ManşetSiyasetCHP’den 15 vekil İYİ Parti’ye geçti (15 Milletvekili arasında Burdur Milletvekili Mehmet Göker de bulunuyor)

2 sene ago

Geçtiğimiz hafta alınan erken seçim kararının ardından ülkemizde hareketlenen siyaset dünyasında, peş peşe sürpriz, dengeleri değiştiren gelişmeler yaşanıyor… 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 22 Nisan Pazar günü Türk siyaset tarihine geçen, seçime damga vuracak nitelikte gelişmeler birbiri ardına geldi.

Geçtiğimiz hafta Salı günü MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışıyla başlayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir buçuk yıl sonra yapılacak olan genel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran tarihine çekildiğini açıklamasıyla birlikte bir anda seçim ortamına giren Türkiye’de Pazar günü de AK Parti-MHP bloğunun karşısında muhalefetin CHP ile İYİ Parti’nin hamleleri gündemi belirledi.

Türkiye’de son bir haftada siyaset camiasında yaşanan gelişmeler, gelişmiş bir Batı ülkesinde iki-üç yılda gelişip sonuçlanacak türden… Oysa; Türkiye’de hele siyaset sahnesinde bir gün bile, hatta bazen saatler bile uzun… Anlık, ani gelişmeleri, ittifakları, karşı hamleleri, stratejileri ülkemizde bırakın yıllara, aylara yaymayı, bir haftaya sığdırmak bile mümkün…

Seçimlere girip girmeyeceği tartışma konusu olan, YSK’nın kararının büyük bir merakla beklendiği İYİ Parti hakkında, CHP hiç beklenmeyen bir çıkış yaparak 15 Milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini sağladı. İYİ Parti’ye geçen 15 CHP’li vekil arasında Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’de bulunuyor.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerine CHP’nin Burdur birinci sıra adayı olarak giren, Milletvekili seçilen Göker, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’ye geçmesini ve Meclis’te Grup kurmasını sağladığı 15 isimden biri oldu.   Kararı, geçtiğimiz Pazar günü TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP Grup Başkanvekili Engin Altay açıkladı. Altay, “15 milletvekilimiz bugün CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP’ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti’ye katıldılar” açıklamasını kamuoyuna duyurdu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive