GündemManşetSiyasetCHP’de erken seçim olursa; ağır basan eğilim, önceki önseçim sonuçlarıyla listelerin bildirilmesi

5 sene ago

CHP, erken seçimde önceki önseçim sonuçlarıyla aday listelerini oluşturmayı planlıyor

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından Hükümet kurma sürecinde 45 günlük süre dolmak üzere. Koalisyon seçenekleri gerçekleşmeyince, ‘Seçim Hükümeti’ ile Türkiye bir yeni bir seçime gidecek.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, önceki gün yaptığı açıklamada, yeniden seçimi, erken seçimi işaret ederek, 1 Kasım 2015 tarihini kamuoyu ile paylaştı. Seçimin belli olmasıyla birlikte en çok merak edilen soruların başında partilerin aday listelerinde ne yapacakları geliyor? Siyasi partiler 75 gün önce belirledikleri, yarıştıkları Milletvekili aday listelerini erken seçimde değiştirecekler mi? Revizyon ne kadar olacak? Siyasi kulisler seçim tarihinin belli olması ve seçim takviminin kesinleşmesinden sonra bu konuları konuşacak. Bütün gözler Meclise giren dört partide olacak. AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin aday listelerinin ne oalcağı büyük bir merakla bekleniyor.

Aday listelerinde ne yapacağı en çok merak edilen partilerin başında CHP geliyor. Çünkü; CHP 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde Milletvekili adaylarının büyük bir bölümünü önseçim yaparak belirlemişti. Peki; şimdi ne olacak?Yeni seçim takviminin sıkışıklığı da dikkate alındığında, CHP yeniden önseçim yapacak mı? Yoksa önseçim yaptığı 45 seçim çevresinde listeleri yine aynen bildirerek, sadece kontenjan ve merkez yoklamasıyla aday belirlediği yerlerde sınırlı bir değişikliğe mi gidecek?Cumhuriyet Halk Partisinde yeni seçim öncesinde ön seçim olacak mı olmayacak mı? sorusuna CHP yönetimi çözüm arıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday belirleme yöntemine sürpriz bir formül bulduğu öne sürülüyor.

Seçimlerin yenilenmesi durumunda nasıl bir yol izleneceğinin CHP tüzüğünde açıkca belirtilmemesi, tüzükte yer almayan konuların da Parti Meclisi (PM) tarafından yönetmelikle belirleneceği hükmünden hareketle bir yönetmelik değişikliği gündeme geldi.Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yöneltilen “Sizin tercihiniz hangi yönde?” sorusuna ise “Önümüzde bir erken seçim var. Ben ön seçim ile gelmiş arkadaşlarımızın aynı sıradan aday gösterilmesi taraftarıyım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu durumda listelerde çok büyük bir değişiklik olmayacağının ve ön seçim yapılmayacağının sinyalini vermiş oldu.Bu durumda CHP, 29 Mart 2015’te Burdur’da hakim huzurunda önseçim yapmış, üye bazlı önseçimde Mehmet Göker birinci, Kadir Koç ikinci, Okan Kurd üçüncü sırada 2015 genel seçimlerinde yarışmıştı. Eğer; yeniden önseçim yapılmadığı, önceki önseçim sıralamalarıyla aday listelerini belirleme kararı alındığı takdirde; CHP Burdur’da erken seçime de aynı liste ile girecek.

Erken seçim için 7 Haziran’da ön seçimle gelen milletvekillerinin durumu konusunda çözüm arayan CHP, sürpriz bir formül buldu. Seçimlerin yenilenmesi durumunda bu konuda nasıl bir yol izleneceğinin tüzükte açıkça belirtilmemesi, tüzükte yer almayan konuların da Parti Meclisi tarafından yönetmelikle belirleneceği hükmünden hareketle bir yönetmelik değişikliği gündeme geldi. Değişiklikle erken seçim için önseçim zorunluluğunun ortadan kaldırılması planlanıyor. Haftasonu toplanacak Parti Meclisi’nden bu yönde bir karar çıkabileceği belirtiliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erken seçim olursa, önseçimden milletvekili çıkan arkadaşlarımın aynı sıradan yeniden aday gösterilmesinden yanayım” sözleri çerçevesinde CHP’nin listelerinde çok büyük değişiklik olmayacağı konuşuluyor.

Erken seçim tartışmalarıyla birlikte CHP içerisinde en önemli tartışma konularından biri de 7 Haziran’da önseçimle gelen vekillerin durumu olmuştu. Kurmaylarından konuyla ilgili bilgi alan Kılıçdaroğlu, konunun acilen çözüme kavuşturulması talimatını vermişti. CHP lideri, konuya bakışını “Eğer erken seçim olursa, önseçimden milletvekili çıkan arkadaşlarımın aynı sıradan yeniden aday gösterilmesinden yanayım” sözleriyle ifade etmişti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun kurmayları çözüm arayışlarına girişti. Değerlendirmelerin ardından partinin önünde tartışmayı aşmak için 3 formül bulunduğu saptandı. Bu seçenekler, bir kez daha ön seçim yapılması, partinin olağanüstü tüzük kurultayı toplayıp tüzük değişikliğine gitmesi ve Parti Meclisi kararıyla milletvekili aday belirleme yönetmeliğinde değişiklik yapılması olarak belirlendi.

Zorunluluk kalkıyor

Yapılan değerlendirmelerde partinin 1 Kasım’da yapılması öngörülen erken seçim için yeniden ön seçim yapmasının, başta zaman kısıtlılığı olmak üzere bir dizi zorluğu beraberinde getireceği konusunda görüş birliği oluştu. Tüzük kurultayı ile bir çözüm bulunabileceği seçenekler arasında değerlendirilirken, bu seçenekte de ‘zaman’ sorunu yaşanabileceği saptandı. Çünkü CHP Tüzüğü’ne göre olağanüstü tüzük kurultayı en erken 15 gün içinde toplanabiliyor. Bu durumda olağanüstü kurultay en erken eylül ayının ikinci haftasında, seçim takviminin işlemeye başladığı bir dönemde toplanabilecek.

Son söz YSK’nın

Bu iki değerlendirmenin ardından Parti Meclisi’nin yönetmelik değişikliği yapmasının daha net ve kesin çözüm olabileceği görüşü öne çıktı. Çünkü parti tüzüğünde seçimlerin yenilenmesi durumunda bu konuda nasıl bir yol izleneceği konusunda boşluk bulunuyor. Tüzükte yer almayan konuların ise yönetmelikle belirleneceği ifade ediliyor. Parti bu konuda YSK nezdinde de “zemin yokladı.” Mevzuata göre Parti Meclisi’nden geçecek bir yönetmelik değişikliği ardından önce Cumhuriyet Başsavcılığı’na, son olarak da YSK’ye bildiriliyor ve son söz YSK’ye bırakılıyor.

PM toplanıyor

Bu çerçevede haftasonu yapılması planlanan Parti Meclisi toplantısından bu yönde bir yönetmelik değişikliği çıkabileceği belirtiliyor. Hazırlanan taslağa göre ilgili yönetmeliğe “Seçimin yapıldığı tarihi izleyen bir yasama yılı tamamlanmadan seçimlerin yenilenmesine karar verilirse, parti meclisi aday belirlemedeki merkez yoklamasına ilişkin yüzde 15’lik kotayı uygulamayabilir” hükmü eklenecek. Yüzde 15’lik bu kotanın kalkmasıyla birlikte adayların tamamının merkez yoklamasıyla belirlenmesinin önü açılacak. Kılıçdaroğlu’nun kamuoyunda isimleri çeşitli iddialarla öne çıkan bazı isimleri erken seçimde tırpanlayabileceği, bunun dışında çok büyük bir değişiklik düşünmediği belirtiliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive