ManşetSiyasetCHP’den ‘birlik’ mesajı

4 sene ago

CHP İl Başkanı Barış Ayten, ilimizde bazı internet sitelerinde CHP İl Başkanı Barış Ayten’le ilgili ses kayıtları tutulduğu ve bahsi geçen ses kayıtlarında Ayten’in Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz aleyhinde konuştuğu ve tehditler savurduğuna dair iddialara yanıt verdi. Milletvekili Dr. Mehmet Göker ile Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in katıldığı basın toplantısında, İl Başkanı Barış Ayten, ‘birlik beraberlik’ mesajları verdi.

‘BELEDİYE BAŞKANIMIZIN VE MİLLETVEKİLİMİZİN ARKASINDAYIZ’

29 Şubat Pazartesi günü CHP il binasındaki basın açıklamasına; “Milletvekilim ve Belediye Başkanımın arkasındayım. BİRLİK ve BERABERLİK İÇİNDEYİZ!” vurgusu yaparak başlayan İl Başkanı Barış Ayten,CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün, geçtiğimiz hafta CHP’ye yaptığı ziyaretine özel bir anlam yüklenmemesi gerektiğini, Bingöl’ün Burdur ziyaretinde bunu dile getirdiğini, Tekin Bingöl ve Seyit Torun’un ziyaretlerinin 2019 genel seçimlerine hazırlık kapsamında, Türkiye genelinde yapıldığını belirtti. Bingöl’ün, Burdur programında yaptığı konuşmada, bunu zaten vurguladığı hatırlatan Barış Ayten; “Yerel Yönetimleri Partili Başkanlarımız tarafından yönetilen İllerde çalışmalar yapma kapsamında, Önceki gün Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tekin Bingöl ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun ilimize gelmişlerdir. Program İl Başkanlığımızı ziyaretin ardından, Basına gündem değerlendirmesinde bulunarak, Programımız dahilinde Belediye Başkanımızı Makamında ziyaret etmişlerdir. İki aşamalı çalışma programının birinci bölümü basına açık ziyaretler ve değerlendirme, ikinci bölümü ise seçilmiş yöneticilerimizle siyasal çalışma planlama toplantısı olarak gerçekleştirilmiştir. İzmir, Aydın, Muğla ve Zonguldak İllerimizden sonra Burdur’da gerçekleşen program, İl Başkanlığımız tarafından hazırlanmış, ziyaret ve çalışmalar amacına uygun şekliyle başarıyla tamamlanmıştır. Sayın Genel Başkan Yardımcılarımız memnuniyet ve mutluluk içinde diğer illerde çalışmalarını sürdürmek üzere ilimizden ayrılmıştır. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tekin Bingöl, açıklamasının başında bu ziyarete özel bir anlam yüklenmemesi gerekliliğini, olağanüstü bir durum olmadığı sürece 2019 Seçimlerine odaklı olduğunu ve bu çalışmanın tüm yurtta olduğunu ifade etmiştir.” dedi.

‘BU TÜR BASİT YAKLAŞIMLARA DURUŞUMUZ ÇOK SERTTİR’

Bahsi geçen internet sitelerinde çıkan haberlerle ilgili ‘soruşturma’ başlatılacağını açıklayan Ayten; “Bazı haber sitelerinde de yer alan gerek başına kapalı toplantılarda gerekse yönetim kurulu toplantılarında yapılan konuşma ve görüşmelerin, yalan yanlış basına sızdırılması aynı zamanda ses kaydı alma yoluna gidilmesi iddiaları üzerine de gereken soruşturma başlatılacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi gelenek ve adetlerinde yer almayan bu tür basit ve kişiliksiz yaklaşımlara karşı duruşumuz oldukça net ve serttir” diye konuştu.

‘KİMSENİN GÜCÜ PARTİ İÇİ DİSİPLİNİ BOZMAYA YETMEYECEK’

‘Kimsenin gücü parti içi disiplini bozmaya birimler arası gerginlik yaratmaya huzursuzluk çıkartmaya yetmeyecektir.’ vurgusu yapan Ayten; “Başta bizleri bu makama getiren yol arkadaşlarımız olmak üzere, herkes iyi bilmelidir ki; Kurumsal İşleyişimiz içinde İl Başkanlığımızın koordinatörlüğünde, Partimizin tüm yetkili birimleri koordinasyon içinde uyumlu hareket etmektedir. Burdur İl Başkanlığı, Milletvekili, İki Belediye Başkanı, On bir İlçe Başkanı ve Tüm Meclis üyeleriyle bir bütün halindedir. Bahse konu olayı araştırmak, varsa parti ahlakına yakışmayan hareket içinde olanlar hakkında araştırma yapmak üzere bugün il yönetim kurulu olarak gerekli soruşturma açılmak üzere çalışmalar başlayacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

