ManşetSiyasetCHP MECLİS ÜYESİ BURHAN KARAKURT: ‘Birkan Bey, kendi dönemlerindeki şenlik harcamalarına hiç bakmamış!’

5 sene ago

CHP Burdur Belediye Meclis Üyesi Burhan Cahit Karakurt, gazetemize konuştu. Birkan İş sosyal medya üzerinden Belediyenin Ramazan etkinlikleri ile ilgili eleştirel paylaşımında getirilen sanatçılarla ya da sanata olan kişisel bakış açısını ifade eden bir açıklama yaptı. Karakurt, “Ben getirilen hiçbir sanatçı ile ilgili en ufak, rencide edici açıklama yapmaktan kaçınırım. Çünkü onlar, yaptıkları işle, kültüre bir değer katıyorlar. Ama şunu unuttu Birkan Bey; Burdur Belediyesi’nin iki farklı zamanda, iki farklı yönetim esnasında yapılan harcamaların büyüklüğünü ve o büyüklüklere göre halkın memnuniyet derecesini herhalde hiç tartamadı. Öyle bir çalışma içine girmedi. Bu da gösteriyor ki; nasıl öyle gelişigüzel konuşabiliyorsa, kendi yönetimleri de maalesef fazlaca bir para harcamış ve o paranın nasıl harcandığı da ortada değil.” şeklinde açıklama yaptı.

Burdur Belediyesi’nin olağanüstü Temmuz ayı toplantısında, CHP Grup Sözcüsü Burhan Cahit Karakurt, önceki dönemde etkinliklere ve şenliklere harcanan tutarları rakamlarla açıklamıştı. Geçmiş dönemde, Ramazan etkinlikleri ve diğer şenlikler için harcanan paranın toplam 1.164.055 lira olduğunu kaydeden Karakurt, bu paranın Belediye Şirketi BİMTAŞ tarafından, çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere Belediyeye verildiğini ancak şirketin dosyalarında bununla ilgili herhangi bir fatura bulunmadığını açıklamıştı.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİNİN RAPORU BEKLENİYOR

CHP Grup Sözcüsü Burhan Cahit Karakurt, konuyla ilgili Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Belediye şirketleri mizanlarının doğru olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla, Cumhuriyet Savcılığına yapmış olduğu suç duyurusu ile ilgili süreci de değerlendirdi.

Karakurt, dönemin Belediye yöneticilerine dava açılıp açılmayacağına, Sayıştay Denetçilerinin raporunun ardından, mizanların kesinleşmesi halinde dava açılıp açılmayacağının değerlendirileceğini açıkladı. Karakurt, suç duyurusunun ardından yaşanan gelişmelerle ilgili şunları söyledi: “Konu mahkemelik olduğu için verebileceğim bilgi ancak yüzeysel. Bununla ilgili süreci kamuoyu geçen yıl içerisinde bir süre takip etti ama daha sonra biraz ilgisi azaldı. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından devralınan mizanlardaki rakamlarının doğruluklarının teyit edilmesi amacıyla, Belediye Başkanımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına bir başvuru yapıldı. Cumhuriyet Savcılığı, çeşitli, ilgili kurumlarla irtibata geçti. Sayıştay Denetçileri, bu konuda uzun soluklu ve uzun süreli çalışma yaptılar ve çalışmaları yayınlanmadı. Konunun muhasebeyle ilgili denetimi devam ediyor. Bu tip rakamların toplamı az değil. 1 milyon 721 bin TL. Bu şirketler için büyük bir rakam, Belediye’ye iş avansı olarak verilmiş görünüyor. Tabii rakam bu kadar büyük olunca, Sayıştay Denetçileri tarafından incelenmesi şart haline geldi. Bu işlem daha sonuçlanmış değil. Bitmesini bekliyoruz. Ondan sonra, Sayıştay’ın raporuna göre, zamanın hem devlet kurumları olan Maliye, Sayıştay tarafından ne yapılacağını hem de şirketin yönetim kurulu olarak ne yapılacağına karar verilecek ve ona göre kamuoyuna açıklanacak.”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Belediye Meclis Toplantısı’nda yaptığı, ‘Bir önceki yılda etkinlikler, şenlikler için harcanan para 1.1 milyon TL. harcanmıştır, helali hoş olsun. Eğer Burdur halkı için harcanmışsa bu konuda kimsenin eleştiriye hakkı yoktur. Vatandaşımız istemiştir. Bu etkinlikler yapılmıştır.’ açıklamasını da sorumuz üzerine değerlendiren Burhan Cahit Karakurt, “Sayın Belediye Başkanımız konu kesinleşmediği için, bu harcamalarla ilgili önceki yönetimdeki kişilere ve eski dönem belediye başkanımıza da mutlaka bir savunma ve söz hakkı verilecek. Eğer bu açıklamaların ya da gösterecekleri, sunacakları belgelerin doğrulukları Sayıştay Denetçileri tarafından da kabul edilirse o zaman Belediye Başkanımız buna dikkat ederek, herhangi bir rencide edici kelime kullanmamak için doğru bir ifade kullandı.” diye konuştu.

CHP Grup Sözcüsü Karakurt, Belediye Meclisi’nde yaptığı, geçmiş dönem Belediye yönetimi tarafından yapılan harcamalarla ilgili yaptığı açıklamanın nedenlerini ve detaylarını da şöyle anlattı: “Belediyenin 31.03.2014 tarihli, yeni göreve gelen Belediye Başkanımıza devredilen, Belediye şirketine ait mizanlarından BİMTAŞ A.Ş.’nin mizanlarında Belediye Ramazan etkinlikleri için harcanan para 395.916 lira. İnsuyu Şenlikleri için 555.388 lira, Hıdırellez Şenlikleri için 188.500 lira, yerel sanatçı gideri 14.250 lira ve tiyatro gösterimi için harcanan para 10 bin TL olarak görünüyor. Topladığımızda karşımıza çıkan rakam 1.164.055 lira. Bu para, BİMTAŞ A.Ş tarafından, Burdur Belediyesi’ne çeşitli etkinliklerde kullanılması için verilmiş. Ama paranın karşılığı olarak, şirketin dosyalarında veya evrakları arasında herhangi bir fatura yok. Böyle olunca bir mutabakat yapmak gerekiyor. BİMTAŞ A.Ş.’nin defterlerine göre bu para verilmiş ama Belediyenin defterlerinde ne durumda görülüyor buna baktık. Belediyenin kayıtlarında BİMTAŞ’tan şenlikler için 1.164.055 lira para alındığını gösteren bir emare, evrak, bilgi yok.” dedi.

BİMTAŞ A.Ş.’nin yevmiye kaydını da incelediğini aktaran Burhan Cahit Karakurt, yapılan harcamaların hangi hesaplara işlendiğini gösteren bir muhasebe kaydının bulunmadığına dikkat çekerek, “Tek seferde, Belediye Ramazan şenlikleri için cari olarak 174.127 lira ödemişler. Demek ki ayrı ayrı zamanlarda para ödemeleri olmuş. 395 bin lira toplam para verilmiş Belediyeye. Bunun 174 bin lirası bir kerede verilmiş gibi anlaşılıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive