CHP Burdur İl Başkanı Kadir Koç, Burdur gündemine dair açıklamalarda bulundu. CHP Burdur İl Başkanı Kadir Koç, Burdur İl Genel Meclisi üyeleriyle toplantı yaptı. Başkan Koç, yerel seçim sonuçları, diyaliz olayı, ekonomi, tarım gibi konularda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kadir Koç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.17.47

Burdur'da eve yıldırım düştü! İşte detaylar Burdur'da eve yıldırım düştü! İşte detaylar

“Yerel seçimlerde Burdur’da büyük başarı yakaladık”

“Biraz çalışmalarımızdan dolayı gecikmeli bir basın toplantısı gerçekleştiriyoruz. Seçim değerlendirmesinde Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de büyük başarı sağladığı gibi Burdur’da da büyük başarı sağlamıştır. Bunun sayısal veri olarak söylediğimde İl Genel Meclisi biliyorsunuz, parti oyu demektir. Belediye başkanlıkları ayrıdır, il genel meclisi ayrıdır. AK Parti yüzde 35.60, Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 34.53 yani 1 puanlık fark, sayısal olarak 1700 fark kalmış, 59 bin 646, 57 bin 849. 2023 milletvekili seçimlerinde Avrupa oyları dahil AK Parti 67 bin 690 oy, sadece Burdur oylarında 64 bin 949, Cumhuriyet Halk Partisi 55 bin 984 oy yani burada da 1800-2000 yakın bir oy artışı gerçekleştirilmiştir. AK Parti ile başa baş gelinmiştir. Bizim rakibimiz AK Parti falan değildir. Biz bunu söylerken AK Parti’nin önde olduğunu ima etmek ya da onu söylemek için ifade etmedim. Bizim hedefimiz iktidardır. Türkiye’de birinci olduğumuz gibi Burdur’da da üç milletvekilini, 3-0’da yapmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Niye yapmayalım. Bundan sonra bunu yapmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şimdi bu başarıyı sağlayan başta ilçe örgütlerine, Gençlik Kolları, Kadın Kolları, CHP üyelerine ve CHP’ye gönül veren insanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum çünkü. CHP artık halkın partisidir. Halkçı parti, yoksulun, garibanın partisidir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olduğu gibi 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet kurulmuştur ve Cumhuriyeti kuran bir partidir. Hiçbir zaman evladını aç bırakmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Cumhuriyet Halk Partisi’nin evladıdır. Hiçbir zaman onu aç bırakmaz, bütün insanlarının yatağa aç girmemesi için uğraş verir ve çaba gösterir. Tabi ki yanlış yorumlar, yanlış karalamalar söz konusu gerçekleşti. Bunlar bizleri de üzdü ama gerçek böyle değildir. Gerçek farklıdır.Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.17.48 (1)

“İnsanın olduğu her yere hizmet etmek birincil görevimiz”

İl Genel Meclisi Üyelerimiz malumunuz 4 iken 11 üye sayısını bu seçimlerde yakaladık. Burada emek veren yine aynı şekilde ilçeler, il yönetimi, ilçe yönetimleri, kadın ve gençlik kolları ve Cumhuriyet Halk Partisi sevdalılarına yine teşekkür ederim. Şu anda iktidardayız. Tabi ki tam anlamıyla olmasa da Özel İdare’de iktidarın nimetlerinden yararlanacağız ama bizim yararlanmamız adı geçen AK Parti gibi değildir. İşte benden olan köye yardım gitsin, benden olmayan köye yardım gitmesin. Yok. Her tarafta insan yaşıyor, her tarafta canlı yaşıyor, bütün insanların yaşadığı beldelere, köylere hizmet etmek bizim birincil görevimizdir. Onun için bizim köy ayrımı, belde ayrımı, ilçe ayrımı yapma gibi bir durum söz konusu olamaz. İhtiyaç olan her şeyi gerçekleştiriyoruz. Örneğin bir tane somut örnek vereyim, Askeriye ve Yeşilbaşköy’e daha önceki yıllardan doğalgaz projesi gerçekleşiyor ve komisyondaki arkadaşlar 3 CHP’li, 1 MHP’li, 3 AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi var. Yani Cumhuriyet Halk Partisinden bir tane kişi oy vermese, bu projenin geçmesi mümkün değildir. Demek ki Cumhuriyet Halk Partisi, gerçekten halkın partisidir. Halkını düşünen parti ama bunun tersine işte hala aynı bu tip reklamlarla gidip o köylerde doğalgazı biz getirdik, yok öyle bir dünya, sen falan getirmedin, Cumhuriyet Halk Partisinin 3 tane üyesi ile 1 MHP, 3 AK Parti’nin oyu ile oybirliği ile kabul edildi. Hiç oy vermeyen bir arkadaşımız da olmadı.Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.17.47

“Amacımız linç etmek değil, çözüm üretmek”

Bir başka konu ise devlet adamlığı. Malumunuz geçen günlerde Hastanedeki Diyaliz Merkezi’nde ölümler gerçekleşti. Hastalara acil şifalar, ölenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Yanlışlıkla veya birtakım maddelerin suya karışmasıyla oldu. Sağlık ekipleri Ankara’dan geldi. Biz sayın Vali’den bir gün önce randevu istedik. Dediler ki; “bir hafta önceden istemeniz lazım” bilmiyordum. Ben de devlet memurluğundan gelen bir arkadaşınızım Devlet adamlığı demek siyasi görüşünü o kuruma girerken ceketini çıkarırsın, asarsın. Çıkarken de o siyasi görüş ceketini giyer gidersin. Herkese eşit davranırsın. Biz sayın Valimizden bilgi almak istedik ertesi gün İl Sağlık Müdürü’de dahil olmak üzere toplantılarımız var denildi. Yani ne olurdu randevu verilseydi, devlet adamlığı örneği gösterilseydi ne kaybederdi. Bu Devlet Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyettir. Sen Cumhuriyet’in Valisi olacaksın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Valisi, memuru olacaksın. Bunu bir kere daha sayın Valime buradan iletiyorum. Biz görüşmeyi linç etmek için değil çözüm üretmek için istedik. Cumhuriyet Halk Partisi çözüm üretmek için kurulan bir parti. Eleştiriyi küfür etmek, dövmek, yok etmek bunlar particilik değildir. Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.17.48 (2)

“Köylünün durumu içler acısı”

Köylü ve çiftçi olayına gelince şu anda köylünün durumu içler acısı. Ürettiği ürünü pazarlayamıyor, gerçek değerinde de satamıyor. Asıl aracılar bunu götürüyor. Kısacası AK Parti, rant partisi haline gelmiştir. Kendi zenginini yaratmak, oluşturmak, ezilen insanları yok saymak. Ama Cumhuriyet Halk Partisi ise her zaman ezenden değil ezilenden olmuştur. İşte ben buradan Burdurlu hemşerilerime söylüyorum, üyemiz olsun olmasın, eğer dara düştüyseniz, bizim elimizden gelen bir şey varsa her zaman yardıma hazırız. Dernekler konusunda Türkiye Gençlik Vakfı diye bir dernek yıllarca ücretsiz olarak, kira vermeden otururken kamu yararına çalışan ADD gibi ya da başka dernekler kira vermek zorundalar. Şimdi sormak isterim Türkiye Gençlik Vakfı derneğinin özelliği nedir. Ama bizim il genel meclisi üyelerimiz bunu bozarak şu anda kamu yararına çalışan tüm derneklere kira bedeli almadan oturma iznini dilekçelerle alma durumuna getirdiler. Yine çiftçiden bahsetmek istiyorum. Üretmeyen toplumlar her zaman bağımsızlığını kaybederler. Üreten toplumlar ise rahat ve huzurlu bir şekilde yaşarlar. Şu anda köylerdeki ekim olmayan alanlar daha fazla. Adam niye ekmiyor?  Su parasını bulamıyor, gübre parasını bulamıyor, çiftçi parasını bulamıyor. Eğer onun başka hesapları, giderleri varsa onları da bulamıyor.  Bu ürünü nasıl verimli hale getirecek?  Şu anda o garibanın çocuğunun sahillerde tatil yapma hakkı söz konusu değil mi? Onların hiçbir hakkı yok. O gariban köylülerin, gariban çiftçilerin, varoşlarda akşama kadar elleri donarak demirleri kucaklayan insanların hakkı değil mi? Ama hep hak zengine, zenginin yanında olmak. Bunun için diyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi her zaman adaletin, eşitliğin, hukukun yanındadır. Hiçbir zaman da bundan ayrılmayacaktır. Bunu böyle bilinsin diyorum.”

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI