntısı da tek kişinin yönettiği bir ülkeye güven problemi. İster istemez uluslararası ülkeler ve uluslararası sermaye bize güvenmiyor. Bize güvenmeyince bu doğrultuda ülkemize yatırım yapılmıyor. Türkiye de öz sermayesi ile ayakta kalmaya çalışırken ortaya çıkan sorunların başında ekonomik kriz geliyor. Şimdi biz diyoruz ki bu sistem Türkiye’ye uygun bir sistem değil, gelin Cumhuriyetin kuruluş yıllarına geri dönelim ve demokratik parlamenter sistemi güçlendirelim. Yargı, yürütme bağımsız olsun. TBMM hem yasama hem denetleme görevini yapsın. Halk artık bakanları seçsin, Başbakanı halk seçsin. Türkiye uluslararası platformlarda gereken saygıyı görsün” dedi.

Burdur Radyosunda katıldığı canlı yayında birçok konuya değinen CHP Milletvekili Tarhan program sonunda AK Parti seçmenine seslenerek, “Samimi olarak şunu söyleyebilirim. AK Parti kurulurken halkın bir partisi olarak kuruldu. Yani o dönemki siyasi sıkışmadan dolayı Türkiye’de yeniden bir parti kuruldu ve bunun adı AK Partiydi. Bunun içinde esnaf vardı, çiftçi vardı, memur vardı, sanayici, üretici vardı. Fakat zaman geçtikçe güç elde etmek için, tek başlarına iktidarda kalabilmek için gittiler cemaatlerle iş birliği yaptılar.2007 yıllarına kadar Türkiye’de değişimi, dönüşümü sağladılar. Ben AK Parti seçmenine şunu söylemek istiyorum sizin kuruluş yıllarınızdaki partinizden eser yok. Tek başına güç olmak isterken içlerindeki cemaat kavgaları, partiyi beraber kurdukları arkadaşlarını tasfiye süreci derken şimdi iyice yalnızlaştı, yalnızlaşınca artık ülkeyi yönetecek gücüde kalmadı. Zaten tek başına gücü kalmadığı için bugün sıkıntılar yaşanıyor. Bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim bu ülke bizim ülkemiz, biz bu topraklarda yaşayacağız, bu toprakları çocuklarımıza bırakacağız. Bugüne kadar AK Partiye oy vermiş olabilirsiniz, fakat ne olur bu yandaş medyanın oluşturduğu algıya aldanmayın. Gidin komşunuzun durumunu sorun, emeklinin halini sorun, esnafa gidin işlerini sorun ona göre değerlendirin” ifadelerini kullandı.