Burdur’da Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı binasına “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankart asıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, dün İl Parti binası önünde basın açıklaması düzenledi. Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve partililerinde katıldığı basın açıklamasında İl Başkanı Akbulut’un konuşması sırasında İl parti binasına “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankart asıldı.

İl Başkanı Akbulut, “Günlerdir Türkiye’yi, türkiye gündemini meşgul eden ve bizim ısrarla ‘o malum soru’ diye bahsettiğimiz soruyu bugün Burdur Cumhuriyet Halk Partisi’nden tüm Türkiye’ye duyurmak adına o soruyu içeren pankartımızı Burdur İl Başkanlığımıza asıyoruz ve hepinizin huzurunda o soruyu tekrar soruyoruz.  128 milyar dolar nerede?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistemle yönetilirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dolar rezervinde bulunan 128 milyar doların nerede olduğunu soruyoruz. İlk önce ‘bu parayı son iki senede vatana, millete hizmet yolunda harcadık’ dediler. Sonra dediler ki ‘yok harcamadık, bu para Merkez Bankamızın kasasında’ dediler. Daha sonra dediler ki ‘bu parayı döviz kurlarını baskılamak adına kullandık’ dediler ve biz daha hala en yetkili tepeden bizleri tatmin edecek bir cevap alamadık. Biz bu soruyu sadece Cumhuriyet Halk Partisi adına sormuyoruz. Kurucu iradenin, kurucu partinin bize yüklemiş olduğu misyonla, Anayasa’nın bizlere vermiş olduğu hak ile 84 milyon yurttaşımızın bize yüklemiş olduğu misyon ile soruyoruz. Bugün 10 milyon işsiz adına soruyoruz, bugün bir kilo süt parasını, bir kilo yem parasıyla karşılayan süt üreticilerimiz adına soruyorum, bugün beni burada çeken polis memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmediği için soruyorum, bugün 1500 TL emekli aylığı alanlar için, ay sonunu getiremeyen asgari ücretliler için soruyorum. Bugün sattığı malı, sattığı fiyata alamayan sanayici için soruyorum. Bağkur primini ödeyemeyen, siftah dahi yapamadan kepenk kapatan esnaflarımız için soruyoruz bu soruyu. Bu soru sadece Cumhuriyet Halk Partililerin beklediği bir cevap değil. 84 milyon olarak cevabını beklediğimiz bir soru soruyoruz ve tekrar diyoruz ki en yetkili makamlardan cevap alana kadar bu soruyu sormaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dolar rezervinde bulunan 128 milyar dolar nerede?”

Başkan Akbulut’un konuşmasının ardından parti binası önünde bulunan polis ekipleri, asılan pankartın indirilmesini istedi.  Akbulut ile polis ekipleri arasında uzun süre görüşme gerçekleşti. Görüşmede zaman zaman tansiyon yükselirken partililer pankartın savcılık kararı geldikten sonra verileceğini söyledi.

Yaklaşık 1.5 saat parti binasında asılı kalan ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartı daha sonra partililer tarafından indirilirdi. Pankart savcılık kararıyla polis ekipleri tarafından alınırken  İl Başkanı İzzet Akbulut, İl Gençlik Kolları Başkanı Özgür Özmen ve İl Gençlik Kolları sekreteri Anıl Gün, parti avukatı Nazlı Oral Erkan eşliğinde Cumhurbaşkanına hakaret suçundan İl Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeye çağırıldı.