Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, “Nurcan kardeşimizin içimizi yakan haberle kadın cinayetine kurban edildiğini öğrendik. Kız kardeşimiz gelen tehlikeyi fark etmiş olacak ki kendini korumak adına 6 ay önce failden ayrılmış ve faile karşı uzaklaştırma kararı aldırmıştır. Fakat buna rağmen şehrin en işlek caddelerinden birinde, iş yerinde cinayete kurban gitmiştir. Bu noktada bile uzaklaştırma kararları çiğnenebiliyorsa ısrarla herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Buradan açıkça bir çağrıda bulunuyoruz artık kadınları koruyamayacaksanız onurlu şekilde istifa edin!” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi.

CHP Burdur İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek ve partililer katıldı.

“Kadınları koruyamayacak iseniz onurlu şekilde istifa edin!”

CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, “Mor bir çerçevede siyah beyaz bir fotoğraf içinde yarın kim yer alacak, hangi kız kardeşimiz bilmiyoruz. Erkek şiddeti adım adım peşimizde, gitgide büyüyor. Büyüdükçe destekleniyor, cılız kararlardan güç buluyor. Nurcan kardeşimizin 9 Nisan günü içimizi yakan haberle kadın cinayetine kurban edildiğini öğrendik. Kız kardeşimiz gelen tehlikeyi fark etmiş olacak ki kendini korumak adına 6 ay önce failden ayrılmış ve faile karşı uzaklaştırma kararı aldırmıştır. Fakat buna rağmen şehrin en işlek caddelerinden birinde failin mağduru bulabileceği en olağan noktada iş yerinde cinayete kurban gitmiştir. Bu noktada bile uzaklaştırma kararları çiğnenebiliyorsa ısrarla herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Buradan açıkça bir çağrıda bulunuyoruz artık kadınları koruyamayacak iseniz onurlu şekilde istifa edin!” dedi.

“Kadına şiddeti cesaretlendirmekten derhal vazgeçin”

Gezer, “İstanbul Sözleşmesi gibi kadınları koruyan mekanizmaları hedef almak yerine kadın cinayetlerini nasıl durdurabileceğiniz üzerine çalışmalar yapın! Kadına şiddeti cesaretlendirmekten derhal vazgeçin. Nurcan kardeşimizin gülüşünü solduranlar yarın evladının yüzüne bakma cesareti gösterebilmek istiyor ise yeni Nurcanların olmasını önlesinler. Bizler fail hak ettiği cezayı alana dek bu dosyanın takipçisi olacağız.” diye konuştu.

CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer açıklamasının devamında şunları söyledi;

“Faillerin görüntüyü sosyal medyada paylaşacak kadar cinayeti normalleştirmeye çalıştıklarının gözden kaçmamasını diliyoruz”

“Ne yazık ki bu acı olayın ardından bir de olay yerinde ve mahremiyetin en kritik olduğu hastanede görüntü alarak bunu yayma aymazlığını gösterenler olmuştur. Bu kişiler gözaltına alınmış ise de derhal serbest bırakılmışlardır. En basit hakaret şüphesi ile muhaliflerin günlerce tutuklu kaldığı ülkemizde bizler açısından bir yıkıcı durum da bu serbest bırakılma haberi olmuştur. Eylemi gerçekleştiren kişilerden birinin hastane personeli olması vatandaşların kurum ve kuruluşlara duyacağı güveni sarsmaktadır. Bu güvenin tekrar kurulabilmesi adına ilgili kişinin derhal meslekten men edilmesi gerekmektedir. Adli soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılıp faillerin görüntüyü sosyal medyada paylaşacak kadar cinayeti normalleştirmeye çalıştıklarının gözden kaçmamasını diliyoruz.

 “Kadın cinayetleri sona erene kadar hiçbir kız kardeşimizi yalnız bırakmayacağız”

Üzerimizde derin acının ağırlığı fakat aynı acının bize kattığı kararlılık var. Kadın cinayetleri sona erene kadar hiçbir kız kardeşimizi yalnız bırakmayacağız. Son olarak buradan kız kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Kendinizi tehdit altında hissettiğiniz en ufak bir durumda dahi kolluğa ve Yaşam Hak uygulaması üzerinden bizlere ulaşmaktan çekinmeyiniz. Yaşam biricik ve kıymetli. Yaşam sizlerle büyüyecek. Ne yaşamımızı ne haklarımızı tehdit etmelerine izin vermeyeceğiz. Dayanışmayı büyüterek bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Bizleri bir sayı gibi görenlere inat yaşama ve birbirimize sımsıkı sarılarak bu gidişata dur diyeceğiz. Asla korkuya yenik düşmeyecek kadınların eşit ve hür olduğu düzeni birlikte inşa edeceğiz.”

Muhammet Fatih Başcı