Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Burdur Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören CHP Burdur İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş ve Eğitim Sen Burdur Şubesi temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.  Daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut şunları söyledi;

“30 Ağustos 1922 zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında yalnızca bizim değil, tüm ezilmiş ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve yeniden dirilişidir. 30 Ağustos mandacılığa, esarete başkaldırıdır. 30 Ağustos çağdaşlığa, aydınlığa ve özgürlüğe açılan kapıdır. 30 Ağustos, ulusal Kurtuluş Savaşımızın tamamlanmasına giden yolu tamamen açan bir büyük zaferdir. 30 Ağustos, Türk milletinin işgale, zulme ve haksızlığa onurlu başkaldırısıdır.  26 Ağustos 2022 günü Cuma hutbesinde Atatürk’e, silah arkadaşlarına bir fatiha okumayı bile çok görenler iyi dinlesin; Geleceğini, tahtını, tacını ve hatta halifeliğini düşmanın merhametine bağlayıp, boyunduruk altına girerek; kuvayi milliyeciler ve işgale karşı çıkanlar hakkında idam fermanı yayınlayanlara rağmen 30 Ağustoslara nasıl ulaşıldıysa yine bu yüce millet atasının el üstünde tutulduğu günlerin zaferini kazanmayı bilecektir. O gün geldiğinde eller hep birlikte semaya kalkacak bu toprakları bu yüce millete yurt yapanlara, Mustafa Kemallere, İsmet Paşalara, Fevzi Çakmaklara, Celal Bayarlara ve nicelerine rahmet okuyacaktır. Sözlerimiz Falih Rıfkı Atay’ın şu sözleriyle sonlandıracağım; nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanalr gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu batının, vicdanımızı ve kafamızı doğunun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak hepsini 30 Ağustos zaferine borçluyuz. Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından tören sona erdi.