‘BASİT SİYASET GÜDENLERİN OYUNLARINA GELMEYECEK KADAR TECRÜBELİYİZ’

İl Başkanı olarak, CHP’li Belediye Başkanlarının, Milletvekillerinin her daim arkasında olduğunu vurgulayan Ayten, “Tahriklerle, ara bozucu basit siyaset güdenlerin oyunlarına gelmeyecek kadar tecrübeli ve Cumhuriyet Halk Partiliyiz. İl Başkanı, Milletvekili ve Belediye Başkanının birlikteliğini kimse bozamayacaktır. Örgütümüz bu tür ayak oyunlarına, parti ahlakına aykırı hareketlere, Belediye Başkanımızın ve Milletvekilimizin yıpratılmasına asla taviz vermeyecektir. Bu toplantıdaki duruşumuzun bunu bozmaya çalışanlara verilecek en büyük ders olduğunu düşünüyorum.” dedi.

‘CHP, DEVLETİ KURAN PARTİDİR’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, devleti kuran parti olduğunun altını çizen Ayten; “Devamında bugünlere gelmemizi sağlayacak devrimleri yapan partidir. Biz böylesine bir Partinin Yöneticileri olarak odaklandığımız tek nokta ülkemizin geleceğidir. Birlik ve Beraberlik içinde Ülkemizin geleceği için çalışmalarımıza durmadan devam edeceğimizi kamuoyuna duyuyorum” diyerek açıklamasını noktaladı.

‘BÖYLE BİR SES KAYDI VAR MI?

Açıklamaların ardından İl Başkanı Ayten ve Başkan Ercengiz, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İl Başkanı Ayten’e, böyle bir ses kaydının olup olmadığı soruldu. Ayten soruya; “Olmayacağını düşünüyoruz, olmaması gerektiğini çok iyi biliyoruz.   Varsa da bu parti ahlakına ve disiplinine aykırı bir hareket olduğu için, partimizin yönetim kurulları gerekli çalışmayı yapacaktır. Biz sadece internet sitelerinde gördük. Biz hem Milletvekilimizin hem Belediye Başkanımızın arkasındayız. Sayın Belediye Başkanımız çok güzel projeler gerçekleştiriyor. Toplumda da bunun karşılığını aldığını büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Biz Belediye Başkanımızın ve Milletvekilimizin çalışmalarından memnunuz” diyerek yanıt verdi.

‘AİLE İÇERİSİNDEKİ TOPLANTIYI DIŞARI SIZDIRAN BİZDE İTİBAR GÖRMEZ’

Başkan Ercengiz’e ise, ‘ses kaydının kendisine ulaşıp ulaşmadığı’ soruldu. İddiaları yalanlayan Başkan Ercengiz; “Duyumlar üzerine hareket etmek bizim açımızdan önemli değil. Böyle bir ses kaydı varsa, içeriği de önemli. Bunlara da bakmak lazım. Zaten aile içerisinde yapılmış bir toplantının dışarı sızdırılması bizim açımızdan itibar görecek bir şey değildir. Ses kaydının olması ya da olmaması çok da önemli değil. Bunun ahlaki boyutunu bir kenara bıraktıktan sonra, görevimizi yapamamakla, kötü yapmakla ilgili bir durum varsa, partinin yetkili organları gerekli uyarıyı bize yaparlar. Ayrıca, Sayın Tekin Bingöl’ün, birebir benimle görüştüğü ve bilgime başvurulduğu ifadesi geçiyor internet sitelerinde. Böyle bir şey yok. Yaptığımız bütün görüşmeler partinin tüm yetkili organları içinde yapıldı. Burada yapılan konuşmaları kişiselleştirmekten öte, 2019 seçimlerine yönelik yapılabilecek örgütlü faaliyetler üzerinde yapıldığı aşikardır. 2019 için partimizin hızla yükselen başarı grafiği bir takım çevrelerde rahatsızlık yaratmaktadır. Bir takım ayak oyunları oynanmaktadır. Biz görevimizin başındayız. Milletvekilimiz Parlamentoda, İl Başkanımız İl Başkanlığı makamında, bende yerel yönetimin başında görevimizi en iyi şekilde yaptığımızı düşünüyorum” cevabını verdi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive