GündemManşetSiyasetCHP İl Başkanı Erman: “En yeni, en genç, en tecrübeli Aday Adayıyım”

5 sene ago

            Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı Süleyman Erman, 2015 genel seçiminde Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı. Önceki gün Kanal 32’de yayınlanan “Burdur’da Gündem” programına konuk olan Erman, güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu, Gaze-teciler Kürşat Tuncel ile Abdurrahman Kızılkaya’nın sorularını cevaplayan CHP İl Başkanı Erman, yaklaşık beş yıldır il başkanlığı görevini sürdürdü-ğünü hatırlatarak, siyasetteki yeni hedefi ve rotasının Milletvekilliği olduğunu açıkladı.

40 yaşında olduğunu, yaşamının yarısını CHP’de aktif siyaset yaparak geçirdiğini belirten Erman, “18 yaşından beri CHP’de politika yapı-yorum.  Gençlik Kolları başkanı olarak başladığım bu serüvende 4 dönem il yönetim kurulu üyeliği, Merkez İlçe Başkanlığı ve dört buçuk yıldır süren il başkanlığı görevimin ardından, ‘umuda yolculuk’ sloganıyla Milletvekili olmaya talibim” ifadelerini kullandı.

CHP üst yönetiminin 25 Aralık tarihine kadar Milletvekili olmak isteyen il başkanlarına ve parti yöneticilerine istifa etme hakkı tanıdığını, kendisinin de bu seçenekten faydalanarak il başkanlığından ayrılacağını açıklayan Erman,  “Genel Merkez bir bakıma 25 Aralık tarihi itibariyle 2015 genel seçimi için aday adaylığı sürecini başlatmış oluyor.

Seçimlerin zamanında 7 Haziran 2015 tarihin-de yapılacağını varsayarsak, Şubat sonunda kadar da aday belirleme yöntemi kesinlik kazanır. Mart sonunda da adaylar belli olur. Ben, gerek önseçim, temayül, gerekse Genel Merkez yoklamasında her iki halde de aday adayıyım” diye konuştu.

Yerel seçim öncesinde bazı illerde önseçim takviminin yedi-sekiz ay öncesinden başladığını, bu durumun Burdur gibi illerde avantaj oluşturduğu, bazı illerde de dezavantaj yarattığını parti örgütle-rinin 7-8 aylık süreci taşımakta zorlandığını belirten Erman, “Genel Merkezimiz bu durumu gözeterek bu sene genel seçimler öncesinde henüz Milletvekili Adaylarının nasıl belirleneceğine karar vermedi. Biz Burdur’da önseçim istiyoruz. Son söz MYK’nın. Ben her iki durumda da yarışa varım” dedi.

Erman’ın adaylık açıklamasında kullandığı en ilginç ifadelerden biri de, Milletvekilli Adayı olamadığı, listeye giremediği takdirde, bir daha önümüzdeki dönemlerde bu tür görevlere talip olmayacağını açıklaması oldu. “Yıllardır Örgütün içindeyim. Gençlik Kolları Başkanlığından İl Baş-kanlığına kadar bütün görevleri üstlendim. Şimdi de Milletvekili olmak istiyorum. Takdir görürsem bu şansımı bu dönem kullanmak istiyorum. Di-yorumki; olamazsam bir daha Milletvekili Aday Adayı olmam. Sade bir CHP üyesi olarak partime destek veririm” şeklinde konuştu.            Kendisini “en yeni, en genç ve en tecrübeli Aday Adayı olarak” tanımlayan Erman, “şimdiye kadar konuşulan ismi geçen aday adayları arasında en yeni adayım, yaş olarak da en genciyim. Tec-rübeliyim. Aslında  2007’de, ya da 2011’de il başkanı iken de Milletvekilliğine talip olabilirdim, 2014 yerel seçiminde de belediye başkan aday adayı olabilirdim.

Oyse ben, hep örgütün içinde olmayı, başında kalmayı tercih ettim. Bu kez 2015’de Milletvekilliği için şans istiyorum, olamazsam da bir daha o göreve talip olmam” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive