EkonomiGündemManşetDon olaylarını değerlendiren CHP Burdur Milletvekili Göker: “KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

4 hafta ago

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker geçtiğimiz gün meydana gelen don afetinden dolayı maddi zarar gören çiftçilere destek anlamında ve konunun takipçisi olacağını belirten bir açıklamada bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMA;

“Dün akşam saatlerinde Burdur’da etkisini gösteren şiddetli yağmur ve dolu yağışı yaklaşık 5.000 dönüm ekili taze fasulyenin 3.000 dönümüne ciddi ölçüde zarar vermiştir. Dönüm başına yaklaşık 1.200 lira maliyet olduğu düşünüldüğünde taze fasulye üreticilerimizin zararının ne kadar büyük olduğu ortaya çıkmaktadır. Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün ve Ziraat Odasının hasar tespit çalışmalarını bir an önce tamamlaması ve Bakanlık tarafından üreticilerimizin karşılaştıkları zararları gidermeye yönelik bir çalışma başlatılması zorunlu hale gelmiştir.

Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından Burdur’da bulunan ve ülkemizin taze fasulye ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Öte yandan, zaten zor ve ağır ekonomik şartlar altında üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin çok büyük bir kısmı doğal afetlere karşı korunmasızdır. Üretim yapan tüm çiftçilerimizin bütün ürünleri doğal afet sigortası devlet tarafından üstlenilmeli ve bu sigortanın primleri devlet tarafından ödenmelidir.

Bu vesile ile zarar gören tüm taze fasulye üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve konunun takipçisi olduğumu kamuoyuna saygıyla duyuruyorum…”

Kodlama : SadeMedia Interactive