Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, İstanbul sözleşmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Gezer, CHP İl Başkanlığı önüne yaptığı açıklamasında; “Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemiz yolunda göreceksiniz ki İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. Kadınların canıyla oynayan bu kararın hesabını ilk şeçimlerde sandıkta soracağız. İktidara geldiğimiz ilk hafta içinde İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe sokacağız.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer’in açıklaması şöyle:

“Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi. Bu kararla koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul sözleşmesi ile ilgili Danıştay yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir. Bugün bir utancı paylaşmak için buradayız.

Nasıl? 20 Mart sabahı baskın yapar gibin zorbaca, hukuku çiğneyerek meclis iradesini yok sayarak feshettiler. Neden ?

Kadına yönelik ayrımcılığı ortadan kalkması fikrine bile tahammül edemeyen zihniyetler öyle istiyorlar diye. İstanbul Sözleşmesi psikolojik ve fiziksel şiddet, ısrarlı takip, zorla evlendirme,tecavüz ve taciz dahil cinsel şiddet olmak üzere kadına yönelik her türlü şiddettin önlenmesi için devleti yükümlü kılıyor. Yıllarca kadına yönelik her türlü şiddete taciz ve tecavüze, çocuk istismarlarına engel olamayanlar, kadınları koruyamayanlar, erkek egemenliğinin sarsılmaması için bir gecede kararname yayınladılar. Kadınlar eşitliğe yaklaştıkça aileyi yıkan şeytanlaştırılmış bir sembol olarak gösterilmek istendiler. Aileyi yıkan kadının yaşamak istemesi miydi? Erkeğin öldürmek isteyen şiddeti miydi? Gün ve gün öldürülen kadın sayısı artmakta, şiddetin eziyeti, dozu yükselmekte iken sorumlular sorumluluktan kaçmayı seçtiler.Biz kaçmıyoruz, korkmuyoruz. Eşit adil insan onuruna yaraşır barış

içinde yasayacağımız bir ülke istiyoruz. Bugüne kadar haklarımızı almayı bildik yine alacağız.Omuz omuza yürüttüğümüz mücadelemizi dahada büyüteceğiz. Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz. Birgün olsun başımızı öne eğmeyeceğiz. Biçtiğiniz rolleri kabul etmeyeceğiz. Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemiz yolunda göreceksiniz ki İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. Kadınların canıyla oynayan bu kararın hesabını ilk şeçimlerde sandıkta soracağız. İktidara geldiğimiz ilk hafta içinde İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe sokacağız.”