ManşetSiyasetCHP’de buruk kutlama

5 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi, bu yıl kuruluş yıldönümünü terör olaylarının gölgesinde kutladı. Burdur’da CHP İl Örgütü’nce 9 Eylül 2015 Çarşamba günü düzenlenen törende, şehit haberleri nedeniyle acı ve hüzün hakimdi…

Burdur’da, CHP’nin 92. kuruluş yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, terör olayları ve bir vatandaşın isyanı damgasını vurdu.Çelenk sunma töreni, şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP İl Başkan Vekili Ayşen Uğur, Atatürk Anıtı önüne CHP çelengini sunmasının ardından, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

CHP UMUDUN PARTİSİ

Konuşmasına, şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Ayşen Uğur, “Kuruluş yıldönümümüzü, sevgi, barış, kardeşlik türküleri eşliğinde, halaylarla kutlamak isterdik. Kanla beslenen terörün korkakça, haince, kalleşçe ve kanlı tuzaklarla aldığı şehitlerimize yaktığımız ağıtlarla değil. Oysa bugün sözün bittiği yerdeyiz. Kanlıca’da kanlı Pazar, Iğdır’da, Tunceli’de kalleşçe saldırı, 3 günde 31 şehit. Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bugüne Atatürk ilke ve devrimlerinin özgürlüklerinin, demokrasinin, emeğin ve insan haklarının yılmaz bekçisi olmuştur. Bundan böyle olmaya da devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partisi, umut, barış, kardeşlik ve sevgi partisidir. Ezilenlerin ve halkın partisi olarak, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güneye herkesi kucaklamaya devam edecektir.” dedi.

TERÖRE İNAT BARIŞ

Teröre inat barışın desteklenmesi gerektiğine işaret eden Uğur, “Türkiye bugün bir ateş topunun üzerindedir. Artık ateş düştüğü yeri değil, tüm Türkiye’yi yakmaktadır. Onun için teröre karşıyız. Barışı, kardeşliği, yaşam biçimi olarak görüyor, ortak akılla hareket etmenin gerekliliğine inanıyoruz. Teröre, teröriste inat barış diyoruz. ” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Törene katılan vatandaşlardan Hüseyin Kaya, halkın duyarsızlığına isyan etti. Terör olayları ile ilgili tepkisel etkinliklere halkın gerekli ilgiyi göstermediğinden yakınan Kaya, “millet duyarsız, millet uyuyor. Artık Kuva-yi Milliye ruhu olmalı. Savaşalım, öldürelim değil ama duyarlı olalım. Tepki gösterelim. Yabancı boş bırakmıyor. Bırakın bölünmeyi vatan elden gidiyor. Sevr’in acısını çıkarıyorlar. Yaşananlardan büyük üzüntü duyuyorum” diyerek, törene katılım az olmasına tepki gösterdi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive